VINTAGE MÜCEVHER NEDİR?

Bir (ya da daha fazla) vintage mücevhere sahip olmak için çok geçerli 5 sebep!

“Vintage mücevher nedir?” sorusunun cevabı herkesi aynı sayfada tutmayabilir. Fakat en çok kabul gören tanımını yapacak olursak; 50 ila 100 yıl önce yapılmış bir parçaya yani 1920 ile 1970 arasında üretilen tüm mücevherlere teknik olarak “vintage” diyebiliriz.

Antika mı? Vintage mı?

Bir takı 100 yıldan eski ise “antika” olarak kabul edilir. Genel olarak, antika takılar, bugün piyasada bulunan modern parçalarla karşılaştırıldığında, daha yüksek kaliteli malzemelerden ve daha üstün bir işçilik düzeyiyle üretilmiştir. Ancak antika takıların çoğu, giyilemeyecek ve hatta bazen sergilenemeyecek kadar narin, nadir ve değerlidir.Antika mücevherlerin aksine, vintage parçaları günümüzün trendleriyle eşleştirerek zarar verme korkusu olmadan stilinize dâhil etmek çok daha kolaydır.

Art Deco (1920-1935)
Birinci Dünya Savaşı'nın yıkımlarından sonra Art Deco dönemi, hedonistik yaşamın sarhoş edici Great Gatsby yaşam tarzıyla ve muhteşem, cesur mücevherleriyle tanınır.

Bu dönem mücevherlerde inovasyon dönemidir. Mücevherde platin kullanımının güçlendiği,  Van Cleef & Arpels’ın değerli taşların hiçbir metal görünmeyecek şekilde monte edilmesini sağlayan önemli "gizemli ayar"  tekniğini geliştirdiği, kültür incilerinin bolca üretildiği, minenin çok kullanıldığı ve çeşitli taş kesimlerinin keşfedildiği dönemdir. Aslında, Art Deco takı stilleri bugün hala geniş çapta taklit edilmektedir.1930’lar

Marcus & Co. Art Deco Zümrüt ve Elmas Bileklik
Oymalı, dikdörtgen ve yamuk biçimli zümrütler, yuvarlak ve eski kesim pırlantalar, oniks plakalar, platin1920'ler

Boucheron, Art Deco Pırlanta ve Safir BileklikRetro(1935-1949)
Art Deco döneminin sonu ile mücevher tasarımları, düz minimalist çizgilerden modernist bir tarza geçti. Çiçek temelli formlar çok popülerdi. Parşömen, yelpaze, dantel ve kurdele şeklinde dokulu metal tasarım yaygınlaştı. Geometrik formlar yumuşayarak fütüristik özelliklere sahip cesur üç boyutlu tasarımlar yerini aldı.

Retro, Hollywood yaşamının gösterişinden etkilenen cesur mücevherlerin abartılı tasarımlarını ve stillerini içerir demek doğru olur.1938

Çıkarılabilir çiçek klipsleriyle süslenmiş bir yılan zincirinden oluşan Passe-Partout, Van Cleef & Arpels tarafından yaratılan ilk dönüştürülebilir parçalar arasında yer alıyor. Kolye, gerdanlık, uzun kolye, bileklik veya kemer olarak kullanılabiliyor.Mid-Century (1950-1969)
Orta Yüzyıl olarak bilinen tasarım dönemi, daha feminen, daha moderrn ve daha zarif lüks mücevher talebinin yükseldiği dönemdir. Savaş sonrası ekonomik refahın gelmesi ile  Tiffany & Co., Cartier, Harry Winston ve Oscar Heyman gibi lüks markalar artar. Mücevherler film ve dergilerde yer alarak popüler hale gelmeye başlar.  “Breakfast at Tiffany’s” en ilham veren çalışma ve en iyi örnektir.VINTAGE MÜCEVHER ALMAK İÇİN ÇOK GEÇERLİ 5 SEBEP

1
Mücevher meraklısı iseniz, günümüzde üretilen çoğu parçadan daha hassas ve rafine işçilikli parçaları bulabilirsiniz. Zamanın testinden geçmiş vintage mücevherler, artık mevcut olmayan bazı malzemelere sahip olabilir.

2
Vintage mücevherlerin, tarihi değerleri ve muhteşem işçilikleri sebebi ile asla modası geçmeyecek. Hem zamansızdır hem de sonsuza kadar arzu edilir.

3
Bu mücevherler, çok nadir olduklarından size özgü bir parçaya sahip olacaksınız ve muhtemelen etrafınızdaki hiç kimsede olmayacak.

4
Mücevher satın alma söz konusu olduğunda, vintage tercih etmek var olan en sürdürülebilir yoldur. Çağdaş mücevher üretiminin çevreye zararını azaltarak ve doğal kaynakları koruyarak, gezegenimize nazik davranmış oluruz.

5
Ve bazen vintage mücevher almanın en eğlenceli yanı, 100 yaşından sonra hala ona sahipken antika bir parçaya dönüşebilmesidir.


Son yıllarda "eski" olan her şeye artan tutku ile “Vintage” yeniden popülerlik kazandı. Vintage mücevher, geri dönüştürülmüş bir lükstür; zaman tüneli içinde yolculuktur. Ailenizin hatıralarına eşlik etmiş bir büyükanne mücevherine sahipseniz çok şanslısınız; kıymetini bilin…