KELEBEK ETKİSİ

Stil dünyası, 2022’de özgürce kanat çırpıyor.

Kelebekler modaya geri döndü. Bu narin böcekler yeniden doğuşun simgesidir. Bu nedenle İlkbahar Yaz 2022 koleksiyonlarında kelebeklerin kanatlarını açtığını görmek sürpriz olmadı. Sonuçta, hepimiz yenilenmiş hissetmek için bir kış uykusu sürecinden geçmedik mi? Ne olursa olsun, hiç kimse onların güzel çekiciliğini inkâr edemez ve biz de bir Y2K trendine daha asla “hayır” diyemeyiz.

Geçen yıl tasarımcılar ve yaratıcılar, düşük bel kot pantolonlar, bel zincirleri ve platform topuklu sandaletler gibi trendleri geri getirmek için Y2K moda arşivlerini didik didik aradılar. 2022 bahar podyumlarına bakılırsa, kelebek baskısı uçmak için nostaljiyi tetikleyen en son trend.

2000'lerın başlarındaki pek çok trend gibi, kelebekler de dönemin en büyük pop kültürü yıldızları tarafından modellendi. 1999'da Christina Aguilera, kelebek süslemeli Versace bir elbiseyle ilk Grammy Ödülü’nü aldı. Bir yıl sonra, Butterfly şarkıcısı Mariah Carey, "VH1 Divas 2000: Diana Ross'a Övgü" özel etkinliğine ünlü bir Emmanuel Ungaro kelebek şekilli üst giydi. Yıllar önce Cher, 1974 Grammy Ödülleri'ne uyumlu bir başlık ve bandeau üst ile kelebek temalı bir görünüm kazandırdı.

Günümüzde ise Dua Lipa ve Rina Sawayama gibi pop prenseslerinde görülen kelebek desenli tasarımlar, trendin yeniden canlanmasını saf, basit nostalji nostaljisine işaret ediyor. Lipa, bu özel trendin çocuğu olabilir. Instagram'da hem Popova hem de Blumarine'in kelebek üstlerini modellemeden aylar önce; şarkıcı 2021 Grammy'lerinde böcekle süslenmiş iki farklı Atelier Versace elbisesiyle göz kamaştırdı ve görünüşe göre görünümün 2020'lere geçişini müjdeledi.


Badgley Mischka / Blumarine / Chanel

Blumarine'in koleksiyonları, 00'larda popüler olan görünümlere doğrudan bir referans olsa da; diğer tasarımcılar, bu döneme geri dönmek istemeyen kadınlar için trendi uygun hale getirmeyi seçti. Badgley Mischka fırfırlı elbiseler üzerindeki grafik, renkli kelebek baskılarını ortaya çıkardı ve bu da baskıyı çocuksu değil, uygun hale getirdi. Alberta Ferretti, bir zamanlar genç olan trendi tamamen yetişkin ve hatta zarif gösteren baskılı yüksek-alçak üstler ve pantolonlarla 2022 baharı için kelebekleri seçti.


İlkbahar-Yaz 2022 koleksiyonlarında kelebek etkisindeki parçaları seçtik. Görünüşe göre moda dünyası yeniden doğmak için kanat çırpıyor.