Oyunbaz Balon Etekler

2024 İlkbahar/Yaz sezonu, asil ve dramatik bir geçmişe sahip balon eteklerin çağdaş yorumunu sunuyor.

Buse Saray BUSE SARAY 04 Nisan 2024
Oyunbaz Balon Etekler Getty Images

Kapak Fotoğrafı: MSGM, Tory Burch, MSGM, Valentino Haute Couture, Aknvas, Christopher Esber


Podyumlar, 50’lerin moda sahnesinde fırtınalar estirerek kadınların zarafetini ve özgürlüğünü simgeleyen balon eteklerin dönüşüne alarm veriyor.

Balon eteklerin asil tarihçesi, 1950'lerin moda sahnesindeki bir devrimle başladı. Dönemin ikonik isimleri, bu çarpıcı tasarımı sokaklarda ve sinema perdesinde göstererek bir moda klasiği yarattılar. O günlerden bugünlere balon etekler, zamansız bir şıklığın sembolü olarak yerini korudu. Bu sezon, tasarımcıların bu klasik parçayı yeniden yorumlayarak modern dokunuşlar eklemesiyle, ikonik silüeti yeni bir heyecanla karşılıyoruz.1951'de İspanyol tasarımcı Cristobal Balenciaga, bir kokteyl balon elbisesi sundu ve kadın elbisesinin sıradan siluetini tamamen değiştirdi. İlerleyen yıllarda, bu elbise bazen dikkat çekici moda pozisyonları kazanırken, bazen de unutuldu. Hem Pierre Cardin hem de Hubert Givenchy, sırasıyla 1954 ve 1956'da şişirilmiş siluetle deney yapmışlardı. 1956'da, benzer bir silüet elbise Christian Dior koleksiyonunun bir parçasıydı; o zamandan beri birçok ünlü tasarımcı balon etekler tasarladı. 1950'lerin sonlarına gelindiğinde, davet, kokteyl ve mezuniyet törenleri için popüler bir seçim haline gelmişti. New York Times, 1958'de balon eteği, özellikle şeffaf çoraplar ve zarif eldivenlerle eşleştirildiğinde, "akşam için en iyi dans kıyafetlerinden biri" olarak adlandırıldı.

80'lerde, 50'lerin tarzının birçok yeniden canlanmasına tanık olan on yılda balon etek geri döndü. 1980'lere, Yves Saint Laurent haute couture tasarımı, düşük bel ve balon etek içeren elbise damgasını vurdu. Silüet, 1986'da Christian Lacroix tarafından benimsendi. Prenses Diana, 1987'de beyaz çift sıralı bir blazer ile balon etek giyerek, bize bir ikonik stil anı daha bıraktı. Miu Miu ise 2012 cruise koleksiyonunda 80'lerden ilham alınan balon eteklere yer vermişti.Balon elbise, hafif hacimli kumaş ve oyunbaz kesimlerden dolayı çok romantik ve feminen bir görünüme sahiptir. Başarılı bir balon etek tasarımında, sadece şekli korumak için yeterince sert olması gereken malzemenin türü değil; aynı zamanda kumaşın nasıl katlandığı, pileli olduğu ve altındaki astarın da önemi vardır. Tüm bu yönler, elbisenin şeklini korumaya ve hacmi kaybetmemeye yardımcı olur. 


Christian Siriano, Tory Burch, Aknvas


Balon etekler ve elbiseler, oldukça ustaca geniş kalçaları ve dolgun bir karın bölgesini gizlerken, göğüs hattını ve bacakları vurgular. Etek ne kadar kabarık ve uzun olursa, bacaklarınız o kadar kısa görüneceğinden, giyeceğiniz topuklu ayakkabılar o kadar yüksek ve ince olmalıdır.

Görünümü küçük bir ince askılı çanta veya bir clutch ile tamamlayabilirsiniz. Zarif ve genç bir görünümü korumak için, benzersiz bir kokteyl yüzüğü, zarif küpeler veya orijinal saç tokaları gibi alışılmadık takılar takabilirsiniz.
 

Sezonun koleksiyonlarından seçtiğimiz şık ve oyunbaz balon eteğe sahip tasarımları inceleyebilirsiniz.
ETİKETLER
SON HABERLER

Dergide Bu Ay

ELLE Türkiye 25 yaşında!

Mayıs sayımızda ELLE dergisi global kodlarıyla bir araya getirdiğimiz kendi alanlarında çok başarılı tam 8 isim ve 8 marka var.

BU SAYIDA NELER VAR?

E-Bülten Aboneliği

E-bültenimize şimdi abone olun,
magazin dünyasındaki tüm gelişmelerden anında haberiniz olsun.