DÜNDEN BUGÜNE BALIKÇI ŞAPKALAR

Son dönemlerin en popüler şapka trendine bir retrospektif!

Moda araştırma platformu Lyst’e göre balıkçı şapkalarının aramaları geçtiğimiz aya göre %36 oranla artış gösterdi! Son yılların favori aksesuarlarından biri olan balıkçı şapkaları Dior’dan Valentino’ya kadar birçok markanın defilelerini süsledi. Modanın son gözdesi haline gelen balıkçı şapkaların geçmişi aslında düşündüğümüzden çok daha geniş! Hem hip-hop kültürü hem de sofistike stillerin bir parçası olan balıkçı şapkaları birçok tarz ve dönem ile uyum sağlıyor. 

Michael Kors, Anna Sui, Elie Tahari, Dior, Valentino Defileleri (Getty Images)

Billie Eilish, Rihanna ve Cardi B gibi ünlülerin yanı sıra influencerların stillerini süsleyen bu kova formundaki şapka modeli aynı zamanda pek çok filmde de kullanıldı. Sezonsuz bir silüete sahip olan balıkçı şapkalar mevsime uygun kumaşları ile bambaşka formlara bürünebiliyor. Bir yandan deniz kenarına yapılan seyahatleri çağırıştırırken bir yandan ise 90’lı yıllar hip-hop sanatçılarını hatırlatan balıkçı şapkalarının nostaljik değeri düşündüğünüzden çok daha fazla!


Modanın ilgisini İlk olarak 60’lı yıllarda çekmeyi başaran balıkçı şapkaları, hem defilelerde hem de sokak stilinde kullanılmıştı. Sonradan festivallerde görülmeye başlanan balıkçı şapkaları aslında 1900’lerin başlarında balıkçılar tarafından kullanılıyordu. Orijinal olarak yün veya tüvit kumaş ile tasarlanan bu şapka modeli çiftçiler ve balıkçıların yağmurdan korunması için kullanılan bir aksesuardı. 

İrlandalı işçiler tarafından kullanılan bu şapkalar kullanışlı olması sebebiyle dünyaya yayıldı. 60’lı yıllarda İngiliz ‘Mod’ kültürünün bir parçası haline gelen balıkçı şapkaları moda tarihinde son olarak hip-hop şarkıcıları tarafından benimsendi. Şimdilerde herkesin gardırobunda bulunan bir aksesuar haline gelen balıkçı şapkaları belki de modanın en sevilen parçalarından biri. 

Gigi Hadid, Tyler the Creator, Billie Eilish, Rihanna, Cardi B (Getty Images)

Yıllar içinde modanın kalıcı bir parçası haline gelen bu şapkalar, değişen moda trendlerine ve kültür akımlarına rağmen herkes tarafından benimsenen bir stil oldu. Moda tarihinde sürekli güncellenen ve yeniden popülerleşen balıkçı şapkalarını bir gün Anna Sui defilesinde, bir gün Gigi Hadid’in stilinde bir başka gün ise Tyler the Creator'da görüyoruz. Beğenileriniz ne olursa olsun stilinize uyarlayabileceğiniz bu evrensel şapka modelini henüz denemediyseniz hala vaktiniz var! Trendler arasında görmeye devam edeceğimiz balıkçı şapkalarını gardırobunuza ekleme zamanı. Fotogaleride sizin için seçtiğimiz balıkçı şapka modelleri ile 90’lı yıllardan bir hip-hop sanatçısı veya 60’lı yıllardan bir film yıldız olabilirsiniz…