PREPPY MODA İLE KOLEJE GERİ DÖNÜYORUZ

Ama en kışkırtıcı şekilde…

Podyumlarda, modellerin kütüphaneye giderken moda haftasından geçtiğini düşünmemizi sağlayan anlar vardı. Ve ardından preppy stilin geri dönüşü benimsendi; ama bildiğiniz gibi değil. Geçmiş yılların mütevazı preppy modası, 2022'de kışkırtıcı bir şekilde bizi karşılıyor.

Klasik tenis üniformalarını andıran siluetlerdeki yükselişten ve Prenses Diana'nın görev dışı stilinin yeniden canlanmasından etkilenen tasarımcılar, kolej giyiminde modern dönüşleri benimsemeye başladılar. Ve ardından preppy stil bir değişim yaşadı; temiz ve mütevazı görüntüsünü bir kenara bırakarak, daha seksi ve havalı bir eğilimden geçti.

Gossip Girl, modaya uygun okul üniformalarıyla preppy moda geleneklerini bozdu. Her karakter, kareli blazerlerini, cıvıl cıvıl gömleklerini ve Mary Janes'i kendilerine özgü bir stil ile giydi. Böylece preppy stil için herkes kendine uygun bir ilham kaynağı buldu. Seksi Serena, mütevazı Blair ya da asi Jenny… Okul üniformasındaki bu kişiselleştirilmiş dönüş, 2022’ye geri döndü.


Preppy stil, uzun zamandır zenginlik ve havalı olmakla eş anlamlı olmuştur. Pileli etekler, diz boyu çoraplar, örgüler, pastel tonlar, polo yakalar ve kolej kıyafetleri ile bu zamansız stil anında fark edilir. Preppy moda ikonları arasında kraliyet aileleri (Windsor Evi), siyasi hanedanlar (Kennedy'ler) ve endüstri devleri (Vanderbilts) bulunur.

Geçtiğimiz yıllarda preppy stilinde az değişim yaşandı. Ancak bu sezon, modern dokunuşu preppy stili yansıtan siluetlerin hacim ve kesimlerinde görüyoruz. Preppy stili, klasik, geleneksel ve giymesi kolay olduğu için kalıcı bir çekiciliğe sahiptir. Aynı zamanda çok belirgin bir şekilde Amerikan filminde yaşamak gibi… Zenginlik ve statü görünümünü veya (zengin ve statü sahibi olma) arzusunu temsil ediyor. Aslında, The Breakfast Club, The Talented Mr. Ripley, Dead Poet's Society, Rushmore, Cruel Intentions ve Mona Lisa Smile gibi sonsuz stil ilhamı sunan klasik filmlerle preppy tarzı en iyi şekilde sunuluyor.

Podyum sezonunun en iyi preppy anlarından bazıları, Miu Miu'nun ince örgü çoraplarla giydiği ağırbaşlı alçak topuklu ayakkabıları, Bottega Veneta'nın tenis eteğine avangart yaklaşımı, Prada'nın saten mini etekle eşleştirilmiş bembeyaz gömleği ve dramatik peleriniydi.

Michael Kors'ta uyumlu pötikare etekler ve ceketler, bir pikniğe davetiye isterken; Chanel'in 1990'lardan ilham alan tüvit takımları yaz tatillerinin puslu günlerine bir övgüydü. Lacoste, tasarımcı Louise Trotter'ın ustalığı altında, birkaç yıldır yeni nesil için sportif tenis stilini modernize etti.


Amerikan tarzını tanımlayan markalar bile preppy etkilerini ikiye katladı. Mart ayında Polo Ralph Lauren, üniversitelerin stil mirasını onurlandıran bir koleksiyon ile Morehouse ve Spelman Colleges ile işbirliğini yayınladı. Koleksiyon, 1920'lerden 1950'lere kadar Morehouse ve Spelman öğrencileri tarafından giyilen, okulların derin geçmişini yakalayan ve Amerikan tarzına genel katkılarını onurlandıran giysilere atıfta bulunuyor.


Bu stil için tavsiyemiz ise uzun ömürlü parçalar aramanız. Berrak beyaz bir gömlek gibi gelecek yıllar boyunca giyilebilecek ve değer verilecek parçalara yatırım yapın. Bu sezonun en ilginç öne çıkan parçası ise her görünüme şık bir unsur katacak havalı bir Prada kravat…

Bu sezon preppy stili nasıl yorumlanırsa yorumlansın, en büyük ipucu ise onu kişiselleştirmek ve kendinize ait kılmaktır.


2022'de kışkırtıcı bir şekilde geri dönen preppy stili yansıtan parçaları inceleyebilirsiniz.

Etİketler