MÜZİKAL BİR SEYAHAT

MÜZİKAL BİR SEYAHAT

ELLE ONLINE ELLE ONLINE 07 Mayıs 2014
MÜZİKAL BİR SEYAHAT


Bir çoğumuz için, aklımızdaki problemlerden kısa bir süre de olsa uzaklaşabileceğimiz, nefes alabileceğimiz ama aynı zamanda bütçemizi de sarmayacak yurt dışı kaçamakları bulunmayacak fırsatlar...

Henüz gitmediyseniz adeta bir açık hava müzesi olan Prag ise en ideal seçimlerden bir tanesi. Şehrin, Paris'le kıyaslanması bir tesadüf değil. Avrupa'nın bu ‘büyülü başkenti', Andre Breton gibi birçok önemli ismin ilham kaynağı...

PRAG'DA NE YAPILIR?


Biz gezinize şehrin nabzını tutan Eski Şehir Meydanı ile başlayın deriz. Buradaki birçok binayı incelemek bile şehrin hareketli tarihi hakkında bilgi veriyor! 15. yüzyıldan kalma belediye sarayı, hemen yanı başındaki tarihi saat kulesi, yine onlara komşu olan U Minuty Evi (Dakik Ev) ilk akla gelenler... Bu binaların birçoğunun üstü Orta Çağ'dan kalma grafittilerle bezeli durumda.


Yine bu meydanda, ülkenin dini reformasyonunu başlatan Jan Hus'un bronz anıtı görülmeye değer bir diğer eser.

Prag'a gitmişken mutlaka görmeniz gereken bölgelerden bir tanesi de, yine şehir merkezinde yer alan Yahudi Mahallesi. Balkonlar, heykeller, güvercin yuvaları ile hareketlenen binaların dış cepheleri size adeta bir dekorun içerisindeymişsiniz duygusunu yaşatıyor.


Eski gettonun sokakları arasında gezerken, tarihi sinagogları, kil ve topraktan oluştuğuna ve ruhu olmadığına inanılan Golem'in izlerini taşıyan tarihi mezarlığı da mutlaka görün deriz.


Bu güzel şehirin doğası, gittikçe popülerleşen café ve barları dışında şehrin biraz dışında yer alsa da Güzel Sanatlar Müzesi de bizce listenizde yer almalı.~

MÜZİKAL SEBEPLERYukarıda saydıklarımıza ek olarak 12 Mayıs'tan itibaren Prag'a gitmek için bir neden daha var: 69. Ululararası Prag Bahar ve Müzik Festivali! Bu tarihte başlayacak olan ve 3 Haziran'a kadar sürecek olan festival boyunca Prag'ta yer alan 12 konser salonunda tam 51 konser verilecek!

Dünya çapındaki ödüllü müzisyenler, klasik müzik ve oda orkestrası tarzındaki müzik eserlerini sergilyecekler. Özetle, kaçamaklar listenizde, müzik ve tarih dolu bu şehire mutlaka bir şans verin deriz!

Seyahat planlarınızı yaparken, ETS, tatilbudur.com ve tatilsepeti.com gibi web sitelerinde son derece hesaplı paket programlar sunulduğunu da hatırlatalım!

SON HABERLER

Dergide Bu Ay

ELLE Haziran Sayısı Çıktı!

Kapağımızda ise Oral-B ile yepyeni bir işbirliğine başlayan oyuncu Yağmur Tanrısevsin var.

BU SAYIDA NELER VAR?

E-Bülten Aboneliği

E-bültenimize şimdi abone olun,
magazin dünyasındaki tüm gelişmelerden anında haberiniz olsun.