TATİL BAVULUNA EKLEMENİZ GEREKEN KAFTANLAR

Kaftan elbiseler hem gündüz hem de gece stilinde!

Sıcak günler geldi şimdi sıra daha da sıcak günlerde! Dört gözle sahillere gideceğimiz zamanı beklerken, tatil bavuluna ne koyacağımızı düşünmeye başladık bile. Özellikle deniz kenarlarında bir araya gelen nem ve sıcak herhangi bir şey giymeyi çok zorlaştırıyor. Peki o zaman ne giyeceğiz? Hem sahiller hem de sıcak yaz geceleri için tasarlanan kaftan elbiseler, yaz seyahatlerinin en kullanışlı seçimi olurken, bu stili şehir stilinizde de deneyebilirsiniz! 

Asırlar öncesine dayanan kaftanlar, Osmanlı Devrinde sultanlar tarafından giyiliyordu. Aynı şekilde Fas, İran ve Afrika kültürlerinde görülen kaftanlar birçok kültürde renkleri, desenleri ve işlemeleri ile giyen kişinin sosyal statüsünü belirliyordu. Cristobal Balenciaga ve Christian Dior tarafından gece elbiseleri olarak tasarlanmaya başlanan kaftanlar, 1950’li ve 1960’lı yıllarda popüler kültürde yer edinerek Hollywood ikonlarının stillerini süslediler. Sıklıkla kaftan giyerken görüntülenen Elizabeth Taylor’un yanı sıra son yıllarda kaftan trendi ‘deniz kıyısı’ stilinin olmazsa olmazları arasına yerleşti. Asillerden, plaja inerek oldukça keskin bir dönüşüm geçiren kaftan elbiseler sahil şıklığımızın belirleyici parçaları arasında!

Genelde şifon veya ipek kumaşlarında gördüğümüz kaftanlar uçuş uçuş silüetleri ve geniş kesimleri ile zahmetsiz bir şıklık sunuyor. Çoğu zaman midi ve maksi boylarda görmeye alışık olduğumuz kaftanlar, göz alıcı desenleri ile sadece plajlara ait değilmiş gibi duruyor! İşte tam bu nedenle tıpkı geçmişte olduğu gibi gece stiline taşıyabileceğiniz kaftanları, ipli sandaletler, renkli çantalar ve statement takılar ile eşleştirebilirsiniz. Özellikle yaz tatilinizde plajdan direkt olarak akşama taşıyabileceğiniz kaftan elbiseler sadece birkaç aksesuar değişimi ile gece şıklığına uyum sağlıyor. Elbise veya kimono formunda gördüğümüz kaftanları ister anvelop olarak ister şort veya etek stillerinizin üzerinde kullanabilirsiniz.  

Etro, Oscar de la Renta, Missoni ve Valentino İlkbahar Yaz 2020 Defileleri (Getty Images)

Birçok markanın İlkbahar Yaz 2020 defilelerinde gördüğümüz kaftanlar, sadece bir plaj elbisesi olmadığını kanıtlayarak hem gece hem de günlük stil ile uyum sağladığını gösterdi. Etro defilesinde etnik takılar ve çantalar, Oscar de la Renta defilesinde ince bantlı topuklu ayakkabılar ve ‘statement’ küpeler, Missoni defilesinde renkli fularlar ve püsküllü çantalar, son olarak Valentino defilesinde ipli sandaletler ve kutu çantalar ile eşleştirilen desenli ve dokulu kaftan elbiseler, değişken bir yaz kıyafeti alternatifi olabilir. Tıpkı oversized veya bol kesim elbiseler gibi konfor özelliğinin öne çıktığı bu elbise tarzında aynı zamanda desenler ve işlemeler başrolde oynuyor. Etnik ama aynı zamanda ultra şık olan kaftan elbiseler yeni sezon gardırobunuzda yer edinmeyi hak ediyor! 

Fotogaleride sizin için seçtiğimiz farklı stillerdeki kaftan elbiseleri görebilirsiniz…