YENİ JÖN: METİN AKDÜLGER

'Ne istediğini bilen, tutkulu insanlar bana çekici geliyor' Devamı, haberimizde.

Medcezir dizisinin Orkun'u, oyuncu Metin Akdülger'le oyunculuğu, a şkı ve hakkında çıkan “yeni jön” yorumları hakkında hissettiklerini konuştuk. . — SUZAN YURDACAN

ELLE: Uluslararası ilişkiler okudunuz ama oyuncu oldunuz. Diplomat olma ihtimaliniz var mıydı?
Metin Akdülger: Lisede siyaset bilimlerine çok ilgi duyuyordum. Öyle bir tercihte bulundum ama diplomat olmak gibi bir düşüncem yoktu. Evde, oğlumuz diplomat mı olacak acaba, gibi mevzular oldu ama ben daha okulun ilk yılında tiyatro serüvenine başladığım için her şey değişti, hayatım güzelleşti.

ELLE: Oyuncu olmak planlı mıydı? Yani hep aklınızın ucunda olan bir şey miydi?
M.A.: İlk workshop'larda bize oyunculuk egzersizleri yaptırıldı. Bize çalıştırılanları aslında küçüklüğümden beri denediğimi fark ettim. Çocukken odamda, tek başıma çok fazla vakit geçiriyordum. Beş-altı saat hiç sıkılmadan odamda oyun oynuyordum. Oyuncu olmam bence çok tesadüf değil. Şu anda oyunculuk yaptığım için çok mutluyum.

ELLE: Oyunculuk tahmin ettiğiniz gibi mi çıktı?
M.A.: Bir öngörüm ve beklentim yoktu ama şunu söyleyebilirim ki oyunculukla ilgili şikayet ettiğim bir şey yok. Yorucu, belirsiz, setler uzun, hiçbiri bana batmıyor. Mesleğimi çok seviyorum.

ELLE: Kendinizi izlerken ne hissediyorsunuz?
M.A.: Ben de pek çok oyuncu gibi kendimi izlemeyi pek sevmiyorum. Ama teknik açıdan izliyorum, o manada bana faydası oluyor. Kadraj, ışık, duygu devamlılığı; bunları görmek açısından izlemek iyi fikir. Kendini izlemek kesinlikle iyi bir ders oluyor. Ama doğrusu kendimi izlemeye bayılmam.

ELLE: Evinizde televizyon olmadığını duyduk. Bu, yaptığınız işle çelişkili bir durum değil mi?
M.A.: Evimde televizyon olması fikri hoşuma gitmiyor, çünkü gerçekten çok az zamanım var. Çok çalışıyorum ve geri kalan sürede aktif ve hızlı yaşamayı seviyorum. Sakın televizyon izlemeyin gibi bir mesajım yok, bu benim tercihim. Benim evimde yok ama ailemin, arkadaşlarımın evine gidince izliyorum.

YENİ JÖN O OLABİLİR Mİ?
ELLE: Sinema dünyasında hep bir yeni jön aranıyor. Sizin için de öyle yorumlar yapıldığını okudum...
M.A.: Kim demiş? (Gülüyor) Bu, ekrana yeni çıkan pek çok insan için yapılan bir yorum. Ancak, ben yeni jönüm, gibi bir iddiam yok. Jön tam olarak kim, onu da bilmiyorum.

ELLE: Diziye başladığınızdan beri hayatınızda ne değişti?
M.A.: Hayatıma bir nevi düzen geldi. Tiyatro, sinema yapıyordum, arkadaşlarımla kısa filmler çekiyordum ama dizi disiplin isteyen, sürekliliği olan çok güzel bir şey. Günlük hayatıma gelince, insanlar beni tanımaya başladı. İlk başlarda çok garipsiyordum, üstelik sevilmeyen bir karakteri canlandırmama rağmen kötü yorum yapan, kötü enerjiyle yaklaşan kimse olmadı. Tanınmak hayatımı zorlaştırdı, ben çok bohem yaşıyorum gibi şeyler söyleyemem.