GEZİ REHBERİ : FLORANSA

Romantik, özgür, samimi, ihtişamlı, efsanevi şehir Floransa'da gezilecek yerler ve daha fazlasını mücevher tasarımcısı Melike Kapıcıoğlu anlatıyor.

Romantik, özgür, samimi, ihtişamlı, efsanevi.

. Melie markasının yaratıcısı Melike Kapıcıoğlu, tarihinden, sokaklarından, sanat eserleri ve isminin anıldığı sanatçılarından bolca ilham aldığı ve bunu mücevherlerine de yansıttığı Floransa’yı anlattı.Sanattan “beslendiği” çok belli. Tarih, bir şehrin dokusu, efsane aşklar, bir sanat eseri veya o eserdeki bir detay, hepsi mücevher tasarımcısı Melike Kapıcıoğlu’na ilham olabiliyor. “Koleksiyonlarımda farklı din, dil ve kültürlere yer vermeyi seviyorum. Her birinde bulduğum ortak noktalar, varoluş amaçlarımız, geleceğe bir şeyler bırakma isteği benim geçmişte değil, bugünde yaşama bağlanmamı sağlıyor. Mücevher tasarlamamın en büyük nedeni de bu sanırım; bundan yüzyıllar sonra genç bir kızın bir antikacıda parfüm şişelerimden birini görüp ona aşkla bağlandığını hayal ediyorum” diyor. Altı yıl önce ziyaret ettiği ve tekrar uzun süreliğine gitmeyi planladığı, sanat şehri Floransa’yı bir de ondan dinleyin.ELLE: Floransa’ya ne zaman gittiniz?MELİKE KAPICIOĞLU: İki haftalık İtalya seyahatimin en sevdiğim durağı Floransa’ya ilk defa altı yıl önce gittim. Gezdiğim şehirler arasında ruhuma en çok hitap eden, açık ara Floransa’ydı. Tarihi çok sevdiğim için bu kadar zengin yaşanmışlıkları ve hikayesi olan yerler beni etkiliyor. Floransa, İtalya denince aklıma ilk gelen şehir.
ELLE: Şehrin en akılda kalan özelliği?M.K.: Floransa beni kendine panoramik şöleni, romantizmi ve tabii ki “pietra dura”larıyla (renkli taşların kullanıldığı teknik) aşık etti.
SPONTANE FLORANSA
ELLE: Şehri nasıl gezdiniz?M.K.: Bir şehri ilk defa ziyaret edeceksem ilk işim sıkı bir araştırma yapmaktır. Sadece görülmesi gereken yerleri, ne yeyip içeceğimi değil; tarihini, ruhunu, şehrin kelime etimolojisinden tutun da orada yaşanmış önemli olaylara kadar birçok detayı araştırırım. Seyahatimin süresine göre görmem gereken yapılar arasından kendimi yakın bulduklarımdan bir seçim yapar, geri kalan vakitlerimde şehri spontaneyaşarım. Plan, program, kronometrehissi yaşatan gezmeler bana pek uygun değil..