KENYA’DA VAHŞİ BİR KAMP

KENYA'DA VAHŞİ BİR KAMP

ELLE ONLINE ELLE ONLINE 05 Haziran 2014
KENYA’DA VAHŞİ BİR KAMP


Trafiğin, koşuşturmanın, temponun, ‘-mam lazım'la başlayan cümlelerin ortasında en çok onun özlemini çekiyoruz: Temiz ve derin bir nefes. Belki içinde bulunduğumuz düzen içinde yokluğuna alıştırıyor öyle terbiye ediyoruz kendimizi ama için için çıplak ayaklarımızla toprağa basmayı, otların ve doğanın kokusunu içimize çekerek soluklanmayı özlüyor genlerimiz aslında!

Bu başka türlü bir hikaye olsaydı eğer, üzerinde bulunduğumuz bu dünyanın gerçek sahibi doğa ve hayvanlar olacaktı biz de onları rahatsız etmeden yaşamaya çalışan konukları. Öyle olmadı. Biz ‘yavuz hırsızlığı' yakıştırdık kendimize ev sahibini bastırdık. Alanlarını önce daralttık sonra tamamen ellerinden aldık.

ELLE ailesi olarak doğaya düşkünlüğümüzü elimizden geldiğince göstermeye çalışıyoruz ama hep ‘Daha çok şey yapmalı' diyoruz bir yandan da. Bu ayki sayımız, tam sekiz senedir olduğu gibi yine yeşile adandı. Amaç Dünya Çevre Günü'nde bir nebze de olsa doğal olana dikkat çekmek!

Biz de ELLE Dijital ekibi olarak bu çerçevede, bir hayal kurduk. Biz misafir, doğa ev sahibi olsaydı nasıl olurdu dedik? Böylece sizi sanal da olsa bir geziye çıkartmaya karar verdik. Bundan beş sene önce Ayşe Arman'la yaptığımız kapak çekimi sırasında gittiğimiz Kenya'ya götürmek istedik sizleri, sanal da olsa!
Masai Mara bölgesindeki Richard's River Camp, ‘Wild Camp' kapsamında hizmet veren bir tesis. Çitlerle korunmaya alınmamış ve ‘turistik' hale dönüşmemiş geniş bir arazi üzerinde, Kenya düzlüğünün ortasında yer alıyor.

Kamp ekibi ve bütün çalışanlar doğaya son derece saygılılar. Bu saygı, kelimenin tam manasıyla karşılıklı! Vahşi hayvanlarla aranızda sadece bir tül perde olsa dahi onlar bütün ‘vahşilik'lerine rağmen (!) bu sınırı geçmiyorlar. Öte yandan Richard's River Camp'in belli kuralları da var. Akşam hava karardıktan sonra çadırınızdan çıkmamanız gerekiyor. Kamp içinde dolaşmak istediğiniz zaman da çadırınızın önündeki zili çalarak size eşlik etmesi için Masai'li bir yerliyi çağırmanız gerekiyor. Zira bir fil sürüsüyle karşılaşma ya da bir aslanla burun buruna gelme ihtimaliniz son derece yüksek. Eh yukarıda da demiştik: Kenya'da siz onların misafirisiniz!
Kampın kurucusu Richard'ın ailesi neredeyse 100 yıldır bu bölgede yaşıyor. Bu da Richard'a Afrika kültürü ve vahşi yaşam hakkında engin bilgi edinme şansı vermiş. Richard, bir hayvanın durup duruken asla bir insana saldırmayacağını söylüyor ve ekliyor 'Siz onlara tehdit unsuru olacak bir malzeme vermezseniz, hiçbir hayvan size saldırmayacaktır. Mesela Masaililler Kenya düzlüklerinde dolaşmaya çıkarlar. Bunu size tavsiye etmiyorum tabii ki. Onlar alışkınlar. Diyelim ki çok uzakta bir aslan ailesi gördüler. Yürümeye devam ederler. Çünkü aslanlar bir tehdit görmedikleri için onlarla ilgilenmezler.'?
Özetle Afrika düzlüklerinde bir hayvanın size saldırması için ancak aniden önüne çıkmanız ve hayvanı korkutmanız gerekiyor ki bu da çok ender rastlanacak bir durum... Bu kadar kelam yeter diyor ve sizi Richard's River Camp'in birbirinden güzel fotoğraflarını incelemek için galerimize davet ediyoruz. BURAYA TIKLAYIN VE HEM DOĞAL GÜZELLİKLERİ HEM DE KAMPI KEŞFEDİN!

Ola ki Kenya'ya gitme niyetiniz varsa www.richardscamp.com adresinden iletişim bilgilerine ulaşabilirsiniz!

SON HABERLER

Dergide Bu Ay

ELLE Temmuz-Ağustos Sayısı

ELLE Temmuz-Ağustos Sayısı

ELLE Temmuz-Ağustos sayısı 80 sayfalık ELLE Style Awards 2024 eki ile birlikte çıktı!

BU SAYIDA NELER VAR?

E-Bülten Aboneliği

E-bültenimize şimdi abone olun,
magazin dünyasındaki tüm gelişmelerden anında haberiniz olsun.