ELLE STYLE AWARDS X M.A.C Ödül Töreni İçin Son
  • GÜN
  • SAAT
  • DAKİKA
  • SANİYE

FEMİNEN TAVIR: MİNİ ETEKLER GERİ DÖNDÜ

Moda daha da cesurlaşıyor; etek boyları kısalıyor.

Bu sezon sosyalliğe yeniden girişimizi kutlarken, etekler yukarı-yukarı çıkıyor! Geçtiğimiz sene bacaklarımız eşofmanların içinde saklandı. Ama 2021 Sonbahar-Kış Sezonu, buna müdahale etme vaktinin geldiğini gösteriyor. Bu sene, moda daha cesurlaşıyor ve etek boyları kısalıyor.

Yıllarca midiler popüler olduktan sonra ve normal hayata dönüş arzusuyla yaşarken; miniler büyük bir coşkuyla bize katılıyor. Mini etekler, aslında 60'lı ve 70'li yılların favorisiydi. Sonbahar-Kış 2021 defilelerinde Saint Laurent, Versace, Etro, Valentino, Michael Kors gibi isimlerin ve hatta geleneksel Chanel'in bile mini etekleri tercih ettiğini gördük.

Cesur renkler, renkli baskılar, dikkat çeken ışıltılar; sezonun mini eteklerinde herkes için bir şeyler var. Günlük görünümünüzde uzun çizmeler ve büyük boy bir blazer ile yapacağınız kombin kurtarıcınız olacak. Dışarıda şık bir gece için ise topuklu sandaletler ve mikro bir çanta ekleyin.


Mini eteğinizi giymeden önce, bazı hatırlatmalarım��z olacak. Giymek cesaret istiyor gibi dursa da, bazı basit kurallarla mini etek büyük bir zevke dönüşebilir. Daha sonra bize teşekkür edebilirsiniz....

• Sakin ve nispeten rüzgarsız bir gün olduğundan emin olmak için hava tahminini kontrol edin. Aksi takdirde, dışarıdaki anınızı bir Marilyn Monroe anına dönüştürebilir.
• Mini eteğinizin altına ne giyeceğinizi dikkatlice düşünün. Bir tanga yerine, beklenmedik bir esinti ile karşılaştığınızda alçakgönüllülüğünüzü koruyacak türden güzel çamaşır giyin. Metro ızgaralarından kaçının.
• Bacaklarınızı açıyorsanız, kollarınızı örtmek her zaman görünümü dengelemeye yardımcı olacaktır. Uzun kollu bir üst, derin dekolteden daha havalı bir mini etek görünümü sağlar.
• Açıkta kalan bir ayak bileği, daha uzun ve daha gurur verici bir çizgi oluşturur. Mini eteğiniz ile kombinleyeceğiniz bileğinizi açıkta bırakan ayakkabılar, bacaklarınızı daha uzun gösterir.
• Dışarı çıkmadan önce daima güneş ışığına çıkmayı unutmayın. Kontrol şart!
• Yapmak isteyeceğiniz son şey, mini eteğinizi yerinde tutmak için çekiştirmek ve telaşlanmak. Bu yüzden uygun olmayan stillerden kaçının.
• Belinize sürtünen bir çanta, yavaş ama kesin bir şekilde elbisenizi yukarı kaldırabilir. Bunun yerine, mininizle eşleştirmek için bir mini el çantası düşünün.
• Mini eteğinizi, özgüvenle giyin!


MİNİ ETEĞİN GEÇMİŞİ
Aslında, mini eteğin oldukça tartışmalı kökenleri vardı. Gelin, sonbaharın en büyük trendlerinden birinin nasıl ortaya çıktığına bakalım.

1920'lerde Paris’te "Folies Bergère" performansları sırasında şovmen Josephine Baker, muzdan yapılmış bir mini etekle dans etmişti. 1950'lerde İkinci Dünya Savaşı'ndan sonraki sıcak moda diz altına kadar uzanan tam etekle ilgiliyken, mini etek “Flight to Mars” ve “Forbidden Planet” gibi bilim kurgu filmlerinde boy göstermeye başladı.

Mini eteğe öncülük eden biri varsa, New York Daily News'e “Mini etek isyan etmenin bir yoluydu” diyen İngiliz tasarımcı Mary Quant olurdu. “Bir mininin Quant tanımı”: Eteğin alt kenarı basenin kabaca yarısına kadar gelmeli ve poponun en fazla dört inç altına düşmelidir. Quant, 1955 yılında Londra'nın Chelsea semtindeki King's Road'da ikonik butik Bazaar'ı açtı. Sokaklarda gördüğü modalardan ilham alan Quant, 1964 yılında eteklerinin eteklerini dizinin birkaç santim yukarısına kaldırdı ve ikonik mini etek doğdu. Eteğe en sevdiği arabası olan Mini'nin adını verdi.

O zamanlar mini eteğin tek öncüsü Quant değildi. Fransız tasarımcı André Courrèges, 1960'ların başında etek boyu denemelerine de başladı ve 1964'ün sonlarında uzay çağı elbiselerinde dizleri göstermeye başladı. Her iki tasarımcının da mini etekle bir ilgisi olduğu için, bir tartışma alevlendi. Quant "mini eteği ben ya da Courrèges icat etmemiştim - bunu sokaktaki kızlar yapmıştı." dedi.

Teknik olarak kimin icat ettiğine bakılmaksızın, süper model Twiggy, o zamanlar mini etek görünümü için stil ikonuydu.


1965'te Model Jean Shrimpton, Avustralya'daki Melbourne Cup Karnavalı'nda çorapsız, şapkasız ve eldivensiz bir mini etek giydiğinde ortalığı karıştırdı. Mini, ayrıca Yves Saint Laurent ünlü ve çok kısa “Mondrian” elbiselerini piyasaya sürdüğünde de hız kazandı. Paco Rabanne, 1966'da plastik zincir posta mini eteğini piyasaya sürdü, ardından mini elbise. Mini resmen bir yüksek moda ifadesiydi! 1967’de Goldie Hawn televizyona çıktı ve ABD'deki kızlara stilini taklit eden mini etekler ve mini elbiseler giymeleri için ilham verdi. 1968’de trendi tamamen pekiştiren Jackie Kennedy, Aristotle Onassis ile evlendiğinde kısa beyaz pileli bir Valentino elbisesi seçti.

1980'lerde amigo kız üniformalarından kaynaklanan önemli bir an yaşamaya başladı. Oxford Sözlüğü bunu ilk başarılı mini etek dirilişi olarak kaydetti ve ra-ra etek 1982'de Time dergisinin kapağında bile göründü. 1990’larda Julia Roberts, “Pretty Woman”da kısa etek ve uzun çizmeler giyerek bir moda trendi belirledi. Ayrıca, on yıl boyunca, “Melrose Place” ve “Ally McBeal” gibi TV şovlarının etkisiyle mini etekler çalışan kadınların gardırobuna dâhil edildi.

2000'lerde Paris Hilton ve Britney Spears gibi, mini eteklerini kısa üstlerle giyen yıldızlar sayesinde daha da güçlendi. 2009’da Quant'ın mini eteğe öncülük etmesinin etkisiyle, Birleşik Krallık'taki Royal Mail, onun imza tasarımına saygı duruşunda bulunan bir damga yayınladı.

2014’te eskinin yeniden yeni olmasının an meselesi olduğunun kanıtı belirdi. Podyumlar mini eteklerle, özellikle de 1960'lardan ilham alan mini eteklerle dolup taşıyordu. Gucci, Dior, Raf Simons ve Saint Laurent koleksiyonlarında mini etekler vardı. Tasarımcı Giambattista Valli, Wall Street Journal'a en son haute couture koleksiyonunu anlatırken, "Benim haute couture'um; bacaklar, bacaklar, bacaklardı" dedi. Aslında Mary Quant, 1960'larda mini eteği ana akım haline getirdiğinde, trend sağlamlaştı. Ama yıllar geçtikçe, kısa etek boylarına olan aşk arttı.

Mini etek giymek için ipuçlarını ve mini eteğin tarihini öğrendiysek; sezonun koleksiyonlarından seçtiğimiz mini etekleri, foto galerimizde inceleyebilirsiniz.