BİR TUTAM YUNANİSTAN

Selanik küçük olmasına rağmen hafta sonu kaçamağı için ideal bir kent.

ELLE ONLINE ELLE ONLINE 26 Haziran 2014
BİR TUTAM YUNANİSTAN<#text>


<#text> Mart başında Selanik'teyim. Limanı, google'layıp gördüğümki gibi görkemli değil şimdi. Işıldayan sahili, yaza göre daha sakin... Dev marinaların henüz işgal etmediği, Avrupa'daki deniz kenarlarını andırıyor. Ve “birazdan” daha çok, güzel İzmir'i hatırlatıyor. Ahşap kayıklar sahil kıyısında yumuşak dalgalarla oynaşıyor. Yunanistan'ın ikinci en büyük şehrinin sahilindeki işgal binası, Gezi Parkı olaylarını yaşamış şehirliler olarak Selanik'i görmeniz için en önemli sebeplerin başında geliyor. Kaotik Atina'dan uzakta olan şehir, euro kriziyle sarsılmış olsa da pazarlarındaki taze yiyecekler, aslında her şeyin “özüne” döndüğüne işaret ediyor. Bizans ve Osmanlı imparatorluklarının arasından yeşeren şehir, sanat galerileri, bohem gece kulüpleri, tavernaları, müthiş deniz ürünü servis eden mekanları ve genç nüfusuyla ateşini canlı tutuyor.


<#text>


<#text> Ne zaman gitmeli?<#text> En hip sezonu, temmuz-ağustos dönemi. Sıcağı yaz ama kalabalığı az.


<#text>


<#text> Ne görülür?<#text> Hamidiye Çeşmesi, minaresi hala ayakta kalan Rotunda, Türkler tarafından açılan şehrin en eski meyhanesi Tsinari Tavernası, UNESCO tarihi miras listesinde yer alan St. Demetrius Kilisesi, Atatürk'ün evi, Osmanlı eseri olan Bedesten, sahilde yer alan işgal evi, onun hemen yanındaki fotoğraf müzesi ve içinde bulunduğu alan.


<#text>


<#text> Nerede kalınır?<#text> Modern sanat müzesine bakan Domotel Les Lazaristes, şehir meydanındaki Electra Palace Hotel, havaalanına yakınlığıyla tercih edilebilen Selanik Hyatt Regency.


<#text>


<#text> Ne yemeli?<#text> Selanik'e özgü Trigona Elenidis tatlısı için Elenidis Café, içinde modern sanat yerleştirmeleri olan şehrin en lüks ve lezzetli balık restoranı 7 S eas Restaurant, Electra Palace Hotel'in Ege Denizi manzaralı restoranı.~

Ne içmeli?
<#text> Uzo elbette. Ama şarap konusunda da uzman, Selanik... Şarap tadım tesisi Domaine Gerovassiliou'da, sahibi Bay Gerovassiliou'yla üzüm bağlarını, bahçesinde yetişen baharatları ve dünyanın çeşitli noktalarından toplanmış tirbuşonlarıyla dolu olan ve eski dönemlerdeki şarap üretimini canlandıran müzesini gezebilir, kendi ürettikleri şarapların tadına bakabilirsiniz.


<#text>


<#text> Gece hayatı? <#text>Şehrin sahil kesimi taverna ve gece kulübü kaynıyor, tabiri caizse. Bizim tavsiyemiz, Yunan müziğinin en bilindik parçalarıyla eğlenebileceğiniz, şehrin en gözde mekanlarından Taverna Panellinion.


<#text>


<#text> Gitmeden önce ne izlemeli?<#text> Never On Sunday. 1960 yapımı komedi filmi, doğal güzelliği, buzuki müziğini ve tatlı Yunan hayatını Avrupa'yla tanıştırıyor.


<#text>


<#text> Önemli tarihler?<#text> Her kasımda International Thessaloniki Film Festival'i ve mayıs ayında International Book Fair.


<#text>


<#text> Gizli keşif?<#text> Roman Forum'un sahile doğru alt tarafında kalan sokaklardaki eskiciler, vintage dükkanları, bit pazarı ve geleneksel yerel pazarları olan Kapani ve Modiano.


<#text>


<#text> SILA GÜVEN

SON HABERLER

Dergide Bu Ay

ELLE Şubat sayısı Çıktı!

ELLE Şubat sayısı Çıktı!

Bu ay kapağımızda 2024'e farklı ve çok heyecanlı başlangıçlarla giren Eda Ece var.

BU SAYIDA NELER VAR?

E-Bülten Aboneliği

E-bültenimize şimdi abone olun,
magazin dünyasındaki tüm gelişmelerden anında haberiniz olsun.