ORIENT EXPRESS

Orient Express, lüks tren yolculuğu deyince ilk akla gelen seçenek oluyor.Önümüzdeki dönemin lüks seyahat trendlerinin arasında belki de en heyecan verici olanlardan biri, tüm görkemiyle geri dönen tren yolculukları. 4 Ekim 1883 tarihinde Paris Gare de Strasbourg'dan ilk seferini yapmak üzere ayrılan şıklığın ve prestijin simgesi Orient Express, lüks tren yolculuğu deyince ilk akla gelen seçenek oluyor. Rüyaların treniyle seyahat etmek için neden çok, işte bunlardan 10 tanesi.

1-EFSANESİ
Venice-Simplon Orient Express ya da kısaca VSOP'le seyahat etmek, gerçek anlamda bir efsaneyi yaşamak demek. 1883'ten bu yana aralıklarla da olsa seferine devam eden trenin ilk seferinde tüm yolcular Romanya Kralı tarafından ağırlanmış ve son durağı olan İstanbul'da “Tanrı'nın yeryüzündeki gölgesi” olarak kabul edilen Sultan 2. Abdülhamid tarafından karşılanmış. Özellikle savaş dönemlerinde casusların cirit attığı, dünyayı sarsan aşkların başladığı ya da bittiği tren, birçok filme ve kitaba esin kaynağı olmayı başarmış.

2-TARİHÇESİ
140 yıllık tarihi boyunca “Kralların Treni” olarak adlandırılan Orient Express'e ait bir vagon, 1918 yılında geri çekilen Alman ordusu tarafından Almanya'ya getirilmiş ve Hitler tarafından da kullanılmış. 1920 ve 30'lu yıllarda en görkemli günlerini yaşayan VSOP; savaşlar, ekonomik buhranlar gibi sebeplerden dolayı birkaç kez ara verdiği seferlerine, yatırımcı James Sherwood'un 1977'de Sotheby's tarafından Monte Carlo'da açık artırmaya çıkarılan bir vagonu satın alarak renöve etmesiyle yeniden başlamış.

3-ART DECO VAGONLARI
Müzelerden, açık artırmalardan ve özel koleksiyonerlerden toplanan vagonların her biri tekrar yollara koyulmadan önce 23 bin saat süren renövasyondan geçmişler. 1982 yılında gerçekleşen renövasyonun maliyetiyse 11 milyon pound. Tren üç restoran, 12 kompartıman vagonu, bir bar ve iki servis vagonun dan oluşuyor. Halihazırda Dunn, Maple, Morrison, Nelson ve Prou gibi ustaların yaptığı kakma işçiliğinin korunduğu vagonlar mevcut. Cam işçiliği konusunda dünya sanatında çok özel bir yere sahip olan Rene Lalique'in dekore ettiği restoran vagonlarından birini hala, elinde üzüm tutan klasik bir kadın figürüyle süslenmiş cam paneller süslüyor.