RETRO ESİNTİ: PATCHWORK DENIMLER

70’lerin yama görünümleri, günümüz trendlerinde bir sonraki seviyeye atladı!

Denimler, dolabın olmazsa olmazıdır. Büyük beden ceketlerden vücudu saran kotlara kadar, kotun modası asla geçmez. Ama son zamanlarda bu klasik dokuya bir güncelleme var: patchwork! Bildiğimiz klasikler, DIY'den ilham alan yeni bir dokunuşla karşımıza çıkıyor. Bu yıl birçok tasarımcı koleksiyonlarında, yaratıcı ve sanatsal patchwork stilleri sergiliyor.

Patchwork denimler, her zaman nostaljik bir çekiciliğe sahip olacak, bunu kabul ediyoruz. Farklı kumaşların birleştirilmesi ve kasıtlı olarak yapılan dikkat çekici detay, bizi 70’lere bir yolculuğa çıkarıyor. Ancak o yıllarda oldukça mütevazı olan bu denim trendi, son sezonlarda lüks koleksiyonlara girmeye başladı.

Sezonun Dolce & Gabbana ve Red Valentino gibi koleksiyonları, şimdi tam anlamıyla etkisini gösteren trendi yeniden canlandırdı. Bu izleri takip eden markalar ve ünlüler, denimleri giymenin en şık yollarından biri olarak eski ama yeni görünümü benimsediler. Pek çok inflencer, aylardır sokak stilinde patchwork parçaları kullanıyor ve her yerdeki moda kızları için standartları belirliyor.

Sade skinny jeanlerin ve düz silüetlerin hakim olduğu bir dünyada, patchwork denim parçalar cüretkar bir tercih olabilir. Ama stilinize dahil etmeye değer!


Şortlar, etekler, ceketler, pantolonlar, üstler, elbiseler hatta aksesuarlar; her türlü parçayı yaratıcı patchwork denim olarak görmek mümkün… Red Valentino’nun kalem eteğe farklı bakmayı sağlayacak tasarımı, Dolce & Gabbana’nın düşük omuzlu mini elbisesi, Stella McCartney’in sportif dokunuşlu kemerli ceketi, Etro’nun kendi imzasını atarak desenlerle sunduğu kot pantolonu bize patchwork desenini tüm yaratıcılığıyla sunuyor.

Tüm patchwork denimler, silüetlerle oynayan 70'lerin duyarlılığına sahip olma eğilimindedir. Moda da dâhil olmak üzere fazlasıyla duyarlı bir dönemden geçtiğimiz düşülünürse size bazı tüyolarımız var. Yaratıcılığı kutladığımız bu dönem sayesinde, evdeki jean parçalarınızı “Kendin Yap” yöntemiyle geri dönüştürebilirsiniz.  Giymediğiniz ya da giymekten sıkıldığınız kot ceketinize havalı bir yama ekleyerek, yeniden kullanmak için şans verebilirsiniz. Ya da yırtılmış kot pantolonunuzu bambaşka bir tasarıma dönüştürebilirsiniz.


Patchwork parçaları giymenin püf noktasına gelirsek; kıyafetinizi oldukça basit tutmalısınız. Günlük kıyafetlerinizle kombinlemek için çok kolay bir tarz değil. Bu yüzden bir patchwork bir parça giymeden önce, fikir almak biraz araştırmanız iyi olur.

Patchwork denim trendini denemek için, en havalı parçalardan oluşan foto galerimizi inceleyin.