İŞ İÇİN GİT TATİLE DÖNÜŞTÜR

İŞ İÇİN GİT TATİLE DÖNÜŞTÜRMilano'ya o kadar sık gidiyorum ki artık hayatımın bir parçası haline geldi” diyen Louis Vuitton İletişim Müdürü Aytül Ayke Fıratoğlu, İtalya'yı ziyaret eden herkesin gitmek istediği şehrin turistik olmayan, belki sadece Milanoluların bildiği yönlerini paylaştı. Sadece işi gereği değil, özel hayatında da seyahat konusunda “uzman” kabul ettiğimiz Aytül'ün, defalarca gittiği Milano önerilerini not edenler hayal kırıklığı yaşamaz, bizden söylemesi.

Milano'yu ilk gidişinizde, hemen sevdiniz mi?
Bu şehri her gittiğimde daha da çok seviyorum. Uzun yıllar burada yaşamış bir tanıdığım, “Milano seni ya içine alır ya da hep turist kalırsın” demişti. Çok haklı olduğuna her gidişimde bir kez daha ikna oluyorum. Milano, özlediğim şehirler arasında ilk sıralarda.

Bu şehirle ilgili aklınıza gelen ilk üç-beş şey?
Moda tabii ki şehrin kimlik kartı niteliğini taşıyor. Renkler, en çok Milanolulara yakışıyor. Milanolu kadın deyince aklıma, şu an 80'lerinde olan ama stiliyle müthiş ilham veren Kontes Marta Marzotto ve genç jenerasyondan fotoğrafçı Micol Sabbadini geliyor. Her ikisi de renkleri ve iddialı parçaları muazzam şekilde taşıyabiliyor. Milano'da her gün “aperativo” ya gitmeye bayılıyorum. Hava güzelse Bulgari Hotel'in bahçesinde Black Martini keyfi vazgeçilmez. Tüm bu keyiflerin yanında bu şehir bana huzuru anımsatıyor, çünkü yaşamak için fazlasıyla pratik. Yürüyerek her yere gidebiliyorsunuz. Dışarıdan sadece kapısını gördüğünüz güzel binalar, şahane avluları ve bahçeleriyle büyük sürprizler vadediyor.

Milano'ya kaç defa gittiniz?
Sayabilmem imkansız ama yıl içinde sıklıkla gidiyorum.

Seyahatler size ilham veriyor mu? İşinize, yaptıklarınıza ve hatta stilinize nasıl yansıyor?
Hayatımı seyahatler yönlendiriyor dersem yanlış olmaz. Louis Vuitton'un geçmişteki bir kampanyasında, insan mı yolculuğu yaratır, yoksa yolculuk mu insanı, diye soruluyordu. Bunun yanıtını vermek kolay değil.

Son gidişinizi anlatın lütfen.
Milano'ya en son geçtiğimiz yaz gittim. İş için gidip tatille devam ettim. Orada yaşayan arkadaşlarımla buluşup şahane vakit geçirdim. Bir İtalyan arkadaşım, ailesiyle Pazar günü gittikleri müthiş bir pizzacıya davet etti. Bugüne kadar yediğim en müthiş pizzaydı. Bol bol kahkaha attığımız şahane bir akşam oldu.

Gezerken fotoğraf çekip notlar alır mısınız?
Seyahat konusunda iyi bir arşivciyimdir. Seyahat defterlerim vardır ve notlarımı saklarım. Bu notları arkadaşlarımla paylaşmaktan mutlu olurum. Aklımda olup da henüz gitmediğim bir şehir varsa o şehirle ilgili enteresan bir bilgi bulduğumda hemen not alırım. Bana verilebilecek en güzel hediye kesinlikle seyahat defterleri.