DAD SNEAKER 2.0

Kalın tabanlı sneaker trendi güncellendi!

Birkaç sene önce ‘Dad Sneaker’ adlı kalın tabanlı spor ayakkabı trendi ile tanıştık. Balenciaga’nın Triple S sneaker modelinin öncülük ettiği bu trend, 90’lı yılların hip-hop kültüründen ilham alırken aynı zamanda babalarımızın kalın tabanlı büyük sneakerlarını anımsatıyor. Kısa sürede moda sektöründe bir fırtına estiren kalın tabanlı sneakerlar, gece ayakkabıları ile tanıdığımız Christian Louboutin ve Jimmy Choo’yu bile etkisi altına aldı. Modanın yükselen ‘çirkin’ akımı birçok tasarımcının güncellemesi ve yorumu sayesinde gözümüze çok daha havalı görünmeye başladı. Geçtiğimiz senelerde kalın ve büyük tabanları ile gördüğümüz sneakerlar 2020 için çok daha ‘kaba’ ve kalın hale geliyor. Dad Sneaker 2.0 olarak adlandırabileceğimiz bu güncellemede speaker tabanlarında tırtıklı ve balon gibi görünen detaylar görüyoruz. Kısacası bu sneaker trendi gün geçtikçe her anlamda daha fazla şişiyor ve büyüyor, gerçekten… Her anlamda!


Yeni sezonda gördüğümüz spor ayakkabı modelleri ‘Trail,’ ‘Exaggerated,’ ‘Bold’ veya ‘RockRunner’ gibi isimleri ile güncellenen trendi açıklıyorlar. Abartılı, cesur ve her an hiking yürüyüşlerine hazır gibi görünen bu güncellenen trendi en zorlu yollarda bile giyebileceksiniz. Adeta önceki versiyona bir başkaldırı gibi görünen yeni kalın tabanlı sneakerlar, üstünlüğünü kanıtlamak için çok daha yüksek ve abartılı.Dad sneakerlardan çok daha önce günlük hayata taşınan atletik stiller belki de bu trendin popülaritesini artıran faktörler arasında. Sadece egzersiz yaparken giydiğimiz bisikletçi şortları, taytlar, spor takımları veya spor ayakkabıları artık hem sokak modasında hem de gece stilinde. Belki de sportif trendlere bu kadar hızlı alışmayı beklemiyorduk ancak defilelerde, influencelarda ve ünlülerde gördüğümüz stiller, dad sneakerları en az klasik bir topuklu ayakkabı kadar benimsememizi sağladı. Günlük tarzın en rahat alternatiflerinden biri olan kalın tabanlı sneakerlar artık fırfırlı elbiseler, anvelop etekler hatta gece stilindeki slip elbiseler ile bile eşleştiriliyor!

Maksimalist ruhun en büyük destekçilerinden biri olan kalın tabanlı sneakerlar son dönemlerde en çok giyilen ve istenilen ayakkabı modelleri arasında. Hal böyleyken, dad sneakerları göz ardı etmek pek mümkün değil (zaten görmezden gelemeyecek kadar büyükler!)

Stilinizi her anlamda yükseltecek dad speaker güncellemelerini gardırobunuza eklemeye hazırsanız fotogaleride sizin için seçtiğimiz 30 kalın tabanlı sneaker modelini inceleyebilirsiniz…