VERSACE TARİHİNDE BİR İLK YAŞANDI!

Versace’nin İlkbahar Yaz 2021 defilesine plus-size modeller damgasını vurdu!

Moda sektörü uzun bir süredir podyumlardaki çeşitsizlik ile eleştiriliyor. Aşırı zayıf mankenler, erişilmesi mümkün olmayan beden algısı ve toplumu yansıtmayan bedenler…Tekrar belirtiyoruz ki 32 beden modellerin sağlıksız olduğunu iddia etmiyoruz! Sadece dünya genelinde çoğu kadın daha büyük bedenlere sahipken, podyumlarda bunun temsil edilmemesini eleştiriyoruz. Alışveriş yapan Yapılan araştırmalarda dünya genelinde kadınların ortalama bedenleri 38-42 arasında değişirken ve alışveriş yapan kesimin de bu kadınlardan oluştuğunu düşünürsek podyumlarda da bunun gösterilmesi gerekmez mi? 

Son dönemlerde daha da gündemde olan beden algısı, moda sektörünü büyük bir değişime doğru itti. Kusursuz beden algısını vurgulayan Victoria’s Secret eski popülerliğini kaybederken her bedenden ve ırktan modelleri tercih eden Rihanna’nın Savage x Fenty defilesi spot ışıkları altına alınmıştı. Artık sosyal medyada da fotoğraflarını düzenlemeyi reddeden birçok ünlü ‘mükemmel’ vücut algısını yıkmak için çaba gösteriyor. Şimdi ise lüks moda sektörünü etkisi altına alan beden çeşitliliği son olarak Versace’nin İlkbahar Yaz 2021 podyumunda görüldü. Milano Moda Haftası bünyesinde gerçekleşen defile, doğru yöne atılan adım olarak tanımlandı. İlk defa podyumunda birçok bedenden model tercih eden Versace, tek-tip beden algısını yıkma mücadelesine katılmış oldu. Sadece bir değil üç ‘plus-size’ (bu terimi ne kadar doğrulamasak da…) model Versace defilesinde yürürken aynı zamanda Irina Shayk ve Joan Smalls gibi tanıdık simaları da gördük. Büyük beden modelleri olarak tanımlanan Jill Kortleve, Ava Claire ve Precious Lee, Versace’nin marka tarihindeki ilklerine imza atmasına yardımcı oldular. 
Vücuda oturan deniz altı ilhamlı desenli elbiseler giyen Alva ve Precious’un yanı sıra Jill ise dekolte detaylı bir kalem etek ve cropped bir bluz giydi. Aynı zamanda bu sene Fendi’nin Sonbahar 2020 defilesinde yürüyen Jill Kortleve, Instagram üzerinden bu tarihi anı paylaşmayı unutmadı, “Bu tarihi bir an ve gerçekleştiğine hala inanamıyorum. Hala heyecandan titriyorum. Alva Claire ve Precious Lee, bizimle gurur duyuyorum.” Alva ve Precious ile defile fotoğraflarını ve videolarını paylaşan Jill Kortleve, sözlerini, “Her zaman hayalini kurduğum markalar ile çalışmak inanılmaz bir şey. Bizimle aynı hayalleri kuran ama kendilerine benzeyenleri dergilerde ve kampanyalarda göremeyen bir nesil için kapıları açmayı umuyoruz,” diyerek bitirdi.