FENDI SONBAHAR/KIŞ 2023 KAMPANYASI

"Delfina'nın Fendi'yi çarpıtma biçiminde bir şıklık ama sapkınlık da var, sevdiğim şey de bu."

ELLE ONLINE ELLE ONLINE 10 Temmuz 2023

Sonbahar/Kış 2023 için Kim Jones, klasisizmi ve zarafeti incelikli yıkıcılığın merceğinden keşfediyor. Fendi, Delfina Delettrez Fendi'nin gardrobundan doğrudan ilham alan bir koleksiyonla karşımızda. Kim Jones, Delfina’nın Fendi arşivini içgüdüsel bir özgür ifade duygusuyla nasıl giydiğini gözlemleyerek, ikiliklerle oynayan bir koleksiyon sunuyor: yapısökümün keşfi ve yüceltilmesi; cinsiyetle ilişkilendirilen klişelerin araya girmesi; hanımefendi gibi sofistike bir tarzın bozulması. Umursamazlık yanılsaması zarif bir şekilde oluşturulurken, parçalar her şekilde giyilmek üzere tasarlanmış.Maskülen kesimler ve geleneksel kumaşlar, feminen formlara dönüştürülürken; askeri kullanıma dair unsurlar da görünüyor: iş elbiseleri, önlükler, üniformalar. Dantel, lakeli ve katmanlı olarak kullanılırken, gözüken iç çamaşırı parçaları veya diz boyu bağcıklı dantel çizmelerle fetişizm izleri beliriyor. Düzgün kesimli bir pelerin, pul payetli astarını göstermek için açılıyor; çapraz kesim drapeli elbiseler veya İran kuzusu önlükler, bağlantılı askılarla birlikte ortaya çıkıyor.

Punk tarzına kusursuz bir perspektiften yaklaşarak, örgü giysiler temiz bir şekilde yırtık ya da hafifçe şekil değiştirmiş olarak görünüyor. Keçeler hafifçe küçültülürken, kabarık örgü ceketler düğmesiz bırakılıyor veya eğri giyiliyor. Sarkan ipek elbiseler romantik bir şekilde dalgalanan şallarla tamamlanıyor. Kim Jones şöyle açıklıyor: "Yapısız ve aynı zamanda lüks. Punk'a bir göz kırpması var ve DIY (kendin yap) hayranlığım var, ama şık bir şeye doğru evrildi."

"Delfina işe ilk girdiğinde mavi ve kahverengi giymişti ve harika görünüyordu. Delfina'nın FENDI'yi çarpıtma biçiminde bir şıklık ama sapkınlık da var, sevdiğim şey de bu."

Sonbahar/Kış 1996 Fendi arşivinden çıkarılan grafik motifler, intarsia tekniğiyle ifade edilirken; Karl Lagerfeld'in 1981'de çizdiği çok amaçlı örgü giysilere dair taslakları da formasyonel bir ilham kaynağı olarak sunularak, evin geçmişi yeniden yansıtılıyor.

Yeni el çantası Fendi Origami’nin tanıtımıyla evin doğasında yer alan çok amaçlı anlayışa saygı gösterilerek, iki farklı silüete dönüşebilecek şekilde tasarlanmış bir formda övgü sunuluyor. "Bence gerçekten güzel olan şey çantanın hareketi, iki şeyin bir arada olabilmesi," diye açıklıyor. "Bu ikilik çok Fendi'ye uygun - tıpkı basit görünen ama gerçekte çok karmaşık olan bir şey fikri gibi." Yeni tasarlanan Fendi C'mon gibi diğer stiller, aynı sözde basitlikten yararlanıyor: "Fikir, koleksiyonun karmaşıklığına uyum sağlamak için çok saf parçalar yaratmaktı" diyor.

Aynı ruh, Delfina Delettrez Fendi tarafından tasarlanan mücevherde de yankılanıyor. "Çift F'nin saflığını, kulağa kilitlenerek keşfetmek istedim" diye açıklıyor. "Koleksiyon gibi, Fendi'nin en temel özüne iniyor."
SON HABERLER

Dergide Bu Ay

ELLE Nisan Sayısı Çıktı!

ELLE Nisan Sayısı Çıktı!

Yeni sayımızın kapağında oyuncu Hazar Güçlü var.

BU SAYIDA NELER VAR?

E-Bülten Aboneliği

E-bültenimize şimdi abone olun,
magazin dünyasındaki tüm gelişmelerden anında haberiniz olsun.