TOPRAK BURÇLARI VE ÖZELLİKLERİ

Toprak elementinin burçları olan Boğa, Başak ve Oğlak hakkında merak edilenler...

Demet Yavuzyiğit DEMET YAVUZYİĞİT 19 Şubat 2023
TOPRAK BURÇLARI VE ÖZELLİKLERİ

Astrolojide burçlar kendi içlerinde 4 elemente ve 3 niteliğe bölünür. 4 element ateş, hava, toprak ve sudur; 3 nitelik ise öncü, sabit ve değişken olarak ayrılır. Bunların haricinde burçlar bir de aslında şu sıralar çok popüler olan eril ve dişil olarak da ayrılmaktadır. İşte tüm bu özelliklerin bir araya gelmesiyle burçlar oluşur.Ateş elementinin burçları olan Koç, Aslan ve Yay cesaretli, hareketli ve özgüvenlidir. Hava elementinin burçları olan İkizler, Terazi ve Kova burçları özgürlükçü, iletişim odaklı ve mantık tarafı ağır basan burçlardır. Toprak elementinin burçları olan Boğa, Başak ve Oğlak burçları sağlam adımlar atmak isteyen, maddi güvenceye önem veren ve somut konulara odaklıdırlar. Su elementinin burçları olan Yengeç, Akrep ve Balık burçlarının subjektif tarafı daha baskındır; duygusaldırlar ve sezgileri, hayal güçleri daha yüksektir. Bunlar da kendi içlerinde öncü, sabit, değişken ve eril, dişil olarak ayrılmaktadır ve böylece burçların karakterleri meydana çıkar. 

Ateş ve hava elementi burçlar eril yani etkin burçlarken; toprak ve su elementi burçlar dişil yani edilgen burçlardır. 

Toprak elementi burçları olan Boğa, Başak ve Oğlak, maddi çıkarlarını düşünen bir yapıdadırlar. Bu da zaman zaman yenilikler karşısında kendilerini tutmalarına sebep olur. Aşırı tutucu, elindekileri bırakmak istemeyen bir yapı içerisine girebilirler. Gerçekçidirler. Somutluk peşindedirler ve 5 duyularına hitap eden şeylere yönelirler. Görmedikleri, bilmedikleri gerçeklik onları korkutabilir. Mükemmeliyetçi bir tavır içerisine girebilirler. Eleştirel yönleri kuvvetlidir. Maddi güvence arayışları yüksektir. Ayakları yere basar, hayal dünyalarında gezmek onlara göre değildir.


Boğa Burcunun Özellikleri Nedir?

Boğa burcu, toprak elementinin sabit nitelikteki dişil burcudur. İnatçı, maddi güvencesi çok önemli, şartlarını kolay kolay değiştirmekten hoşlanmayan, sabit fikirli olabilen bir yapıdadır. Harekete geçmesi çok kolay olmayan bir burç olması nedeniyle de tembel olarak görülürler. Güvendikleri alandan çıkartılmaları çok zordur. Şartları değiştirmek onlara güç gelir. Bilmedikleri şeylerden korkabilirler, bu nedenle de yeniliklere çok açık değillerdir. Kararlı yapıları nedeniyle giriştikleri bir işte uzun süre kalabilirler. Başarma hırsları yüksektir.

Sahip olduklarını korumak isterler. İlişkilerde huzur ve güven duymak isterler. Zor öfkelenirler, genellikle sabırlıdırlar ancak öfkelerine maruz kalırsanız çok yıkıcı ve şiddetli bir durumla karşılaşırsınız. Sakinleşmeleri de öfkelenmeleri kadar kolay olmayacaktır. İlişkilerinde zorlu durumlar yaşasalar dahi sürdürme eğilimleri içerisindedirler. Bu nedenle de uzun yıllar çok toksik bir ilişkiyi dahi sürdürme eğilimi içerisinde olabilirler.


Başak Burcunun Özellikleri Nedir?

Başak burcu, toprak elementinin değişken nitelikteki dişil burcudur. Mükemmeliyetçilik, detaylar, düzen, ayakların yere sağlam basması, titizlik, hizmet teması çok önemlidir. Faydalı olmak, başkaları için bir şeyler yapabilmek, onları içsel anlamda tatmin edecektir. Değişken nitelikte olmalarından dolayı, şartlarını değiştirmek eğer güvenli koşullar sağlanabilirse Boğa burcu kadar zor olmayacaktır. Ancak buradaki şartlara uyum sağlayabilme özelliklerini çok abartırlarsa, başkaları için kendilerini feda edebileceklerini ve kendilerini çok fazla uyuma zorlayabileceklerini de gösterebilir.

Onlar için hizmet önemlidir bu nedenle bu sektörde çalışabilirler. Özellikle de hastanelerde çalışabilirler. Zaten onlar için sağlık ve hijyen konusu çok önemlidir. Sağlıkları konusuna uç noktada dikkatlidirler. Realist yapıları ile de güven verirler. Toprak burçları arasında maddiyata en az önem veren onlardır ancak sağlam adımlar atmak elbette çok önemlidir.


Oğlak Burcunun Özellikleri Nedir?


Oğlak burcu, toprak elementinin öncü nitelikteki dişil burcudur. Onlar için iş, çalışmak ve sorumluluklar, maddiyat çok önemlidir. Görevleri her zaman ön plandadır. Uç noktada işkolik olabilirler. Çalışmak onlara ruhsal anlamda doyum sağlar. Görev insanıdırlar ve saygınlık önemlidir. Ciddi tavırları ile girdikleri ortamda dikkat çekerler. Yaptıkları işin saygı görmemesi, onları mutsuz edecektir. Öncü bir burç olmaları nedeniyle, çoğunlukla kendi işlerini kurmak ve başarılı olmak isterler.

Aile içerisinde de en çok sorumluluk alan taraf onlar olacaktır. Başarılı olmaya çekilirler. İlişkilerinde en temelde istedikleri güvenilirlik ve sağlamlıktır. İş hayatında hırslı yapıları onların kısa sürede iyi bir mevkiye gelmeleri açısından faydalıdır.


Su Burçları: Su Grubu Burçları ve Özellikleri Nelerdir?

Hava Burçları: Hava Grubu Burçları ve Özellikleri Nelerdir?

Ateş Burçları: Ateş Grubu Burçları ve Özellikleri Nelerdir?
 SON HABERLER

Dergide Bu Ay

ELLE Türkiye 25 yaşında!

Mayıs sayımızda ELLE dergisi global kodlarıyla bir araya getirdiğimiz kendi alanlarında çok başarılı tam 8 isim ve 8 marka var.

BU SAYIDA NELER VAR?

E-Bülten Aboneliği

E-bültenimize şimdi abone olun,
magazin dünyasındaki tüm gelişmelerden anında haberiniz olsun.