ZAMANIN ELLERİ

ZAMANIN ELLERİ

ELLE ONLINE ELLE ONLINE 17 Mart 2014
ZAMANIN ELLERİ
Geçtiğimiz günlerde bir nevi şehir hikayesi olarak İstanbul'un hikayesine yer vermiş ve el işçiliğini devam ettiren ustaları tanımaya başlamıştık. Bu gezimize devam ediyoruz...

MELİH ZİYA SEZER, ECZACI


Şehrin en stilize dükkanlarından biri olan yeni Moda Eczanesi'nin sahibi Sezer, aynı zamanda şair de. Yani hem bedenin, hem ruhu iyileştiren bir eski zaman sihirbazı.


 “Çocukluğum bu eczanede geçti. O zamanlar havanlar şarkı söylerdi. Giderek ilaç, eczanelerin imal ettiği ürünler olmaktan çıktı. Fabrikalar kutu kutu ilaçlar hazırladılar. Doktorlar zaman içinde değişti. Terkip yazmak zorluğundan ilacın ismini yazmak kolaylığına geçildi. Bu değişimin kökeninde elbette kapitalizm ve sanayileşmenin gücü var.” 110 yaşındaki eczanenin içi efemera dükkanını andırıyor. İlaç şişeleri, “zehir” dolabı, bankosu ve ziliyle “cool” tabirini en çok hakeden ender mekanlardan bir tanesi. Bunun belki de en önemli sebebi, Melih Ziya Sezer'in renkli kimliği. Dükkana girdiğinizde duyulan klasik müziği, arasının pek iyi olmadığını iddia ettiği laptop'tan çalıyor. Sanatçısı bol bir semt olan Moda'nın sakinleri, buraya sırf ilaç temin etmek için değil; hayattan, şiirden, müzikten konuşmak için de geliyorlar.~ İSMAİL HIZ, MARANGOZ


Bienal'e gitmek üzere İsmail Usta'nın dükkanın önünden geçen turist kadın, yerdeki talaşlara bakıyor şaşkınlıkla ve ağlamaya başlıyor sonra. Bu işin hala yapıldığına inanamıyor. “Ustalığa kıymet verenler hala var” diyor, “bu beni mutlu ediyor.”


 “El işçiliği asla bitmez demek istiyorum aslında. Çünkü fabrikasyon işlerde hem kalitesiz sonuçlar çıkıyor, hem de önceden el işçiliğiyle yapılmış bir model kullanmaları gerekiyor kalıp çıkarmak için. İşin üzüldüğüm tarafı da şu: Ben bu mesleği babamın yanında öğrendim. Mesleğin ardı kesildi çünkü yeni yetişenler yok. Eskiden okul tatilleri bittiğinde anneler çocukları sanat öğrensinler diye yanımıza getirirdi. Şimdi çocuklar vakitlerini bilgisayar başında geçiriyorlar.”


Usta, oğlunu anlatıyor: “Her gün bilgisayar başında. Halbuki buraya gelse, beni izlese, bir şey yapmasa da olur... Benden sonra kime kalacak bu iş bilmiyorum, düşündükçe de üzülüyorum.”

Sıla GÜVEN Fotoğraflar: Ahmet ÜNVER

SON HABERLER

Dergide Bu Ay

ELLE Temmuz-Ağustos Sayısı

ELLE Temmuz-Ağustos Sayısı

ELLE Temmuz-Ağustos sayısı 80 sayfalık ELLE Style Awards 2024 eki ile birlikte çıktı!

BU SAYIDA NELER VAR?

E-Bülten Aboneliği

E-bültenimize şimdi abone olun,
magazin dünyasındaki tüm gelişmelerden anında haberiniz olsun.