60’LI YILLARI YANSITAN 12 TREND

Bu stiller 60 sene sonra bile giyiliyor!

Muhteşem bir zaman yolculuğuna çıkmaya hazır mısınız? Kıyafetlerle çıkacağımız bu zaman yolculuğu belki de en eğlenceli ve çeşitli seyahatlerden biri olabilir! Öyle bir dönem düşünün ki her tarafta farklı bir kültür ve tarz yansıtılıyor. Her dönemin olaylarını, inançlarını ve sosyal hareketlerini yansıtma aracı olan moda, 60’lı yıllarda en çeşitli zamanını yaşamış olabilir. 

Evet… Günümüzün trendleri arasında 70’lerden, 80’lerden ve 90’lardan ilham alan birçok trend var. 70’li yıllar kıyafetleri disko dönemini, 80’li yıllar stilleri dönemin ihtişamını 90’lı yıllar ise hip-hop kültürünü yansıtırken 60’lı yılları tek bir kavram ile açıklamamız mümkün değil. Dünyanın en keyifli zamanlarından birine girdiği 60’lı yıllarda bir tarafta fütürizm ilerlerken, bir tarafta zerafet bir diğer tarafta ise bohem ve hippie tarzlar görülüyor. 

Belki de günümüzün stilleri ile en çok uyum sağlayan dönem olan 60’larda sınırsız stillerin yükselişini görüyoruz. Tıpkı günümüz gibi farklı tarzların özgürleştiği bu dönemde kıyafet trendlerini tek bir kategoriye indirgememiz mümkün değil. Sosyal olarak bakarsak savaşlardan çıkmış ‘Baby Boomer’ neslinin gençliklerini yaşadıkları 60’lı yıllar belki de tam da bu yüzden sınırsız özgürlük ruhu ile yankılanıyor. 50’li yıllarda başlayan asi ve özgür ruhun dönüşüm geçirerek 60’lı yıllara taşınması, ‘Mod,’ ‘Hippie,’ veya ‘Rocker’ gibi alt kültürlerin ortaya çıkmasına sebep oldu. Hayattan zevk almaya kararlı olan 60’lı yıllar gençleri eğlenceli ve özgür tarzları ile hala günümüze ilham kaynağı olmaya devam ediyorlar. 

Dünyanın en çeşitli dönemi olarak kayda geçen 60’lı yıllarda Hollywood’un yükselişi ile filmlerdeki sofistike tarzlar ve stil ikonları da 2020’ye kadar taşınan unsurlar arasında. Jane Birkin’in doğal ve bohem tarzı, Audrey Hepburn’ün kurdeleli siyah elbiseleri, Twiggy’nin kısa saçları ve renkli elbiseleri, Mary Quant’ın mini etekleri, Pierre Cardin’in vinil tasarımları derken 21. Yüzyıl trendlerinin en büyük ilham kaynakları arasında 60’lı yıllar yer alıyor. 

İlkbahar ve Sonbahar 2020 defilelerinde de oldukça yoğun bir şekilde gördüğümüz 60’lı yıllar etkisi, kırmızı halıdaki saç ve makyaj stillerine de ilham kaynağı olmuştu. Kurdeleli topuzlar veya kocaman siyah kirpiklerin yanı sıra modada berelerin, püskül detayların ve mikro mini eteklerin geri dönüşüne şahit oluyoruz. Belki de günümüzde gördüğümüz, minimalist, maksimalist, vintage, sokak giyim stili veya lüks görünümler gibi birbirinden tamamen farklı stil grupları, 60’lı yılların birbirinden ayrı kültürlerine çok uyum sağladığı için bu dönemin stilleri yeniden spot ışıkları altında. 

Gardırobunuzun bir köşesinde ‘Breakfast at Tiffany’s’ filmini bir diğer köşesinde ise ‘Bonnie & Clyde’ filmini yansıtacak 60’lı yıllar ilhamlı trendleri görmek için fotogaleriye göz atabilirsiniz…