2020'DE KİTAPLARDAN UYARLANACAK 17 FİLM VE DİZİ

2020’de okuduğumuz romanlar ekrana taşınıyor!

Severek okuduğumuz ve dünyasının içine girdiğimiz romanlar, film ve dizi olarak uyarlanıyor! Çoğu zaman hayalimizdeki görüntülere uymayan adaptasyonlar son yıllarda oldukça beğeni toplamaya başladı. Geniş kadroları ve yönetmenleri ile dikkat çeken roman uyarlamaları, 2020’de birçok film ve diziyi şekillendiriyor. Kitap sayfalarının büyüleyici evrenini büyük ekranlara taşıyan yapımcılar ve yönetmenler, yılın en çok beklenilen filmlerine imza attılar. Tarihi romanlardan, bilim-kurgulara hatta psikolojik gerilimlere kadar birçok ‘En Çok Satanlar’ arasında yer alan kitap, sinema veya televizyon ekranlarına uyarlandı. Kitap kurtlarını ve film severleri 2020’de vizyona giren uyarlama filmleri ve serileri incelemeye davet ediyoruz. 

‘LITTLE FIRES EVERYWHERE’ (UFAK YANGINLAR) CELESTE NG

Reese Witherspoon ve Kerry Washington’un yapımcılığını üstlendiği ‘Little Fires Everywhere’ serisi, Celeste Ng’nin aynı isimli romanından uyarlandı. Witherspoon ve Washington’un oynadığı seri, Amerika’nın bir banliyösünde geçiyor. Elena Richardson karakteri, hayatını mükemmel olarak göstermeye çalışırken, gizemli bir geçmişi olan Mia Warren ve genç kızı Pearl, Richardson’a yakın bir evi kiralıyor. Bu süreçte Richardson ailesi ile arkadaş olan Warren, banliyöye alışıyor. Ta ki Richardson ailesinin eski bir dostları Çin asıllı Amerikalı bir bebek evlat edinmeye karar verince. Tüm kenti ikiye bölen bu karar, Mia ve Elena’yı farklı taraflara ayırıyor. Bu gizemli ve dramatik mini serinin 18 Mart 2020’de vizyona girmesi bekleniyor. 


‘THE SILENT PATIENT’ ALEX MICHAELIDES


Henüz Türkçeye çevrilmemiş olan ‘The Silent Patient’ romanı Alex Michaelides tarafından kaleme alındı. Söylentilere göre Brad Pitt’in yapım şirketi Plan B ve Annapurna’nın uyarlayacağı film, bir moda fotoğrafçısı ile evli olan varlıklı bir sanatçı kadını, Alicia Berenson’u konu alıyor. Londra’nın en ünlü semtlerinden birinde oturan Alicia, bir gün eşi çekimden geç gelinde onu yüzünden 5 kere vuruyor. Bu olaydan sonra asla konuşmayan Alicia’nın eserlerinin satışı gün geçtikçe artıyor. Londra’da bir adli birimde kalan Alicia’nın hayatı, kriminal psikoterapist Theo Faber’in doğruları ortaya çıkarmaya hedeflenmesi ile değişiyor. Vizyon tarihi hakkında kesin bir bilgi olmaması ile beraber filmin 2020’de yayınlanması bekleniyor. 

‘P.S. I STILL LOVE YOU’ (NOT: SENİ HALA SEVİYORUM) JENNY HAN

Serinin ikinci kitabı olan ‘P.S. I Still Love You’ aynı isimde film olarak Netflix üzerinden yayınlanıyor. 12 Şubat’ta vizyona girecek olan filmde Lana Condor ve Noah Centineo, filme geri dönüyor. 


‘NINE PERFECT STRANGERS’ LIANE MORIARTY

Türkçeye çevirilmese de, Liane Moriarty’nin 2018 yılında çıkardığı romanda Nicole Kidman oynuyor. ‘Big Little Lies’ romanının yazarı Moriarty, uyarlama serisi için yeniden Nicole Kidman ile birlik oluyor. 2020’de yayınlanması beklenen seride bir şehrin dokuz farklı yaşayanı, daha iyi bir yaşam için mücadele ediyor. Benliklerini bulmak için bir tatil yerine giden bu dokuz kişi, otelin direktörü Masha (Kidman) ile tanışıyorlar. 

‘DUNE’ FRANK HERBERT

Distopik bilim-kurgu hayranlarını buraya çağırıyoruz! Zamanın en popüler bilim kurgu romanlarından biri olarak görülen Frank Herbert’in 1965 romanı ‘Dune’ 2020’de ekranlara taşınıyor. Timothee Chalamet, Zendaya ve Jason Momoa’nın yer aldığı film, gelecekte başka bir gezegende geçiyor. 

‘THE BRIDGERTON SERIES’ JULIA QUINN

Julia Quinn’in en çok satan kitaplarından biri olan ‘Bridgerton Series,’ 2020’de Netflix’e taşınıyor. Shonda Rimes’ın yer aldığı seri, 1800’lü yıllarda İngiltere’de geçiyor. Yüksek sosyetenin hayatlarını ve aşklarını konu alan serinin anlatımını Julie Andrews yapıyor. 


‘ALL THE BRIGHT PLACES’ (HAYATIN KIYISINDA) JENNIFER NIVEN

‘All The Bright Places’ romanı, Netflix’te bir seriye dönüşüyor. Elle Fanning ve Justice Smith’in yer aldığı seride, iki gencin geçmiş sıkıntıları, travmaları ve mental problemleri anlatılıyor. Aynı anda intihar etmek için okulun tepesine tırmanan ikili, hayatın anlamını çözmeye karar veriyorlar. 

‘THE RHYTHM SECTION’ MARK BURNELL

Aslında 2019’da vizyona girmesi beklenen uyarlama film, 31 Ocak 2020’de yayınlanıyor. Bir intikam hikayesinin anlatıldığı hikayede, ailesi uçak kazasında ölen bir kadın, katile dönüşüyor. Blake Lively ve Jude Law’un oynadığı film, yılın en çok beklenen filmleri arasında. 


‘DEATH ON THE NILE’ (NİL’DE ÖLÜM) AGATHA CHRISTIE

Suç romanlarının kraliçesi olarak bilinen Agatha Christie’nin klasiklerinden biri olan ‘Death On The Nile’ 2020’de ekranlara taşınıyor. 2017’de vizyona giren ‘Murder on the Orient Express’ filminin devamı olarak çekilen yeni uyarlamada Kenneth Branagh yeniden Hercule Poiret’yi canlandırıyor. Mısır’daki gezisi sırasında bir cinayetin ortasında kalan Poiret, her zamanki gibi suçluyu bulmaya çalışıyor. Gal Gadot, Annette Bening Russell Brand, Armie Hammer ve Jennifer Saunders gibi isimlerin yer aldığı film, Christie hayranlarının heyecanla beklediği filmler arasında!


‘EMMA’ JANE AUSTEN

Jane Austen’in aynı isimdeki romanından uyarlanan ‘Emma,’ 1996’da Gwyneth Paltrow’un başrolü ile ekranlara taşınmıştı. Yeniden çekilen ‘Emma’ filminin Şubat 2020’de vizyona girmesi bekleniyor. Tıpkı ilk filmi gibi 19. Yüzyılda geçen ‘Emma,’ varlıklı bir aileden gelen Emma’nın hayatını ve aşkını anlatıyor. 


‘THE WOMAN IN THE WINDOW’ A.J. FINN

‘Gone Girl’ ve ‘Girl on the Train’ filmlerini sevenler bu psikolojik gerilim filmini de çok sevecekler. En çok satanlar arasında yer alan ‘The Woman in the Window’ romanının uyarlaması 15 Mayıs 2020’de vizyona girecek. Agorafobik Psikolog Dr. Anna Fox’un hikayesini anlatan filmde Amy Adams ve Julianne Moore yer alıyor. 


‘AFTER WE COLLIDED’ (AFTER: PARAMPARÇA) ANNA TODD

En çok satan kitaplar arasında yer alan Anna Todd’un ‘After’ romanının devamı olan ‘After We Collided’ genç aşıklar Tessa Young ve Hardin Scott’un hikayesini anlatıyor. Serinin ikinci romanında yeni bir yola çıkan Tessa ve Hardin’in ilişkileri konusunda yeni şeyler öğrenmeleri konu alınıyor. Josephine Langford ve Hero Fiennes-Tiffin’in yer aldığı filmin 2020’de vizyona girmesi bekleniyor. 


‘REBECCA’ DAPHNE DU MAURIER

Vizyon tarihi henüz kesin olmasa da, Daphne Du Maurier’in 1938 gotik romanı aynı isim ile 2020’de Netflix üzerinden yayınlanacak. Alfred Hitchcock’un 1940’ta filme uyarladığı ‘Rebecca’ romanının 2020 versiyonunda Lily James ve Armie Hammer yer alıyor.


‘THE DEVIL ALL THE TIME’ DONALD RAY POLLOCK

Donald Ray Pollock’un sevilen romanından uyarlanan ‘The Devil All the Time,’ 2020’de Netflix’e geliyor. Tarihi bir dramayı anlatan hikayede Tom Holland, Robert Pattinson ve Mia Wasikowska yer alıyor. Jake Gyllenhaal’un yapımcılığını üstlendiği film, 1960’lı yıllarda II. Dünya Savaşı sonrası Güney Ohio ve Batı Virginia’da geçiyor.