ÖLÜMSÜZLÜĞÜN KENTİ

Evet biraz uzak, fakat ilham verici bir deneyim için mutlaka görülmeli: Bangkok!

ELLE ONLINE ELLE ONLINE 27 Ocak 2014
ÖLÜMSÜZLÜĞÜN KENTİ
<#text>Bangkok, Budizm'in ve dünyaca ünlü Thai mutfağının yanı sıra; sükunetin ve eğlencenin, klasikle modernin, eskiyle yeninin sofistike birleşimini yaşıyor. Bu büyülü şehri bize, Erol Sağmanlı tanıtıyor...


<#text>


<#text> Bangkok'u tanımadan önce kısaca Erol Sağmanlı'yı tanımaya ne dersiniz? Sağmanlı, hepimizin yakından tanıdığı Urart'ın sahibi. Tasarımın lokomotif olduğu bir markaya sahip olması ister istemez onu bol bol seyahat etmeye teşvik etmiş. Global düşün, lokal hareket et prensibinden yola çıkan Sağmanlı 'Seyahat etmek özgür olduğumu hissettiriyor' diyor. Uzak Doğu kültürüne son derece hakim olan konuk yazarımız hakkındaki detaylı bilgiyi bu haberimizin en son sayfasında bulacaksınız. Sağmanlı, bize Bangkok izlenimlerini anlattı...


<#text>


<#text> 'Bangkok'ta en sevdiğim meşgale, alışveriş ve yeme-içmedir. Thai kültüründe yemek büyük bir role sahip ve Bangkok'ta tüm dünya mutfaklarında çok geniş çeşitlilikte çok iyi restoranlar var. Thai mutfağının en belirgin özelliklerinden biri, yiyeceklerin servis tabağında masanın ortasına konulması. Böylece rahatça hepsinden tadabiliyorsunuz.'~Thai mutfak kültürünü daha iyi tanıyabilmek için -aynı zamanda restoranı da olan- Blue Elephant Cooking School'da yemek kursuna katıldım. Kursta sizi ilk olarak çevredeki pazarlardan malzeme satın almaya götürüyorlar. Yerel pazarlarda en taze sebze ve meyveleri, otları, çok çeşitli deniz ürünlerini ve ilginç baharatları bulabiliyorsunuz. Ardından bu malzemelerle üç temel yemeği hazırlamayı öğretiyorlar. Zevkli ve hoş bir deneyim... Burada geleneksel mutfak olarak Blue Elephant, modern mutfak manasında Nahm Restaurant, öne çıkan iki mekan. Yerel mutfak meraklıları için ipucu: Blue Elephant'da hızlı ateşte kavrulmuş su ıspanağı, Pekin ördeği ve masada, gözünüzün önünde buharda pişirilmiş taze sebzeler, damak tadınıza göre seçtiğiniz acılı veya acısız soslarla servis ediliyor. Portakal soslu tatlı Thai gofretinde servis edilen haşlanmış hurma, geleneksel Thai tadını güncellenmiş şekilde sunuyor. Tütsülenmiş balık, fıstık ve irmik “dumpling”i, Nahm Restaurant'ın Şefi David Thompson'un spesiyallerinden.~Jai Fai Restaurant, çok salaş bir yer olmasına rağmen; Bangkok'taki en iyi Thai-Çin yemeklerini burada tadabilirsiniz.


<#text>


<#text> Büyülü bir durak: Pk Khlong Talat Çiçek Pazarı


<#text> Buraya gece gitmelisiniz. Standları dolaşın; Tayland'ın meşhur orkidelerinin, güllerinin ve yaseminlerinin kokusunu içinize çekin.~Bangkok ziyaretinizde konaklamanız gereken üç otelden de söz etmek istiyorum: Bunların ilki Mandarin Oriental<#text>, geleneksel Thai şıklığını çağdaş çizgilerle yorumlayan özgün tasarımıyla mutlaka görülmesi gerekenlerden. Bu efsanevi otelde, Chao Phraya Nehri'nin kenarında kahvaltı ederken; gelip geçen uzun kuyruklu teknelere bakarak eski Bangkok havasını hissetmeyi çok severim. Bence dünyanın en iyi Pekin ördeğini de bu otelin China House isimli Çin restoranında yiyebilirsiniz.


<#text>


<#text> İkincisi, her ziyaretimde evime gelmişim gibi hissettiğim The Sukhothai Hotel<#text>, Bangkok'taki favorim. Havaalanında şoför sizi, otelin uzun süredir ortalarda görünmeyen en iyi müşterisini selamlar gibi içtenlikle karşılıyor. Konaklamanız boyunca hizmet eden herkes size bu duyguyu hissettiriyor. Otel, arı kovanı gibi vızır vızır işleyen kentin ortasında, çok geniş bir bahçe içinde, adeta gizli bir vaha gibi. Bangkok'un yerli elitlerini görebileceğiniz en iyi Thai restoranlarından Celadon da otelde. Pazar brunch'ları muhteşem!


<#text>


<#text> “Hip crowd”u görebileceğiniz, onlara da “ben de buradayım” diyebileceğiniz yeni mekansa Hotel Siam<#text>.~EROL SAĞMANLI KİMDİR?


<#text>


<#text> New York'ta doğan Erol Sağmanlı; 1981'de University of Pennsylvania'dan ve 1982'de London School of Economics'den mezun oldu.1986'dan bu yana Urart Yönetim Kurulu Başkanı. Yay burcunun karakteristik gezgin ruhuyla gastronomiden kültür ve sanata geniş bir yelpazede, seyahat ettiği yörelerin, kültürel ve egzotik mekanlarını keşfediyor. Müzeler, antika dükkanları, çağdaş sanat galerileri, modern ev aksesuarları, tasarım ve mücevher mağazalarında kullanılan malzeme ve aksesuarlar da ilgi alanında. Detaycı, sofistike, minimalist kişiliğini ve zihinsel birikimini, Urart'ın özgün tasarımlarına aktarıyor.

ETİKETLER
SON HABERLER

Dergide Bu Ay

ELLE Şubat sayısı Çıktı!

ELLE Şubat sayısı Çıktı!

Bu ay kapağımızda 2024'e farklı ve çok heyecanlı başlangıçlarla giren Eda Ece var.

BU SAYIDA NELER VAR?

E-Bülten Aboneliği

E-bültenimize şimdi abone olun,
magazin dünyasındaki tüm gelişmelerden anında haberiniz olsun.