KİRAZLAR ÇİÇEK AÇINCA TOKYO

KİRAZLAR ÇİÇEK AÇINCA TOKYO

 

Japon tasarımcılar için “favorilerim” diyen tasarımcı, seyahatlerinde fotoğraf makinesi ve not defterini yanından ayırmıyor. Her zaman büyük keyif alarak gittiği Tokyo'yu kendi gözünden ELLE'e anlatan tasarımcı Aslı Filinta'dan turistik önerilerden çok farklı tüyolar aldık. Tasarımcı, kendi koleksiyonlarında da izlerini görebileceğiniz detayları ve Tokyo rehberlerinde yer almayan adresleri bizimle paylaştı.

“Dünyayı görmek”, farklı kültür ve insanlar tanımak, tasarımlarınızı etkiliyor mu?
Etkilemez mi? Bir tasarımcının seyahat etmediğini düşünemiyorum. İnsanlar neler yapıyor, hangi marka nerelere kadar uzanabilmiş, öğrenmek müthiş! Farklı ülkelerin değişik bakış açılarından çok esinleniyorum. Japon tasarımcıların favorim olduğunu ilk Japonya ziyaretimde anlamıştım!

Tokyo'ya birkaç defa gittiniz. Şehir size her seferinde ilham verebiliyor mu?

Tabii. Hiçbir şehir aynı kalmıyor ki! Bence onlar da insanlar gibi değişebiliyor. Şehir değişmese de, ben değiştiğim için her gittiğimde yeni şeyler görebiliyorum.

İlk gidişinizde Tokyo'yu nasıl gezdiniz?

İlk kez gittiğim bir yeri mutlaka planlı, programlı ve obsesif şekilde, çok yorularak gezerim; görülmesi gerekenleri kaçırmam. Tokyo'ya ilk seferim de öyle oldu. İkinci ve hatta üçüncü ziyaretlerim çok daha keyifli geçti.

Turistik atraksiyonlar bir kenara, Tokyo'ya gidince nereye gidelim, neler yapalım?

Tokyo'da “Sakura”yı yani kiraz çiçeği sezonunu yakalayın. Mart sonundan Nisan'ın ilk haftasına kadar Tokyo'nun en güzel dönemi. “Sakura” mevsiminde Ueno Park ve Yoyogi Park'ta olmak var... Bir akşam mutlaka karaoke yapın, Japonya'da karaoke başkadır. Keyifli bir yemek için “Dreams of Sushi” belgeselini önceden izlip Jiro'da (www.sushi-jiro.jp) yer bulabilirseniz çok şanslı hissedin. Quentin Tarantino'nun en sevdiği restoran olan, Roppongi'deki “Gonpachi”yi de not edin. “Kill Bill”de Uma Thurman'ın dövüştüğü sahneyi hatırlayarak müthiş Japon yemeklerini tadabilirsiniz. Balık Pazarı'na sabah beş civarında turistleri almadıkları için, polislere yakalanmadan, tuna ve somon balıklarını son yolculuklarına uğurlayın.