YILBAŞI GECESİNİN FAVORİSİ: KIRMIZI İÇ ÇAMAŞIRI

Yılbaşında neden kırmızı iç çamaşırı giyilir?

Türkiye'de ve dünyada pek çok ritüelin gerçekleşmesi anlamına gelen ve kutlamaların gerçekleştiği Yılbaşı gecesini heyecanla bekliyoruz. Çoğumuz için hayatımızın en zor yılı olan bu yılı geride bırakırken, önümüzdeki yıl Türkiye'de ve dünyada olumlu değişiklikleri ve huzuru teşvik eden bazı gelenekleri benimsemek her zamankinden daha önemli olabilir.

Hemen hemen her ülke ve kültür Yeni Yılı kutluyor; birçok ülke zenginlik getirmeyi ve kötü şansı kovmayı vadeden geleneksel geleneklere bağlı kalmaya devam ediyor. Her ülkenin iyi şans için kendi Yılbaşı gelenekleri ve uygulamaları olsa da, bazı kültürlerin ritüelleri yüzlerce yıl öncesine dayanmaktadır. Amerika'nın güneyinde, insanlar yeni yıla hazırlanırken börülce tüketirler. İspanya'da bir sonraki takvimin sayfasını çevirmeden önce her ay için bir tane olmak üzere 12 üzüm tüketirler. Ama Orta Çağ'a kadar uzanan bir gelenek var: Yılbaşı gecesi kırmızı iç çamaşırı giymek!

Yılbaşı partiniz için bir randevunuz olsun ya da olmasın, iç çamaşırlarınıza biraz daha fazla dikkat etmeniz gerekiyor. Kırmızı iç çamaşırı görünüşe göre kötü şansı ve olumsuzlukları savuşturmaya yardımcı olacak, önümüzdeki yıl size mutluluk ve iyi şans getirecek. Tüm dünyanın en çok istediği şey!

Yeni yıla girdiğimiz gece kırmızı iç çamaşırı giymenin genel olarak tüm dünyada iyi şans getirdiği söylenir. Peki, ama bu kavram nereden geliyor? Gelenek İspanyol, İtalyan ve Çin kültürleri arasında yaygındır, ancak bunu ilk kimin yapmaya başladığını tam olarak belirlemek zordur. Bazıları, kadınların kendilerine aşkta şans getirmesi için kırmızı iç çamaşırları giydikleri orta çağa kadar uzandığını düşünüyor. Tarihsel olarak kırmızının kötü güçleri ve negatif enerjiyi savuşturduğuna inanılıyordu. Bu geleneğin kökleri, batıl inançların (ve vebanın) yaygınlaştığı, birçoğunun bir kişiyi hastalıklarından kurtarmayı veya belki de iyi şans ve sevgi getirmeyi vaat ettiği Orta Çağ'da bulunur. Bununla birlikte, ortaçağ erkeklerinin uyurken kasıklarının üzerine bir parça kırmızı kumaş giydiği uygulamaya bağlı olması daha olasıdır. Böylece o zamanlarda cadıların onlara büyü yapamayacağına ve doğurganlıklarını elinden alamayacağına inanılıyordu. Bu geleneğin bu eski uygulamadan gelebileceğini varsaymak makul.

Bu gelenek neden hala güçlü? Farklı ülkelerde yılbaşı gecesi kırmızı iç çamaşırı giymenin getireceği şeylere dair farklı inançlar var. Meksika'da ve birçok Latin Amerika ülkesinde kutlama yapanlar aşkı bulmak için kırmızı iç çamaşırı giyer. Kırmızı iç çamaşırı aynı zamanda İtalya'da, Türkiye'de ve tüm dünyada popüler bir Yeni Yıl geleneğidir.

İspanya'daki Yılbaşı gelenekleri yerel kültür için çok önemlidir. İspanyol geleneğine göre kırmızı Yılbaşı iç çamaşırını giymenin aşk hayatınıza heyecan katması gerekiyor. Yeni yıla gireceğinize göre kırmızı iç çamaşırlarınız da yeni olmalıdır. Yılbaşı sezonunda İspanya’nın her yerinde kırmızı iç çamaşırı satılık olarak bulunabilir. Görünüşe göre, İspanyol perakendeciler herkesin tutkulu ve aşk dolu bir Yeni Yıl geçirdiğinden emin olmak istiyor.

Yeni yıl kararınız âşık olmaksa, yeni yıla kırmızı iç çamaşırı giyerek girmeyi unutmayın! İspanya'nın bazı bölgelerinde, aşk tanrısını çağıran bu iyi şans tılsımı yalnızca iç çamaşırı hediyeyse işe yarar. Farklı bölgelerde ise aşk iksirinin işe yaraması için kutlama iç çamaşırlarınızı gecenin sonunda vermeniz gerekir.

Aralık ayında vitrinler kırmızı iç çamaşırlarıyla dolup taşar; hem erkekler hem de kadınlar, önümüzdeki yıl şans getirmesi için Yılbaşı gecesinde kırmızı iç çamaşırı giyerler.

Kırmızı tutkuyu, vücudunuzda akan kanı ve dolayısıyla yaşamın kendisini temsil eder. Tutkulu İtalyanların çoğunun Yeni Yıla kırmızı iç çamaşırları giyerek girmesi şaşırtıcı değil. İtalya’da aralık ayında vitrinler kırmızı iç çamaşırlarıyla dolup taşar; hem erkekler hem de kadınlar, önümüzdeki yıl şans getirmesi için Yılbaşı Gecesi'nde kırmızı iç çamaşırı giyerek "şanslı" olabileceklerini düşünürler (veya umarlar).

Yürütülen bir araştırma, İtalyanların yüzde 60'ının bu geleneğin doğurganlık veya cinsel çabalarınızda iyi şansla bağlantılı olduğunu düşündüğünü ortaya koydu (Görünüşe göre İtalya’daki beyler, Yeni Yıl için hayatlarındaki kadınlara kırmızı iç çamaşırı hediye etmeye oldukça hevesli), ancak aslında çok daha genel. Kırmızı renk yüzyıllardır savaş ve diğer felaketlerden korunmak için kullanılmıştır.


Kırmızı rengin kanı ve kalbi sembolize ettiği için yeni yılda sevgiyi ve sağlığı bulmada yardımcı olacağı yaygın bir inanıştır. Kırmızı aynı zamanda iyi şans ve mutlulukla ilgili parlak ve canlı bir renktir. Kırmızı aynı zamanda doğurganlığın rengidir ve bir sonraki yıl hamile kalmayı umanlar da kırmızı giyerler.

Türkiye’de yeni bir yılın başlangıcını işaret eden gece için kendi özel geleneklerimize sahip olmamız şaşırtıcı olmamalı. Hediye olarak bir kırmızı külot alırsanız rahatsız olmayın. Verimli ve gelecek vaat eden bir yeni yıl için gece yarısında kırmızı iç çamaşırı giymek, iyi şans olarak kabul edilir. Türkiye’de birçok kişi hayatlarındaki kadınlara kırmızı iç çamaşırı alma geleneğine katılır. Kırmızı, birçok kültürde yaygın olarak iyi şansın rengi olarak kabul edilir, bu nedenle yeni ve şanslı bir yılı karşılamak için kırmızı iç çamaşırı giyilir. İlginç bir şekilde İtalya ile Türkiye, bu konuda aynı inanışa sahiptir.

Kırmızı aynı zamanda sağlığı simgeliyor. Kadınlar, yeni yılda refahı sağlamak için gece kırmızı iç çamaşırı ve diğer yeni giysilerini giyerler.

Bunu okurken, yılın son akşamı giymek için bir çift kırmızı külot bulmayı umarak kendi iç çamaşırı çekmecenizi karıştırıyor olabilirsiniz. Sonuçta, şans şu an hepimizin en çok ihtiyacı olan şey. Ancak, bu gelenekle ilişkili Yeni Yıl şansını tam olarak elde etmek için uyulması gereken birkaç şart var.

İlk olarak, çoğu ülkede iç çamaşırın bir hediye olması gerekir; bu kendiniz satın alırsanız işe yaramayacağı anlamına gelir. İkincisi, yılbaşında ilk kez giyeceğiniz yeni bir çamaşır olmalı. Son olarak, bazı kaynaklar herhangi bir tür kırmızı iç çamaşırın (örneğin bir çorap veya jartiyer) işe yarayacağını belirtse de, sözde kökenine göre en geleneksel seçenek gibi göründüğü için gerçek iç çamaşırının kendisini tercih etmenizi öneririz.

Dipnot: Tutku hissetmiyorsanız, bazı insanlar zenginlik için sarı veya altın, refah ve sağlık için yeşil veya barış için beyaz iç çamaşırı giyerler.

Kırmızı renk, neşe ve dolayısıyla iyi şans getiren bir renktir. Negatif enerjiyi uzak tutar. O yüzden bu yıl, şansınızı teşvik etmek, seneyi aşkla geçirmek ve “cadılardan korunmak” için kırmızı iç çamaşırını giydiğinizden emin olun.

Kırmızı iç çamaşırınız yok mu? Endişelenmeyin! Markalar, yeni yıla giden günlerde bol miktarda stok yapar. Geleneklere bağlı kalmayı düşünüyorsanız; tek yapmanız gereken hayatınızdaki birine çok beğendiğiniz kırmızı iç çamaşırının linkini göndermek…


YILBAŞI GECESİ İÇİN 20 KIRMIZI İÇ ÇAMAŞIRI