YAKA FARKI

Yeni sezonun en makro mikro-trendi yakalarda.

Sonbahar- Kış 2020 sezonunda spot ışıkları altında yakalar var! Adeta büyütülmüş gibi görünen yakalar, dantel işlemeleri, bebe yakalar, Viktoryan yakalar, polo yakalar, 70’ler ilhamlı sivri uçlu yakalar… Geçtiğimiz Şubat ayında gerçekleşen Sonbahar 2020 moda haftalarında neredeyse tüm podyumlarda gözümüzden kaçmayan yakalar, artık sokak stillerinde ve Instagram’da boy göstermeye başladı. Bir yandan Neverland’de yaşayan ve asla büyümeyen Peter Pan’i andıran bir yandan ise 70’li yılların disko stillerini andıran yakaları, yeni sezonun en makro mikro trendi olarak düşünebilirsiniz. Birkaç ay öncesinde nereye baksak maksimalist stiller görüyorduk, şimdilerde ise minimalist ve zamansız trendlerin yükselişte olduğunu görmemek mümkün değil! Tam bu iki ucun arasında yer alan yaka detayları, minimalist silüetler üzerinde güçlü etkisini gösteriyor. En az sade bir kazak veya düz kesim bir elbise kadar klasik olan yaka detayları, farklı güncellemeleri ve yorumları ile eksantrik bir hal alıyor. Özellikle sevimli hırkalarda ve kazaklarda gördüğümüz kontrast yakalar, sezonun konforlu ve zamansız esintisine uyum sağlıyor. 

Miu Miu, Marc Jacobs ve Gucci Sonbahar Kış 2020 Defileleri (Getty Images)

Podyumlarda fark ettiğimiz 1940 ve 1950’li yıllar etkisi bebe yaka stili ile vurgulanırken, yeni Amerikana tarzı ise polo yakalar ile öne çıkıyor. Yeni sezonun farklı trend temaları ile paralel ilerleyen yakaları, romantik stilde fırfırlı Viktoryan yakalarda, retro stilde 70’ler ilhamlı sivri ve oversized yakalarda görmeye devam ediyoruz. Modayı küresel bir dil olarak düşünürsek, her farklı yaka stili başka bir şey anlatıyor! Bazen feminen, bazen maskülen, bazen ise kolejli stiline gönderme yapan yaka detayları ufak bir dokunuş ile tüm kıyafetinizin anlatmaya çalıştıklarını değiştirebiliyor.


Hayatınıza makro bir mikro-trend almaya hazırsanız, fotogaleride sizin için seçtiğimiz yaka detaylı tasarımları inceleyebilirsiniz…