DAMA DESENİ İLE OYUN ZAMANI

Bu sofistike birliktelik, gardırobunuza hem nostaljik hem de çarpıcı bir hava katıyor.

Instagram’da dolaşırken, her gün farklı bir geometrik baskının popüler olduğunu kabul edebiliriz. Dama deseni de son zamanlarda Instagram akışımızda en havalı desen olarak ortaya çıktı. Siz de pek çok Instagram kızının, dama baskısından ilham aldığını fark etmişsinizdir.

Lokal markalardan dünya markalarına her tasarımcı, dama deseninin çok popüler olduğunu onaylıyor. Moda trendi raporlarında, dama baskısının daha önce hiç olmadığı kadar ön planda olduğunu gördük. İki renkli karelerin oluşturduğu bu sofistike birliktelik, gardırobunuza hem nostaljik hem de çarpıcı bir hava katma sözü veriyor. Zıt renklerin tatmin edici dünyasına girmeye var mısınız?


Peki, tüm bu dama deseni heyecanı nereden geldi? Dama deseni, satrancın icat edildiği 6. yüzyıldan beri var olan bir desen. Dekorasyonda ve bayraklarda kullanılmasının ardından modaya adım atışı ise 50’li ve 60’lı yıllarda gerçekleşti.

Aslında dama deseni, arada bir moda dünyasına girip çıkan bir baskı… Vans, 1980’lerde dama desenli ayakkabılarını piyasaya sürdüğünden beri, bu desen eski pateni görünümü olarak hafızalara kazındı. Ardından lüks markalar dama desenine daha elegan bir hava kattı. İlkbahar 2013 Louis Vuitton gösterisini, Marc Jacobs'ın tamamen dama deseni dekorasyon ve koleksiyondan ilham alarak oluşturduğu gösterisini kim unutabilir?


Tanıdık olan dama deseni, bu sezon da birçok modacının koleksiyonlarında kendine yer bularak modaya geri dönüş yaptı. Dolce & Gabbana, Kenzo, Giambattista Valli, Off White gibi pek çok marka baskıyı benimsedi; illüzyon etkisi için kareleri çarpıtmak veya başka şekiller eklemek gibi tasarımlar ekledi. Podyumlarda dama deseninin yoğunlaşması, tabi ki Instagram dünyasında da etkisini gösterdi.

Instagram'ın en üretken influencerları arasında bir hit olduğunu kanıtlayan, dama baskısı trendi pek çok farklı parçada hayat buluyor. Uçuş uçuş ya da dar elbiseler, denim parçalar, üstler, ayakkabılar ve tüm aksesuarlarda karşımıza çıkan deseni, inkar edilemez derecede taze hissettiriyor.  


En klasik versiyonu siyah beyaz olsa da, bu trendi farklı birçok renkle yakalamak mümkün. Daha dinamik ve benzersiz bir tarz içinse, kareler düz değil, çarpık ve eğri bir baskılarda bir araya gelebiliyor. Ekose ve pötikare desenlere göre çok daha havalı, cesur ve tarz sahibi olan dama deseni aynı zamanda nostaljik bir karaktere de sahip.

Cesur olduğu kadar uyarlaması çok pratik bir desen… Sofistike bir görüntüyü yakalamak isteyenlerin, dama desenli dikkat çekici parçalarla bunu yapması çok kolay… Yalnızca bir bluz ya da elbise, iddialı ikili bir takımla istediğiniz etkiyi yaratmanız mümkün. Dama deseni, klasik siyah beyazın yanı sıra özellikle canlı renk bloklarıyla dikkat çekiyor.İster klasik siyah beyaz, ister parlak, ister farklı bir renklerde;  trende dair en sevdiğimiz parçaları fotogalerimizde inceleyin.