İLHAM SEYAHATLERİ

İLHAM SEYAHATLERİ

ELLE ONLINE ELLE ONLINE 16 Haziran 2014
İLHAM SEYAHATLERİ


Biliyorum ki, İpekyol tasarım ekibi iş için çok seyahat ediyor. Bunun izlerini markanın koleksiyonlarında görüyoruz. Geçen sezonun hit parçalarından biri olan ejderha işlemeli bluzu hatırlıyor musunuz? Bunun gibi onlarca örnek vermek mümkün. Peki, 2014 ilkbahar-yaz koleksiyonu hangi “ilham seyahati” nin sonucu? İpekyol Kreatif Direktörü Hilal Tunç'a markanın ilham kaynaklarını sorduk. Bundan sonraki ilk İpekyol mağazası ziyaretinizde askılardaki parçaları incelerken söylediklerini hatırlayın.

İş için çok seyahat ettiğinizi biliyorum. Bu seyahatlerin amacı nedir?


Filmlere, dizilere, kitaplara konu olan yerleri hep merak ederim. Özel olarak çok seyahat ederim. Ancak iş seyahatlerimde de beni cezbeden yerleri mutlaka ziyaret eder, kısa da olsa bunun için vakit ayırırım. Sokakları karış karış geziyor, çevremdeki her şeyi gözlemliyorum. Özellikle büyük şehirlerde düzenlenen bieanal ve sergileri kaçırmam. Bu seyahatler hem gözümü eğitiyor, hem de ruhumu besliyor. Bol fotoğraf çekiyorum. Kitap, dergi alıyor, bölgeye özel müzikleri dinliyor ve eve, yani ofise dolu dolu dönüyorum. Aslında itiraf etmem lazım ki bu seyahatleri iş olarak göremiyorum; oralarda kreatif kimliğimden sıyrılıp Hilal olarak geziyorum. Hilal'in gözünü besliyorum. Zaten o da, gün gelip bunu tasarımlara aktarıyor.

İlham seyahatleri kaç günlük?


Beş, en fazla yedi günlük. Minimum iki ayda bir seyahatim oluyor.

Planlı, programlı mı geziyorsunuz?


Bölgeyi karış karış, sokak sokak dolaşıyorum. Öncesinde mutlaka o yeri/ülkeyi araştırıp notlar alıyor ve rotamı öyle çiziyorum. Elbette spontane gelişen seyahatler, hazırlıksız gittiğim yerler de var. Bunlar daha sürprizli, daha özel olabiliyor.

İlham aldıklarınızı nasıl belgelersiniz?


Görsel hafızama güveniyorum. Ayrıca yanımdan ayırmadığım küçük ajandama minik skeçler çiziyorum. Detaylarını çizemeyeceklerimin de fotoğraflarını çekiyorum.

Bugüne kadar nerelere ilham seyahatleri yaptınız?


Çok klişe gelecek ama Avrupa ve Amerika'da görmediğim yer kalmadı; sanıyorum tamamını dolaştım. En son, özel bir Afrika seyahatim oldu. Doğasına, denizine hayran oldum. Zanzibar'a adım atar atmaz, “buraya mutlaka tekrar gelmeliyim” dedim ve kampanya çekimi için birkaç ay sonra orayı yeniden ziyaret ettim.~


İLHAM KAYNAĞI YENİ DELHİ VE BOMBAY


İpekyol 2014'e ilham veren seyahati anlatın lütfen.


Son olarak Hindistan'a gittim. Hindistan, aynı zamanda üretim yaptığımız ülkelerden biri. Bombay ve Yeni Delhi'yi karış karış dolaştım. Dört günlük turistik geziden sonra, yıllardır birlikte çalıştığımız üreticimizle bir araya gelerek bir hafta boyunca yeni sezon koleksiyonlarına çalıştık. Kumaşlar, nakışlar, işlemeler, farklı dikiş teknikleri ve yeni materyal araştırdık. Hepsine hayran olduk. Dokunmaya kıyamadığınız nefis kumaşlar, sanat eseri gibi hayranlıkla baktığınız işlemeler büyük bir emeğin ürünü. Öyle desenler, işlemeler, detaylar gördüm ki, “mutlaka koleksiyonda kullanmalıyım” dedim.

Bu seyahatin izlerini hangi parçalarda çok net görebiliriz?


Geçtiğimiz kış sezonunda olduğu gibi 2014 yaz kampanya çekimimizi de, yine Mert Alaş ve Marcus Piggott ikilisiyle yaptık. Yine şahane bir çekim oldu. Kampanyada kullandığımız en güçlü parçalardan biri, Hindistan kültürünün izlerini taşıyor. Çok güçlü boncuk işlemeler, İpekyol ve Machka koleksiyonlarındaki elbise ve bluzları hareketlendirdi.

Seyahat ederken yanınıza neler alırsınız?


Olabildiğince az şey. Ağırlık yapacak hiçbir eşya bavuluma girmez. “Ya ihtiyaç duyarsam” diye bir durumum yok. Günlük hayatımda da cüzdan kadar küçük çantalar kullanırım. Cep telefonu, ajanda ve cüzdan dışında dördüncü bir obje taşımam. Seyahatlerde de böyleyim, hafif gidip, gittiğim yerlerden elim dolu dönmeyi tercih ediyorum.

Peki ne giyersiniz? Bavula neler girer?


Tüm seyahat çantalarımın ortak noktası rahat ve sportif parçalar. Kısa zaman içerisinde çok fazla yer gezmem gerektiği ve uzun saatler ayakta kaldığım için spor ayakkabılarım olmazsa olmazım. Trençkotumu da mutlaka yanıma alırım. “Basic” ve tek renk giyinmek tercihim, siyah veya lacivert triko, gömlek, tişörtlerim; fotoğraf makinem ve not defterim de bavulumun demirbaşları.

SUZAN YURDACAN

SON HABERLER

Dergide Bu Ay

ELLE Temmuz-Ağustos Sayısı

ELLE Temmuz-Ağustos Sayısı

ELLE Temmuz-Ağustos sayısı 80 sayfalık ELLE Style Awards 2024 eki ile birlikte çıktı!

BU SAYIDA NELER VAR?

E-Bülten Aboneliği

E-bültenimize şimdi abone olun,
magazin dünyasındaki tüm gelişmelerden anında haberiniz olsun.