X. HENRY’Yİ TAKDİMİMİZDİR!

X. HENRY'Yİ TAKDİMİMİZDİR!

ELLE ONLINE ELLE ONLINE 02 Eylül 2014
X. HENRY’Yİ TAKDİMİMİZDİR!


Renk skalasının en canlı renklerini gökkuşağıyla bir araya getiren, moda dünyasının en eğlenceli adamı; adanın çılgın çocuğu Henry'yle veya tabir-i caizse “Hollanda moda ataşesiyle” sohbetimiz başlıyor!

İki sezon önce yakın arkadaşınız Pixie Geldof'la rol aldığınız Cock and Hen adındaki kısa moda filmini izlemiş, bayılmıştık. Konuya bu kadar eğlenceli yaklaşan bir tasarımcının son zamanların hit akımı moda filmleriyle ilgili ne düşündüğünü merak ediyorum. Moda filmleri sizce nerede duruyor?


Biraz “haince” tanımlamam gerekirse moda filmleri, markaların kendilerini pazarlamaları için geliştirdikleri ya da kendilerine adapte ettikleri sayısız metotların yakın zamandaki sonuncusu. Online saha, iletişim anlamında inanılmaz derecede büyüyerek akıyor ve moda filmleri de tüketiciyi çekmek için son derece mantıklı bir hamle. House of Holland, birçok filme imza attı ve bir tanesi sizin dediğiniz gibi modayı ti'ye alan bir yaklaşıma sahip. Ah, unutmadan! Bir filmimiz daha var. Adı “Buffalo-Stance.” İzlediniz mi?

Eliza Cummings'in rol aldığı, değil mi? Sanal alemde hayli aktif bir dergi olarak elbette kaçırmadık. Sanal alem demişken; bir de Twitter tutkunuz var. Ya da bağımlılık mı demeliyiz? “Eşcinseller asla birlikte kano yapmamalı” ve “Pilates'e kaydoldum, sonraki durağım Kabala”, favori tweetlerim arasında!


Twitter'ın konseptine, çıktığı ilk günden beri bayılıyorum! Popüler konularla ilgili fikir sahibi olmama çok yardımı oluyor. Arkadaşlarımın ne peşinde olduklarını takip edebiliyorum. Ama bence Twitter, birincil ve tek anlamda iş kolu olarak kullanılamaz. Çünkü aslında hitap ettiğiniz kesim, bir anlamda çok tutucu. Eğer onlarla farklı yollardan kişisel bağlantıya geçmezseniz, sizi tam anlamıyla göremezler. Bu arada size önerebileceğim harika isimler var: @derekblasberg, @ queen_uk ve @_lulukennedy, benim favorilerim.~

İnternet üzerinden verdiğiniz iş taktikleri harikaydı. Yeni gelenlere önerileriniz neler? Genç bir tasarımcı için sadece “tasarlamak” yeterli mi?Moda dünyasına giriş yapan herkesin, öncelikle ve en önemlisi gerçekten modayı sevmesi gerekiyor. Bu endüstri çok çalışmayı, disiplini, sürekliliği ve iş zekasını da gerektiriyor. Bunlardan biri eksikse, işiniz cidden çok zor. Yetenekli tasarımcı olmak tek başına çoğu zaman işe yaramaz. Üstelik günümüz sektöründe, piyasanın nasıl işlediğini anlayan beyinler ayakta kalabiliyor.

Sizin için, giyilebilir parçanın tanımı nedir?


Giyilebilir parçanın öyle kabul edilmesi, bu zamana kadar anladığım kadarıyla yine tüketiciye kalmış bir şey aslında. Eğer kıyafetlerinizi alanlar, onları özgüvenle giyiyorsa sınırlar ortadan kalkıyor.

Debenhams koleksiyonunuza gelen tepkiler nasıl? Burada oldukça rağbet görüyor. Koleksiyon için bir nevi “erişilebilir House of Holland” diyebilir miyiz?


Debenhams koleksiyonu, bu zamana kadar ulaşamadığım bir kitleyle buluşturdu beni, doğru. Fiyatları son derece makul ve üstelik dediğiniz gibi müşteri bu şekilde House of Holland estetiğinin tadına bakabiliyor. Sosyal medya sayesinde birçok genç kızdan fikirlerini öğreniyorum ve ne şanslıyım ki, neredeyse hepsi pozitif!

Moda sözlüğünden bir kelimeyi en çok sizin defilelerinize yakıştırıyorum: Ön sıra yani “frow”. Sizin “frow”unuz kim?


Benim ön sıram aslında çok çeşitli insanlardan oluşuyor. Elbette ailem, birbirinden farklı -neyse ki!- dergilerden editörler, gazeteciler, alıcılar ve kaçınılmaz, ünlüler!

Tasarıma başlamadan önce moda konusunda yazdığınızı biliyoruz. Yazmayı özlüyor musunuz? Yakın zamanda bizi bir kitapla şaşırtma ihtimaliniz var mı?


Aslında bazen evet, özlüyorum. Hala ara ara yazıyorum; bir kitap yazmayı gerçekten çok istiyorum. Yazarlar, ayağınızı denk alın!

SILA GÜVEN

SON HABERLER

Dergide Bu Ay

ELLE Temmuz-Ağustos Sayısı

ELLE Temmuz-Ağustos Sayısı

ELLE Temmuz-Ağustos sayısı 80 sayfalık ELLE Style Awards 2024 eki ile birlikte çıktı!

BU SAYIDA NELER VAR?

E-Bülten Aboneliği

E-bültenimize şimdi abone olun,
magazin dünyasındaki tüm gelişmelerden anında haberiniz olsun.