ZAMANSIZ TASARIMLAR

ZAMANSIZ TASARIMLAR

ELLE ONLINE ELLE ONLINE 13 Nisan 2014
ZAMANSIZ TASARIMLAR


Son koleksiyonunda “Art-Deco” tarzın izlerini süren, her daim eskiyle yeniyi, geçmişle bugünü tasarımlarında buluşturan Melis Göral'la Selin MİLOŞYAN buluştu ve adını taşıyan markası için en büyük hedefini öğrendi.


Melis Göral, çocukluk hayalini gerçekleştirebilen şanslı insanlardan. Mücevher aile mesleği olduğu için taşların tılsımlı dünyasında büyüdüğünü anlatarak başlıyor konuşmaya. Üç nesildir mücevher yapan Ziya Mücevherat'ın Yönetim Kurulu Başkanı Fuad Göral'ın kızı Melis Göral, ilk rol modelinin annesi olduğunu söylüyor: “Mücevhere her zaman çok yakındım. Küçüklüğümden beri ilk tasarlanan ya da o yılın en moda parçası neyse onu annemin üstünde görür, ayrıntılı incelerdim. Hatta bana özel kıyafet, mobilya ve mücevher talep eder, her zaman çocuk aklımla bir şeyler tasarlardım.” Çocukluk hayalinin peşinden Milano'ya giden, orada bir yıl moda ve üç yıl mücevher tasarımı eğitimi alan Göral, daha sonra New York'ta staj yapma olanağı buluyor. Ve tekrar dönüyor baba evine; bu defa kendi imzasını taşıyan mücevherleri tasarlamak üzere...~

“Melis Göral” markasıyla çıktığı yolculuğunun ilk durağı, ilk koleksiyonu “Renk Terapisi”nden sonra Hakaan 2012 yaz koleksiyonuna imza atan, ardından Scrikss için kol düğmeleri tasarlayan Göral, 2013-2014 sonbahar-kış sezonu için “Paris 1920”yi beğeniye sunuyor. Bu koleksiyonun detaylarına girmeden önce nelerden ilham aldığını soruyoruz genç tasarımcıya.


Hayattan beslenmenin çok önemli olduğuna değinen Göral, şöyle devam ediyor sözlerine: “Benim ilham kaynağım, var olmak. Her şeyden esinlenirim. Tasarım ve koleksiyonlarıma başlamadan önce mutlaka kelimeler ve görsellerden oluşan bir ‘ilham panosu' hazırlarım. Beş duyuma hitap etmesi için bir de ‘müzik listesi' oluşturup sevdiğim şarkıları dinlemeye başladığımda tasarımlarım hayat bulmaya hazır duruma gelir. ‘Paris 1920' koleksiyonumda, tabii ki başta Paris'ten, eski filmlerden, eski saraylar ve müzelerden ilham aldım.” Tasarımlarında yakut, safir ve elması altınla bütünleştirirken; taşları var olduğundan daha dolgun ve parlak kılabilen kıvrımlara yoğunlaşan Melis Göral, işinde çok titiz. Mücevherlerin kapanma detayları, ebat ve montürleri üzerinde hassasiyetle çalışıyor.


Yaratıcılığını sadece kadınlar için değil; erkekler için de kullandığını, önceki koleksiyonlarından “Bone Collector”da erkeklere kol düğmeleri, tesbih ve kolyeler tasarladığını anlatarak devam ediyor söze genç tasarımcı. Peki nasıl kadınlara hitap ediyor Melis Göral markası: “Hedef kitlem, ekonomik özgürlüğünü ispat etmiş, ayakları yere basan kadınlar. Modanın kurbanı olmayan, tasarladığım zamansız parçalarla trendleri harmanlamayı bilen bir müşteri profilim var. Kurukafalı bir tasarım yaparken de, onu değerli taşlarla süsleyerek ortaya her daim kullanılabilecek bir aksesuar çıkarıyorum.” Melis Göral tasarımlarına sahip olmak için minimum ne kadarlık bütçe gerektiğini merak ediyoruz. Fiyatların çok yüksek olmadığını, 18 ayar altın ve işçilik düşünüldüğünde tasarımlarının piyasadaki birçok parçadan çok daha uygun ve doğru ücretlendirildiğini anlatıyor.~

Son olarak Türkiye'nin mücevher tasarımcılığı yolunda çok geliştiğini vurgulayan Melis Göral, taklit konusundaki sıkıntısını da dile getirmeden edemiyor: “Özellikle online satış sitelerinin artması ve yetenekli tasarımcıların dikkat çekmesiyle sektör çok gelişti. Ama bu noktada tükenmemek çok önemli. Taklit, geleceği olmayan bir çıkmaz. O yüzden özgün olmak, sürekli kendini beslemek, üretim tekniklerini geliştirmek, biz tasarımcıların önceliklerinden olmalı.” Kendisinin de her sezon en az iki koleksiyon ve bir daha üretilmeyecek parçalarla tasarım sahnesine çıktığını anlatan Göral, Türkiye'den sonra İngiltere ve Amerika'daki satış noktalarında var olmak istediğini söylüyor.


Her giyim tarzıyla gece-gündüz kullanılabilecek koleksiyonun en çok dikkat çeken parçaları arasında serçe parmak yüzükleri yer alıyor. Koleksiyonda canlı renklerin yanında pastel dokular da var.


Melis Göral tasarımlarını, stillerini çok beğendiği Kate Middleton ve Victoria Beckham üzerinde görmek istiyor.


Türkiye'den Adler Mücevherat, Sevan Bıçakçı, yurt dışından Lorenz Baumer, Jeanne Toussaint, Stephen Webster tasarımlarını beğeniyor.


Melis Göral tasarımları şu anda Ziya Mücevherat, Beymen İstinyePark, Beymen Zorlu, Midnight Express, Merarica ve Atelier 55'te satışta. Genç tasarımcı, markasını ileride New York Barneys, Paris Colette, Londra Harrods ve www.net-a-porter.com'da görmeyi hedefliyor.

Selin MİLOŞYAN

SON HABERLER

Dergide Bu Ay

ELLE Temmuz-Ağustos Sayısı

ELLE Temmuz-Ağustos Sayısı

ELLE Temmuz-Ağustos sayısı 80 sayfalık ELLE Style Awards 2024 eki ile birlikte çıktı!

BU SAYIDA NELER VAR?

E-Bülten Aboneliği

E-bültenimize şimdi abone olun,
magazin dünyasındaki tüm gelişmelerden anında haberiniz olsun.