ORIENT EXPRESS

Orient Express, lüks tren yolculuğu deyince ilk akla gelen seçenek oluyor.

ELLE ONLINE ELLE ONLINE 11 Temmuz 2014
ORIENT EXPRESS<#text>


<#text> Önümüzdeki dönemin lüks seyahat trendlerinin arasında belki de en heyecan verici olanlardan biri, tüm görkemiyle geri dönen tren yolculukları. 4 Ekim 1883 tarihinde Paris Gare de Strasbourg'dan ilk seferini yapmak üzere ayrılan şıklığın ve prestijin simgesi Orient Express, lüks tren yolculuğu deyince ilk akla gelen seçenek oluyor. Rüyaların treniyle seyahat etmek için neden çok, işte bunlardan 10 tanesi.


<#text>


<#text> 1-EFSANESİ


<#text> Venice-Simplon Orient Express ya da kısaca VSOP'le seyahat etmek, gerçek anlamda bir efsaneyi yaşamak demek. 1883'ten bu yana aralıklarla da olsa seferine devam eden trenin ilk seferinde tüm yolcular Romanya Kralı tarafından ağırlanmış ve son durağı olan İstanbul'da “Tanrı'nın yeryüzündeki gölgesi” olarak kabul edilen Sultan 2. Abdülhamid tarafından karşılanmış. Özellikle savaş dönemlerinde casusların cirit attığı, dünyayı sarsan aşkların başladığı ya da bittiği tren, birçok filme ve kitaba esin kaynağı olmayı başarmış.


<#text>


<#text> 2-TARİHÇESİ


<#text> 140 yıllık tarihi boyunca “Kralların Treni” olarak adlandırılan Orient Express'e ait bir vagon, 1918 yılında geri çekilen Alman ordusu tarafından Almanya'ya getirilmiş ve Hitler tarafından da kullanılmış. 1920 ve 30'lu yıllarda en görkemli günlerini yaşayan VSOP; savaşlar, ekonomik buhranlar gibi sebeplerden dolayı birkaç kez ara verdiği seferlerine, yatırımcı James Sherwood'un 1977'de Sotheby's tarafından Monte Carlo'da açık artırmaya çıkarılan bir vagonu satın alarak renöve etmesiyle yeniden başlamış.


<#text>


<#text> 3-ART DECO VAGONLARI


<#text> Müzelerden, açık artırmalardan ve özel koleksiyonerlerden toplanan vagonların her biri tekrar yollara koyulmadan önce 23 bin saat süren renövasyondan geçmişler. 1982 yılında gerçekleşen renövasyonun maliyetiyse 11 milyon pound. Tren üç restoran, 12 kompartıman vagonu, bir bar ve iki servis vagonun dan oluşuyor. Halihazırda Dunn, Maple, Morrison, Nelson ve Prou gibi ustaların yaptığı kakma işçiliğinin korunduğu vagonlar mevcut. Cam işçiliği konusunda dünya sanatında çok özel bir yere sahip olan Rene Lalique'in dekore ettiği restoran vagonlarından birini hala, elinde üzüm tutan klasik bir kadın figürüyle süslenmiş cam paneller süslüyor.~

4-ÜNLÜ KONUKLARI<#text> Yolculuğuna başladığı ilk günden beri soyluların, ünlü yıldızların, politikacıların, yazarların, şairlerin ve müzisyenlerin ilgisini çeken VSOP'un cazibesine karşı koyamayanlar arasında Kraliçe Elizabeth, Nelson Mandela, Gregory Peck, Björk, Jane Birkin, Rod Stewart, Tracey Emin, J.K. Rowling, Roger Moore, Phil Collins, John Travolta gibi isimleri saymak mümkün.


<#text>


<#text> 5-DÖRT MEVSİMİ BİR ARADA YAŞAMA İMKANI


<#text> Özellikle sonbahar tercih edildiğinde Orient Express'le Venedik'te cıvıltılı ilkbahar havasıyla başlayan seyahat, Avusturya Alpler'inde kışa, yolculuğun son bulduğu Paris'teyse hüzünlü bir sonbahara dönüşerek sadece iki gün içinde yılın her mevsimini yaşama imkanı sunuyor.


<#text>


<#text> 6-DESTİNASYONLARI


<#text> En meşhur yolculuğu olan İstanbul- Venedik haricinde; Avrupa'da Paris, Budapeşte, Prag, Dresden gibi birçok şehri ziyaret eden VSOP'un kardeş trenlerinden Hiram Bingham da, Peru'da Cuzco ve Machu Picchu arasında bir sefer gerçekleştiriyor. Diğer taraftan Eastern & Oriental Express, klasikleşen Singapur- Bangkok seferlerinin yanı sıra Laos ve Tayland'da da büyüleyici gezilere imza atıyor.


<#text>


<#text> 7-YEMEKLERİ


<#text> Orient Express'in Cote D'Azur, Etoile du Nord ve Chionise isimli üç ayrı restoran vagonunda sunulan yemekler, trenin adıyla yarışacak kadar ünlü. 1986 yılından beri Relais & Chateaux'nun onur üyesi olan VSOP'de tüm yemekler ödenen rakamın içinde. Kahvaltılar ve İngiliz zarafetiyle sunulan beş çaylarının kompartımanlarda servis edildiği trende, akşam yemekleri smokinli beylerin ve gece kıyafetli hanımların şıklık seremonisi içinde geçiyor.~

8-SERVİS KALİTESİ<#text> Aralarında Fransız şef ler, İtalyan garsonlar, İngiliz ve Macar kompartıman görevlilerinin bulunduğu 40 kişilik ekipte herkes en az üç dili mükemmel konuşuyor. Yolculuk boyunca misafirlerin her türlü isteğiyle ilgilenmeyi keyif kabul eden görevlilerin, bir Paris-İstanbul seferi sırasında servis amacıyla yürüdüğü mesafe tam 55 kilometre.


<#text>


<#text> 9-KUTLAMALARI
<#text>Bu efsane t reni n en çok tercih edilme sebeplerinden biri, kutlamalar... 40'ıncı evlilik yıldönümünden 80'inci yaş partisine kadar çok farklı kutlamalara rastlamak mümkün. Bu harika tren, özel davetler için istenen şehirler arasında yolculuklara da ev sahipliği yapıyor.


<#text>


<#text> 10-RAKAMLARI


<#text> VSOP'yi daha iyi anlamak için biraz rakamlara başvurmak gerekirse... Orient Express her yıl 78 sefer yapıyor ve yaklaşık 15 bin misafir ağırlıyor. 1982 yılından beri toplam 365 bin yolcuyla dört milyon kilometreden daha fazla yol kat etmiş. Ortalama bir sezonda görevliler toplam 170 günün karşılığı olan 4080 saatlerini kompartımanları yatak haline getirmek ve yeniden düzenlemek için harcıyorlar. Sadece kutlamalar sebebiyle her sezon açılan şampanya sayısı 1700 şişe.


<#text>


<#text> ÖZLEM GÜSAR

SON HABERLER

Dergide Bu Ay

ELLE Mart Sayısı Çıktı!

ELLE Mart Sayısı Çıktı!

Baharı Hande Erçel ile karşılıyoruz.

BU SAYIDA NELER VAR?

E-Bülten Aboneliği

E-bültenimize şimdi abone olun,
magazin dünyasındaki tüm gelişmelerden anında haberiniz olsun.