SEKSENLERİN ‘POWER DRESSING’ AKIMINA DÖNÜŞ

Güçlü kadınların güçlü stili!

Hollywood’da başlayan #metoo akımı birçok oyuncunun cinsiyet eşitliğininin altını çizmesine yol açtı. Sadece film sektöründe değil moda ve güzellik sektöründe de güçlü ve gerçek kadınların mücadelesini görüyoruz. Filtresiz fotoğrafları ile dikkat çeken markaların yanı sıra birçok ünlü deri çatlaklarının olduğu resimlerini paylaşarak ‘gerçek güzellik’ akımına öncülük etti. Gün geçtikçe daha da güçlenen kadınların ‘power dressing’ akımına geri dönmesi pek de şaşırtıcı değil!

Kendall Jenner, Lady Gaga, Cate Blanchett (Gettty Images)

Seksenli yıllarda başlayan ‘power dressing,’ oversized ve geniş omuzlu blazer ceketler ve keskin hatlı takım elbiselerden oluşuyor. Maskülen kesimlerine rağmen feminizmin sembolüne dönüşen takım elbiseler seksenli yıllara damgasını vurmuştu. 60’lı yıllarda Yves Saint Laurent’in smokini ile kadınlar arasında başlayan takım elbise akımında bir çok kadın sadece smokin giydiği için restoranlara ve davetlere alınmamıştı. İşte tam bu yüzden gittiğimiz her yere takım elbise giyme isteğimiz arttı!

Giorgio Armani Prive, Nina Ricci, Givenchy Sonbahar Kış 2019 Defileleri

40’lı yılların terziliği ve 80’li yılların ‘corporate’ şıklığını birleştiren 2019 takım elbiseleri bir çok stilde kullanılıyor. Klasik olarak gömlekle kombinleyebileceğiniz takım elbiselerini, modellerin stillerinden ilham alarak gömleksiz de kullanabilirsiniz. Statement kolyeler ve küpeler ile muhteşem bir uyum sağlayan gömleksiz takım elbise stili bir çok ünlünün de kırmızı halı stilini süslüyor. 

Yeni sezonun takım elbiselerinde vatka olmasa da, kalıplı takım elbiseler gerçekten güçlü bir tarz yaratıyor. İster geleneksel ister modern tarzda… Takım elbiseler son sezonların en etkileyici stillerinden biri. Eğer dikkatli alışverişçiler arasındaysanız, artık mağazalarda ‘takım elbise’ kategorisinin açıldığını farketmişsinizdir. Sadece erkeklerin tarzı olmaktan çıkan takım elbiseler, güçlü kadınların güçlü stillerini oluşturuyor. 

Blake Lively, Gigi Hadid, Kim Kardashian (Getty Images)

Takımlar sizin tarzınız olmayabilir ama yeni sezon tasarımlarındaki fırfırlı veya asimetrik kesimli modeller ile herkesin tarzına uygun bir model var. Kadınlar, kabarık prenses etekleri giyerek de güçlü olabilirler! Buna bir itirazımız yok! Ama ‘power dressing’ akımını da göz ardı edemeyiz…Bu sezon ofislerde sadece kadın olduğu için ciddiye alınmayan, sokakta ıslık çalınan, cinsiyetçiliğe maruz kalan tüm kadınlar için ‘takım' oyuncusu oluyoruz. Güç sizinle olsun! Fotogaleride ‘power dressing’ akımına uygun parçaları inceleyerek cesur stiller yaratabilirsiniz…