MİNİMALİST SİLÜETLER

Sade ama şık tarzlardan ödün vermeyenler için!

Minimalizm: “Stil veya tasarımda kasıtlı olarak yapılan dekorasyon veya süsleme eksikliği.”

1950’li yıllarda öncelikle heykel ve resimde başlayan minimalizm trendi, sade formlar ile karakterize ediliyor. 1980’li yılların gösterişine bir başkaldırı olarak gelen Japon tasarımcılar Issey Miyake, Yohji Yamamoto ve Rei Kawakubo, minimalistik silüetleri modaya taşıdılar. El işçiliğinin yanı sıra bol silüetler, sade ve ham kumaşlar ile dikkat çeken bu tasarımcılar minimalizmi en çok vurgulayan tasarımcılar olarak görülseler de 1930’lu yıllarda Coco Chanel’in kadın giyiminden korseleri kaldırarak daha bol ve rahat kesimleri tercih etmesi de bir nevi minimalistik olarak görülebilir. Modada Haute Couture’un işlemelerine ve ihtişamına karşı gelen minimalist tasarımcılar cinsiyet basmakalıplarından uzaklaşarak bedenlere daha sade ve oversized silüetler getirdiler. 

Son yıllarda modanın her kolunda artan maksimalizm furyası, minimalist çizgileri biraz unutturmuş olabilir ancak dönem dönem yeniden ziyaret ettiğimiz minimalist tasarımlar belki de en rahat ve sade opsiyonları sunuyor. Fırfır, işleme veya abartı detaylar kıyafetlerde spot ışıkları üzerinize toplayan bir stil yaratıyor. Yeni moda döneminin maksimalist trendlerini ne kadar çok sevsek de bazen hepimiz sade ve şık stillere yönelmeyi tercih ediyoruz. Özellikle çok sıcak yaz günlerinde, olabildiğince ‘minimal’ giyinmek isterken gözlerimiz ve ellerimiz hep o bol kesim elbiseye gitmiyor mu? Tam da bu noktada kalbimizi fetheden minimalist silüetler, hafif kumaşları, bol kesimleri ve kullanım kolaylığı ile yaz gardırobumuzun en rahat parçalarını oluşturuyor. 


Bazılarımız ara sıra minimalist silüetlere yönelirken bazılarımız ise tüm defilelerdeki ve sosyal medyadaki tüm ‘maksimalist’ trendlere rağmen minimalizm konusundaki istikrarlarını sürdürüyorlar. Modadaki diğer trendlerin aksine herkesin stiline uyabilecek minimalist elbiseler ise tıpkı bir denim ceket kadar kullanışlı olabiliyor. Belki kristal işlemeler, neon renkler veya asimetrik kesimler size göre değil… Ama düz kesim bir elbise herkesin gardırobuna uyum sağlayabilir! Tıpkı tanımında ve kelimenin kendisinde olduğu gibi ‘minimal’ detaylar içeren bu elbiseler sade ama şık silüetler sunuyor. Genelde bol kesim, sadece düğme gibi detayları olan veya ince askılı bu elbiseler, giyinmek istemediğiniz nemli günlerin kurtarıcısı oluyor. 


“Ben süslü tarzımdan ödün vermem!” diyen sevgili maksimalist okuyucular, bu minimalist elbiseleri kendi tarzınıza da uydurabilirsiniz. Boş bir tuval olarak görebileceğiniz sade elbiseler farklı takılar ve aksesuarlar ile oldukça farklı bir görünüm kazanabiliyor. Dilerseniz sadece düz bir sandalet ile bile eşleştirebileceğiniz bu minimalist elbiseler, sade şıklığın en zahmetsiz alternatifleri arasında. Minimalist bir elbise ile hata payınız oldukça az!

‘Less is more,’ (Az çoktur) söylemini gardırobunuza yansıtmaya hazırsanız fotogaleride sizin için seçtiğimiz 20 minimalist elbiseyi inceleyebilirsiniz…

Etİketler