"Bir Skandalın Peşinde" Filmi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Natalie Portman ve Julianne Moore'un başrollerini paylaştığı, ünlü bir gerçek suç hikayesine dayanan gerilim filmi...

Buse Saray BUSE SARAY 15 Ocak 2024
"Bir Skandalın Peşinde" Filmi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Bir Skandalın Peşinde (May December), iki kadın arasındaki ilgi çekici derecede karanlık dinamiği keşfeden bir drama. Dizide Natalie Portman, 20 yıl önce bir gençle ilişkiye girdiği için manşetlere çıkan Julianne Moore'un canlandırdığı Gracie'nin hayatını konu alan bir rolü oynamaya hazırlanan Elizabeth adında bir aktrisi canlandırıyor.Gracie ve Charles Melton tarafından canlandırılan Joe arasındaki aşk ilişkisi, filmdeki temel olaydır. Bu ilişki, Gracie 36 yaşındayken Joe 13 yaşındayken başlamıştır. Bu durum Gracie'nin hapse girmesine neden olmuştur. Ancak tahliyesinden sonra ikisi evlenmiş ve bir aile kurmuştur.

May December'ın gerçek hayattaki Mary Kay Letourneau vakasının yanı sıra genel olarak "90'ların skandal kültürü" üzerindeki etkisini anlattı. "Bu benim için gerçekten başlangıç noktasıydı," dedi. Haynes'in yarattığı kurgusal karakter olan Gracie'nin bir pedofil olmadığını söyledi. "Her küçük ergen oğlana saldıran bir geçmişi yok. Bu iki kişi arasında çok özel bir şey var" dedi.

May December, çıkışından bu yana eleştirmenlerden övgü almıştır. Riverdale dizisinin eski yıldızı Charles Melton, filmdeki yardımcı performansıyla 2023 Gotham Ödülü kazandı. Melton'un partneri Moore, Kasım 2023'teki törende onurunu Instagram'da kutladı.

May December hakkında bilmeniz gereken her şey için okumaya devam edin.


May December, Natalie Portman'ın Elizabeth Berry ve Julianne Moore'un Gracie Atherton-Yoo karakterleri arasındaki giderek gerginleşen dinamikleri keşfediyor. Aynı zamanda Melton'dan Joe Yoo'nun evlilik yolunda ilerlemesini ve gençliğinde onu baştan çıkaran karısıyla artan çekişmesini de takip ediyor.

Filmin resmi tanıtım metni şöyle diyor: "Elizabeth aileye yaklaşmaya çalışırken, skandallarının rahatsız edici gerçekleri ortaya çıkıyor ve zor, uzun süredir uykuda olan duyguların yeniden yüzeye çıkmasına neden oluyor.

May December, manşetlere çıktıktan 20 yıl sonra, skandallarla dolu bir aşka dayanan yeni bir filmde rol alan TV oyuncusu Elizabeth'i takip ediyor. Olay, o zamanlar 13 yaşında olan Joe ile çalıştıkları bir evcil hayvan dükkanında başlattığı ilişkiyle 36 yaşında Gracie'nin etrafında dönüyor ve bu da onun hapse gönderilmesiyle sonuçlanıyor. Tahliyesinin ardından Gracie, şu anda 36 yaşında olan Joe ile evleniyor. Joe, ilişkinin her zaman rıza içinde olduğunu savunuyor.

Elizabeth, skandalla ilgili gelecek filmde Gracie'yi canlandırmaya hazırlanırken ikilinin gerçek hayattaki ilişkisini araştırmak için filmin geçtiği yer olan Savannah, Georgia'ya gider. Ancak hayatlarını derinlemesine incelemesi çatlaklara yol açmaya başlar ve bu durum Joe'yu Gracie ile olan dinamiğini yeniden düşünmeye zorlar.


"May December" dizisinin oyuncu kadrosunda Kimler Var?

Filmde, Moore'u Gracie Atherton-Yoo rolünde, Portman'ı Elizabeth Berry rolünde ve Melton'ı Joe Yoo rolünde görüyoruz.


Moore daha önce bu rolü üstlenmenin kendisi için ne kadar zor olduğundan bahsetmişti. “Todd'u (Haynes) aradım ve 'Bunu yapamam' dedim. Bu çok zor!'”. Aktris, Kasım 2023'te bir etkinlikde itiraf etmişti; "Gerçekten zorlanıyordum. 'Bu kadın kim?' diye düşündüm."

Bu arada Haynes, daha önce bir basın toplantısında "bu tür bir ilişkinin gerçekleşmesini sağlayacak şeyin özüne inmek" amacıyla role olan bağlılığından dolayı oyuncuyu övmüştü. Haynes, "Gracie karakterinin yazıldığı şekliyle karmaşıklığı... sayısız çelişkiyi ve büyüleyici kararlılık unsurlarını ve ardından kararlı, neredeyse inatçı bir kendini yansıtma eksikliğini, yaptığı seçimlere bağlı kalma kararlılığını temsil ediyor." söz konusu.

Melton da rol için ciddi bir hazırlık yaptı, Joe'ya dönüşmek için 40 kilo aldı. Bu durumu açıklarken, "Todd ile yaptığımız kolektif bir tartışmaydı. Joe'nun nasıl görüneceğinden çok nasıl hissedeceği hakkında konuştuk" diye açıkladı. "Bu, üç çocuğu olan bir banliyö babası ve sevgi dolu bir koca olma gerçeğine bakarken ortaya çıktı. Gerçekten kendine fazla zaman ayırma şansı yoktu."

Kilo alımı hakkında şaka yapan Melton, "Sadece bir sürü Five Guys, pizza, dondurma, Capri Sun ve Gushers yedim... Devam edebilirim. Ve gerçekten keyif aldım!" dedi.

Portman, Moore ile birlikte çalışmaktan büyük heyecan duydu ve Netflix için ortak çalışma deneyimini "kesinlikle hayatımın en önemli anlarından biri" olarak tanımladı. Şöyle açıkladı: "Julie'ye çok uzun zamandır hayranım, özellikle de onun Tod ile olan çalışmasına.” Portman şöyle devam etti: "Onların işbirlikleri, sevdiğim filmlerin en önemli anlarından biri olarak aklımda kaldı. Dolayısıyla onlarla birlikte çalışmak kesinlikle hayatımın en önemli anlarından biri."


May December filminin fragmanı

May December'ın ilk resmi fragmanı Eylül 2023'te yayımlandı ve film, Mayıs 2023'te New York Film Festivali'nde açılışını yapmadan önce, Portman ve Moore'un karakterleri arasındaki rahatsız edici dinamiğe bir bakış sunuyordu.

May December gerçek bir hikayeye mi dayanıyor?

Film, 1996 yılında altıncı sınıf öğrencisi Vili Fualaau'ya cinsel tacizde bulunmaya başladıktan sonra çocuk tecavüzü nedeniyle yedi yıldan fazla hapis cezasına çarptırılan Seattle okul öğretmeni Mary Kay Letourneau'nun gerçek hayattaki davasına kurgusal bir bakış sunuyor.

Filmin Eylül 2023'te New York Film Festivali'nde gösteriminin ardından düzenlenen basın toplantısında senarist Samy Burch, hikayenin ne kadarının 2020'de 58 yaşında kanserden ölen Letourneau'nun hayatından ilham aldığını açıkladı.


"Gerçekten, şu anda içinde bulunduğumuz gerçek suç biyografik dünyasına yol açan 90'ların magazin kültürünü ele alan, bu geçişi ve bunları neden yeniden yaratmaya devam etmek istediğimizi sorgulayan kurgusal bir hikaye istedim.” 2019'da senaryo üzerinde çalışmaya başlayan Burch şöyle konuştu: "Bu benim için asıl başlangıç noktasıydı."

"Buna benzer hikayelerin tümü, herkesin kültürel tarihine tamamen yerleşmiş durumda" diye ekledi. Yapım, genel olarak gerçek hayattaki olaylara dayansa da Haynes, basın toplantısında Moore'un karakteri oluştururken ve özellikle de Gracie'nin konuşma sesini geliştirirken Letourneau'dan ilham aldığını açıkladı.

"Dürüst olmak gerekirse, Mary Kay Letourneau'nun konuşmasında ilginç bulduğumuz, gevşek üst damak gibi şeyler vardı ve bu onun için bir başlangıçtı. Ve o bunu daha da ileri götürdü" dedi.

May December ne zaman prömiyer yaptı?
May December, 76. Cannes Film Festivali'nde 20 Mayıs 2023'te prömiyerini yaptı. Daha sonra 17 Kasım'da seçkin sinemalarda gösterime girdi ve ardından 1 Aralık 2023'te Netflix'te yayınlandı.


SON HABERLER

Dergide Bu Ay

ELLE Temmuz-Ağustos Sayısı

ELLE Temmuz-Ağustos Sayısı

ELLE Temmuz-Ağustos sayısı 80 sayfalık ELLE Style Awards 2024 eki ile birlikte çıktı!

BU SAYIDA NELER VAR?

E-Bülten Aboneliği

E-bültenimize şimdi abone olun,
magazin dünyasındaki tüm gelişmelerden anında haberiniz olsun.