DÜŞÜNCELİ OLMAK ÇOK TREND!

Çevreye katkınızı bu rengarenk termoslar ve mataralar ile gösterin…

Bu sezon çantalı su şişeleri, mataralar ve termoslar hakkında konuşmamız şart! Neden mi? Çünkü son yılların en düşünceli trendi ile karşı karşıyayız. Aksesuar dediğimizde aklımıza ilk olarak çantalar, güneş gözlükleri, kartlıklar veya takılar geliyor… İlkbahar 2021 sezonunda durum çok farklı! Bu sezon ‘it-aksesuar’ dendiği zaman gözümüzün önüne rengarenk termoslar ve su şişesi çantaları geliyor. Pandemi ile birlikte yaratıcılıklarını bir seviye üste taşımak zorunda kalan tasarımcılar, yepyeni gösterim yöntemleri keşfetmiş ve farklı tarzları ile ön plana çıkmaya çalışmışlardı. Galiba bir çok markanın ortak fikri su şişesi ve termosların en şık aksesuar olduğu yönünde.

Chloe ve Jacquemus Sonbahar Kış 2020 / 2021 Defileleri (Getty Images)

Sürdürülebilir olmak modanın gündemindeki en önemli konulardan biri. Bir marka nasıl sürdürülebilir olur, tüketiciler nasıl çevreye daha duyarlı olur veya üretim süreçlerinde nasıl daha düşünceli hale gelinir… Bu sorunun cevabı sadece geri dönüştürülmüş materyaller kullanmak değil! Etik çalışma ortamı, cinsiyet eşitliği, işçi hakları, enerji tüketimi, çevre dostu materyaller ve üretim sürecindeki atıklar gibi birçok madde tamamen sürdürülebilir olmayı etkiliyor. Biz de geri dönüştürülmüş tasarımları giymenin yanı sıra çevreye yaşam tarzımız ile katkıda bulunabiliriz. Ofise giderken aldığınız karton bardaklı kahve yerine termosları tercih edebilir, plastik su şişeleri yerine her zaman kullanabileceğiniz bir su şişesi ile çevredeki atık oranını azaltabilirsiniz. Her zaman söylenen ve artık klişe olan “Bir kişi bile fark yaratabilir,” sözü çok doğru. Ortalama bir insanın yılda 200 plastik su şişesi kullandığını düşünürsek, tek siz bile günlük alışkanlıklarınızı değiştirirseniz gerçekten fark yaratabilirsiniz!

Çevre dostu ve düşünceli olmayı trend haline getiren moda sektörü, su şişesi çantalarını ve termosları spot ışıkları altına alıyor. Tek kullanımlık karton bardakların ve plastik su şişelerinin uzun ömürlü ve süper ‘cool’ alternatifi olan termoslar ve mataralar, sadece yaşam tarzınızı değil stilinizi de değiştiriyor. Sezonun ‘statement’ parçası olan bu çantalı mataralar, renkli su şişeleri ve taşlı termoslar, göz alıcı bir aksesuara dönüşüyor. Fendi, Marine Serre, Alyx, Givenchy, Chloe ve Jacquemus gibi birçok markanın İlkbahar 2021 koleksiyonlarında gördüğümüz su şişesi trendi, günlük su tüketimini unutmamanızı ve aynı zamanda duyarlı olmanızı sağlıyor. 

Marine Serre, Collina Strada, 1017 Alyx 9SM, Fendi İlkbahar Yaz 2021 Koleksiyonları (Marine Serre, Collina Strada, 1017 Alyx 9SM, Fendi)

Sezonun kamp ve açık hava temasına da uyan termos ve matara trendi, ‘outdoor’ stilinin de vazgeçilmezleri arasında. Instagram ve podyumlarda gördüğümüz kamp ilhamlı stillerin ayrılmaz bir parçası olan mataralar, hiking ve trekking aktiviteleri için trend bir motivasyon oluyor. Taşlı şişeler ile ‘glamping,’ çelik mataralar ile özgür kamp ruhunu çağrıştıran tasarımlar, birçok temayı bir araya getiriyor. İster şehirde, ister kampta, ister ofiste, ister evde… Bu sezonun (ve umarız ki her sezonun) olmazsa olmazı uzun ömürlü termoslar ve mataralar!

Fotogaleride sizin için seçtiğimiz matara, termos ve su şişesi çantası modellerini inceleyebilirsiniz…