FİLE İLE GELEN ÖZGÜRLÜK

Retro olduğu kadar fütürist bir ruhla moda sahnesine çıkan file tasarımlar bir yıldır nefes almaya hasret kalan bedenimize çok iyi gelecek.

Balenciaga’nın tüm vücudu bir balık ağı gibi sardığı uzun file tuniği simsiyah gözlükler eşliğinde seyirciyi bir anda Matrix filmine ışınlıyor. File aslında fütürist bir görüntüden çok seksi bir sahneye de götürebiliyor. Göğüs kısmını tamamen açıkta bırakan Lanvin elbisede, mini şortun üzerine giyilebilen uzun file etekte, çıplak bir teni sarmalayan file bir üst ya da elbisede, bacaklara övgü niteliğindeki file çoraplarda, deliklerden ibaret bu parça her daim seksapelle flört ediyor. Tamamen göstermeyip saklayarak açığa çıkardığı, gösterirken kapattığı ve dolayısıyla gizem içerdiği için kesinlikle çok seksi.


Bu arada rolden role girmek konusunda çok yetenekli... Fütürist, seksi ve provokatör derken pekala romantik de olabiliyor. Gelinlerin tercih ettiği, yüzü kapatan fileli saç aksesuarları ya da duvaklar romantizmle birlikte saflığı da sembolize ediyor.

Filenin çıplak tene giyilerek başlı başına bir moda parçası olmasının ötesinde bir aksesuar olarak da kullanıldığını not düşelim. Kıyafetlerin, elbise ya da tişörtlerin, jean’lerin üzerine giyerek retro bir tarz yaratabilirsiniz.

Bir zamanlar cinsellik ve şehvetle özdeşleştirilen file çoraplar bugün spor ayakkabılarla da kullanılarak günlük giyimin bir parçasına dönüştü. Transparan olmayan file elbiseler ise oldukça romantik bir stil yaratabiliyor.

O DA DOĞA DOSTU (OLDU)
Plastik poşetlere karşı sürdürülebilir olduğu kadar pratik ve doğa dostu bir seçenek olarak öne çıkan file çantaların tarihi ta Antik Çağ’a, Peru ve Şili’ye uzanıyor. Şili’nin güneyindeki Puerto Montt şehrinde ve Monteverde’de insanlar balık avlamak ve çanta yapımı için file üretiyorlardı. 70’ler ve 80’lerde anneannelerimizin pazara giderken kullandıkları file çantalar bugün çevreci bir bilinçle yeniden hayatımıza girerken geçtiğimiz yaz Jacquemus’un koleksiyonunda rengarenk deri detaylarla birleştirilerek yüksek modanın da dikkatini çekmiş oldu.

Emporio Armani çantada ve Bottega Veneta ayakkabılarda deriyle birleştirilen file çantalar sezonun hit’lerinden.

İlkbahar/Yaz 2021 sezonunun öne çıkan trendlerinden biri olan file popülerliğini şık, seksi ve çok kullanımlı bir parça olmanın ötesinde pandemi koşullarında insanların hava alma, nefes ve özgürlük ihtiyaçlarını karşılamasına da borçlu. Geleceği öngörme yetenekleriyle tanınan moda tasarımcıları Covid-19’un örttüğü bedenleri serbest bırakmayı tam zamanında hesaplamışlar. Tam bir yıldır hayatımızdaki varlığını sürdüren virüsten öylesine sıkıldık ve nefes almaya hasret kaldık ki... Havadar tasarımlar görüntü itibariyle bile pandeminin dayattığı kapalılık, içeride olma ve saklı kalma psikolojisiyle savaşıyor, ruhumuza iyi geliyor.

O halde yüze maskenizi takın, bedene ise file ile özgürlük tanıyın.

Çıplak tene giyildiğinde yüksek dozda seksapel içeren file, aksesuar olarak kıyafetlerin üzerinde kullanıldığında retro bir duruş katıyor. Üstte Lanvin elbisede görüldüğü üzere oldukça derin bir V yaka ile birleşen fileyi taşımak kesinlikle cüret istiyor.

Yazı: Selin Miloşyan
Fotoğraflar: Getty Images Türkiye


ELLE Türkiye Nisan 2021 sayısından alınmıştır.

File detaylardan oluşan tasarımlardan favorilerimizi sizin için seçtik.
Etİketler