2022’NİN EN POPÜLER TRENDİ: CUT-OUT

Cut-out detaylar ile yaratıcılıkta sınır tanımayın!

2022 defileleri, göz alıcı, etkileyici, parti odaklı “cut-out" trendinin büyük geri dönüşünü tüm heyecanıyla bildiriyor. Belden, köprücük kemiğinden, omuzlardan ve hatta alt karından kesik detayları düşünün. Parti giyiminde bir canlanmayı körükleyen Bella Hadid, Kendall Jenner ve Dua Lipa gibi ünlülerin cut-out elbiselerini coşkuyla giydiğini görüyoruz. Bu eğilim hakkında hala tereddüt ediyorsanız, muhtemelen denemeye başlamanın tam zamanı!

Cut-out detaylı parçalar, geleneksel bir siluete biraz cazibe eklemek için stratejik olarak yerleştirilmiş kesiklere sahip olanlardır. Görünen o ki, bu cüretkar tasarımlar son birkaç moda sezonunda yeniden dönüyor ve şimdi tekrar bizimle (ve gerçekten iyiler)…

Elsa Hosk’un beyaz ve yüksek cazibeli siluetini görmeyen yoktur diye düşünüyoruz… Ya da şöyle diyelim; görüp de uzun süre ağzı açık kalam yoktur… (Biz de ağzımızı uzun süre kapatamadık) Oscar 2022 partisinde herkesi kendine hayran bırakan cut-out Monot görünümü ile Hosk, bu trend için büyük bir moda anı yarattı.

HBO'nun ödüllü Euphoria'nın ikinci sezonunda Alexa Demie'nin Maddy olarak giydiği cut-out elbise ise yine herkesin dikkatini çekti. Karakteri gibi cüretkâr elbisesi, internette dekolteli siyah elbise aramalarının artmasına neden oldu.

Yüksek moda dünyasında, 1990'lara ve Tom Ford'un ikonik Gucci Sonbahar/Kış 1995 şovuna kadar, yıllardır podyumlarda cut-out detaylar görülüyor. Yaklaşık yirmi yıl sonra 2017'de, cezbedici oyuklar, Prabal Gurung İlkbahar/Yaz 2018 için Gigi Hadid'in ile podyumlara geri döndü. Aynı yıl, ablası Bella Hadid, Jason Wu İlkbahar/Yaz 2018'de açıkta kalan bir göbek ile şeker çizgili bir elbise giydi. Loewe ve Marques'Almeida podyumları da o zamandan beri daha fazla markanın katılımıyla trendi destekledi.


Podyum dışında, dekolte elbiseler son zamanlarda dünyanın en sevilen stil ikonlarından bazıları tarafından popüler hale geldi. Avustralyalı tasarımcı Christopher Esber'in cut-out elbiseler dünyasına girmesi, Zendaya'nın giymesinden sonra internette dalga yarattı. Her zaman olduğu gibi eşsiz Law Roach tarafından kusursuz bir şekilde tasarlanan Euphoria yıldızı, kırmızı halılarda bol övgü toplayan siyah cut-out Esber tasarımlar giydi.


Esber'in dekolte elbiseleri o zamandan beri patlama yaşadı. İngiliz şarkıcı Dua Lipa, son olarak Euphoria galasından birkaç gün önce ağabeyinin doğum gününü kutlamak için dekolteli bir elbise giydi. Esber’in Resort 2022 Koleksiyonu'ndan olan elbise, köprücük kemiğinden kalça kemiğine kadar geniş kesiklere sahip. 2021'in sonlarında ise model Kendall Jenner bir arkadaşının düğününde cüretkat cut-out elbisesiyle bir ayna özçekimi yayınladığında interneti ikiye böldü. Boyundan kalçalara kadar gövde boyunca olağanüstü elmas şekilli kesiklere sahip Mônot İlkbahar/Yaz 2022 tasarımı olan seçimi internette viral oldu.

Sevin ya da sevmeyin, sonuç olarak "cut-out" aramalarının artmasıyla birlikte; 2022’nin en ilgi çeken trendi olduğunu inkâr etmek mümkün değil. En sevdiğimiz TV şovlarından Instagram modasına, haute couture podyumlarına kadar her yerde sayısız görünümüyle trend, uzun bir süre burada kalacak gibi duruyor.Cut-out görünümler, her geçen gün daha yaratıcı ve benzersiz hale geliyorlar. Gösterişli mini ya da maksi elbiselere, daha cüretkâr pantolonlara ya da eteklere kadar; cut-out detaylar 2022 koleksiyonlarını etkisi altına almış durumda... Dışarıda bir gece geçirmeye hazırsanız, cut-out bir stil ile asla yanlış yapamazsınız. Daha az dikkat çeken bir görünüm için, seçtiğiniz cut-out parçayı oversize bir ceket ile deneyin.

Bu trendi yansıtan bir siluet denemek istiyenler için keşfetmeye değer cut-out detaylı parçalar…