2020’YE YÖN VEREN 20 TREND

Bu senenin tek belirleyici stili batik desenli eşofman takımları değil!

2020’nin başında yeni bir onyılın başlangıcını büyük bir coşku ile kutlamıştık. Durum pek de öyle değilmiş! Şubat ayında duyulmaya başlanan ve Mart ayında neredeyse tüm dünyayı etkisi altına alan pandemi, her yerde evde kal ve karantina etkisine sebep oldu. Tüm dünya evlere kapanırken, moda sektöründe de birçok değişim oldu. Moda haftaları iptal oldu, defileler ertelendi veya dijital sunumlara geçildi. Bununla birlikte sokak stilinin yerini de ‘Evde Kal’ stilleri almaya başladı. Sene boyunca modumuzu yükseltmek için Zoom konferansları için payetli elbiseler ve sadece eğlenmek için evde topuklu ayakkabı bile denediğimiz oldu. Ancak genel olarak senin temasının ‘konfor’ ve ‘ev rahatlığı’ üzerine gittiğini söyleyebiliriz. 

Yılın başında takım elbiseler, statement topuklu botlar ve baştan aşağı deri stilleri görürken, Mart ayından sonra takım elbiselerin yerini eşofman takımları, topuklu botların yerini ev terlikleri ve baştan aşağı derilerin yerini baştan aşağı trikolar aldı. Kısıtlamaların hafiflediği dönemlerde sokağa daha çok çıksak da havada gezen belirsizlik, konforlu ve ‘ev hali’ durumundan çıkmamamıza sebep oldu. Kısaca özetlemek gerekirse 2020’nin trendleri toplantıda, ofiste, kafede veya parkta, genelde eşofmanlardan ve rahat kıyafetlerden oluştu. 

Geçtiğimiz sezonlarda gördüğümüz bel vurgulu ve çekici silüetlerin yerini oversized kesimler ve bol silüetler alırken, unisex beyaz gömleklerin, ‘uyku elbiselerin’ ve kocaman ceketlerin yükselişte olduğunu gördük. Yaz aylarında biraz daha renkli ve eğlenceli stillere yönelinirken, kış aylarında ikinci karantina dönemi ile birlikte ‘eşofman takımları forever’ moduna geri döndük. Tüm dünyaya aynı anda seslenebilsek ve “Kimler yılın çoğunu pijama veya eşofman takımları ile geçirdi?” diye sorsak, muhtemelen insanoğlunun %90’ı elini kaldırırdı. İşte 2020’nin moda özeti bu!

Endişelerimizi kıyafetlerimizdeki rahatlık ile gidermeye çalışırken, iç giyimde triko güncellemesi, DIY batik desenlerinin yükselişini ve tabiiki süper bol hoodie furyasına şahit olduk. Instagram ve TikTok üzerinden ortaya çıkan giyim trendleri, bazı zamanlar ev şıklığımıza bazı zamanlar ise modumuzu yükseltmeye odaklandı. “Bu hafta evde miyiz dışarı çıkabiliyor muyuz?” ikilemi arasında gidip gelen insanlar, 2020’de de aynı ikilemi moda konusunda yaşadı diyebiliriz. Ev stilleri dışarıya, parti hatta festival stilleri eve taşındı! Zoom konferanslarında altımıza eşofman üstümüze parti bluzları giyerken, dışarıda ise adeta pijamayla gezdik… Kafası karışık bir yılda kafası karışık trendler!

Fotogaleride 2020’nin belirleyici 20 trendini görebilirsiniz…