RADARIMIZDA: BALACLAVA

Kar maskeleri hiç bu kadar trend olmamıştı!

Kar yağdığı ve hava eksileri gördüğü zaman yüzümüzde hissettiğimiz dondurucu soğun eşi benzeri yok. Bu hissi bir kez yaşadığımız zaman yüzümüzü atkıların arkasına gizlemek hatta evden bile çıkmak istemiyoruz. Bu tip durumlarda tüm yüzünüzü kaplayan bir maskenin hayalini kuruyorsanız, moda trendleri dileklerinizi yerine getirmek için burada! Birkaç sezon önce podyumlarda gördüğümüz ‘balaclava’ trendi, geçtiğimiz aylarda gerçekleşen Miu Miu’nun Sonbahar- Kış 2021 defilesi ile keskin bir u-dönüşü yaparak hayatımıza yeniden dahil oldu. 


Miu Miu gibi birçok farklı markanın defilesinde gördüğümüz kar maskesi trendi, sokak stillerinden mağazalara kadar her yerde yerini aldı. Yılın ilk şiddetli kar yağışlarına yetişen bu sıcacık trend aynı zamanda ‘Aprés-ski’ şıklığının olmazsa olmazları arasında. Yüzünüzü soğuktan koruyan bu kullanışlı bere/maskelerin aynı zamanda yılın en beklenmedik trendleri arasında olduğundan bahsetmemize gerek yok!

19. Yüzyıla kadar dayanan ‘balaclava’ trendi, askerlerin yüzünü soğuktan korumak için üretildi. Şimdilerde en ünlü markaların koleksiyonlarını süsleyen bu kar maskeleri, bere, eldiven ve atkı üçlüsünden sonra olmazsa olmaz kış aksesuarları listemizin başına yerleşti. 


2018’de Gucci ve Calvin Klein podyumlarında gördüğümüz ‘balaclava’ trendi 2022’de çok daha eğlenceli ve renkli. Boğazlı kazaklar ve kalın trikolar ile eksantrik bir geçiş sağlayan kar maskeleri, kayak tatili bavulunuzun da ayrılmaz bir parçası olmaya geliyor. 

Fotogaleride sizin için seçtiğimiz ‘balaclava’ modellerini görebilirsiniz…