HOLLYWOOD YILDIZLARI İSTANBUL’DA!

HOLLYWOOD YILDIZLARI İSTANBUL'DA!

Gülşah ÖZTÜRK GÜLŞAH ÖZTÜRK 17 Mayıs 2015
HOLLYWOOD   YILDIZLARI İSTANBUL’DA!
Elizabeth Taylor, Marilyn Monroe, Audrey Hepburn, Coco Chanel, Salvador Dali, Gary Cooper, Winston Churchill, Jean Paul Sartre... Cecil Beaton'ın fotoğrafladığı isimlerden sadece birkaçı.

20. yüzyılın çok yönlü fotoğrafçılarından Cecil Beaton, “Portreler” adlı sergisiyle ilk kez Türkiye'de. Beaton'ın 1920'lerden 70'lere kadar fotoğrafladığı önemli isimlerin portrelerinden oluşan sergi, Pera Müzesi kuruluşunun 10. Yılında sanatseverlerle buluşuyor. Sergi, 100 binden fazla negatif, 9 bin vintage baskı ve 42 kupür albümünün bulunduğu Cecil Beaton Stüdyo Arşivi 'Sotheby's' işbirliği ile gerçekleştiriliyor. Bilindiği üzere Beaton, fotoğrafçı kimliğinin yanı sıra, yazar, ressam, illüstratör, karikatürist ve ödüllü bir dekor ve kostüm tasarımcısı. En önemli eserleri arasında II. Dünya Savaşı sırasında Winston Churchill'i ofisinde gösteren fotoğrafını ve bombayla yaralanmış 3 yaşındaki Eileen Dunne portresini sayabiliriz. Peki onun aynı zamanda üç Oscar'ın sahibi olduğunu söylemiş miydik? Beaton'ın 1958 yapımı “Gigi” ve 1964 yapımı “My Fair Lady” filmleri ile “En iyi Sanat Tasarımı” ve “Kostüm Tasarımı” dallarında kazandığı üç Oscar ödülü bulunuyor.

Sanatçının 1920'lerden 70'lere kadar fotoğrafladığı sanatçılar, film yıldızları, yazarlar, entelektüeller ve kraliyet mensuplarının portrelerinden sergi,  26 Temmuz'a kadar Pera Müzesi'nde görülebilir.ETİKETLER
SON HABERLER

Dergide Bu Ay

ELLE Haziran Sayısı Çıktı!

Kapağımızda ise Oral-B ile yepyeni bir işbirliğine başlayan oyuncu Yağmur Tanrısevsin var.

BU SAYIDA NELER VAR?

E-Bülten Aboneliği

E-bültenimize şimdi abone olun,
magazin dünyasındaki tüm gelişmelerden anında haberiniz olsun.