ORMANIN VAHŞİ ÇAĞRISI

ORMANIN VAHŞİ ÇAĞRISI

ELLE ONLINE ELLE ONLINE 30 Eylül 2014
ORMANIN VAHŞİ ÇAĞRISI
<#text>Kota Kinabalu, başkent. Beklediğimizin tam tersiyle karşılaşıyoruz: Sahil boyunca uzanmış modern mimarideki oteller topraktan denize doğru uzanıyorlar adeta. Aslında kent İkinci Dünya Savaşı sırasında geri çekilen İngilizler tarafından, Japon işgalini önlemek için tamamen yerle bir edilmiş. Yeni yaratılan bu dünyayı keşfe tam da bu noktadan başlıyoruz. Mari Mari Cultural Village gezisi bizi ülkenin en büyük kabilesinin yaşam ve alışkanlıklarıyla tanıştırıyor. Akşam sahil boyunca uzanan Night Market'te bir randevumuz var. Hepimiz balık tezgahlarından yayılan barbekünün (mis) kokusunu içimize çekiyoruz.


<#text>


<#text>


<#text>


<#text>


<#text> Balıklar yan yana dizilmiş uzun masalarda yeniyor. Ne bıçak ne de peçete servis ediliyor, haliyle biz de yerel halkı taklit ediyoruz. Papağan balığını -mango, biber, yabani otlar ve taze deniz yosunlu salata eşliğinde- kaşıkla kemirdikten sonra masanın ortasında duran bir büyük sürahi suyla ellerimizi yıkıyoruz. Neyse ki Filipin pazarında da hâlâ açık birkaç tezgah var: Malezya işi batik çantalar arkadaşlar için mükemmel hediye. Sihirli cümleyse: Terlalu mahal! Yani, bu biraz pahalı. (Pazarlık etmeyi sakın unutmayın.)


<#text>


<#text> En zengin ve canlı hayat, ülkenin daha çok güneydoğu kıyısındaki Celebes Adası'nda. Mabul, Sipadan ve Kaplai'yi (dünyanın en iyi dalış merkezleri) keşfetmek için mükemmel bir üs. Denizde ne ararsanız var: Balıklar, kelebekler, anemonlar, papağan balıkları, hatta leopar orfozlar ve kobalt mavisi denizyıldızları sadece bir kulaç ötemizde. Bir anda kumdan çıkan 10 sürpriz kaplumbağa tüm zorluklara değiyor.


<#text>


<#text> Borneo'nun en kuzeyinde, Güney Çin Denizi'yle çevrili bir Malezya eyaleti olan Sabah'ın batısında Sulu ve doğusunda Celebes Denizi bulunuyor. Gitmek için en elverişli mevsim, daha az yağmur alan haziran ve ağustos ayları arası. Ama orkidelerin çiçeklenme zamanı olan haziranı tercih etmek daha doğru. Park ve adalara girişleri birkaç ay önceden organize ederek işinizi garantiye alın. Bunun için www. turismomalesia.it veya www.malezyaturizm.com adresini ziyaret edebilirsiniz.


<#text>


<#text> GAETANO ZOCCALI

SON HABERLER

Dergide Bu Ay

ELLE Mart Sayısı Çıktı!

ELLE Mart Sayısı Çıktı!

Baharı Hande Erçel ile karşılıyoruz.

BU SAYIDA NELER VAR?

E-Bülten Aboneliği

E-bültenimize şimdi abone olun,
magazin dünyasındaki tüm gelişmelerden anında haberiniz olsun.