ZAMANIN ÖTESİNDE: KRALİÇENİN GARDROBU

Son İtalya Kraliçesi Marie Josè de Savoie'nin özel sergisi İstanbul'da.

ELLE ONLINE ELLE ONLINE 07 Eylül 2014
ZAMANIN ÖTESİNDE: KRALİÇENİN GARDROBU
Bir ülkenin sonuncu kraliçesi olmak! Sevmediği bir erkekle evlenmek zorunda kalan ve bu birliktelik sonucunda da kraliçeliğe uzanacak çalkantılı bir hayat yaşayan İtalya Kraliçesi Marie Josè de Savoie, İkinci Dünya Savaşı sırasında gösterdiği zeka dolu diplomasi becerisiyle anılan bir isim.


Ancak güzel kraliçenin tek özelliği bu değil! Eşinin son İtalya kralı ilan edilmesiyle kraliçe olan, ama tam 35 gün sonra monarşinin kaldırılması nedeniyle bu titri çok kısa süre koruyan Marie Josè de Savoie bu nedenle ‘Mayıs Kraliçesi' olarak anılıyor. Son derece ilginç bir hayat öyküsüne sahip olan son kraliçenin yaşadıklarına şahitlik eden gardırobu, bu ay çok özel bir sergiyle İstanbul'da olacak. Tören ve gece kıyafetlerinin yanı sıra, o yıllara ait özel eşyalarının da yer alacağı sergi, Kraliçe Marie Josè'nin kızı Prenses Gabriella de Savoie himayesinde gerçekleştiriliyor.


Henüz 1 ay saltanat sürememişken sürgüne gönderilen ve Avrupa'nın buhran döneminde kendi çalkantılarını da kıyafetlerine yansıtan Kraliçe Marie Josè'in gardrobu son derece ilham verici.


17 Eylül- 15 Ekim tarihleri arasında gerçekleşecek olan sergi, İstanbul'74 Galatasaray Sergi alanında yer alacak.


Detaylı bilgi için: www.istanbul74.com

EMEL OKŞAR

SON HABERLER

Dergide Bu Ay

ELLE Haziran Sayısı Çıktı!

Kapağımızda ise Oral-B ile yepyeni bir işbirliğine başlayan oyuncu Yağmur Tanrısevsin var.

BU SAYIDA NELER VAR?

E-Bülten Aboneliği

E-bültenimize şimdi abone olun,
magazin dünyasındaki tüm gelişmelerden anında haberiniz olsun.