İSTANBUL'DA CAZ'16

23.'sü düzenlenen İstanbul Caz Festivali'ni, Selçuk Karaman'dan dinliyoruz.

Bir çoğumuzun bildiği üzere, İstanbul Caz Festivali, İstanbul Kültür Sanat Vakfı tarafından 1994 yıllından beri Temmuz ayının ilk yarısında İstanbul'un değişik konser ve etkinlik mekanlarında gerçekleştirilen caz ağırlıklı bir müzik festivali.

Festival, ilk yılından itibaren caz ve türevlerini seyirciyle buluşturmayı hedeflese de, zamanla rock, pop, blues, reggae, new age ve diğer müzik tarzlarını da kucaklayarak, zengin bir izleyici kitlesine ulaştı ve dünyadaki emsalleri arasında önemli bir yer edindi. Festival, bugüne kadar aralarında Herbie Hancock, Keith Jarrett, Bobby McFerrin, Wynton Marsalis, Marcus Miller, Eric Clapton, Sting, Björk, Massive Attack, Tori Amos da dahil olmak üzere birçok ünlü sanatçıyı; konser salonları, kulüpler, hatta İstanbul'un cadde, meydan ve parklarında müzikseverlerle buluşturmasıyla, İstanbul'da ‘müzik festivali’ kültürünün gelişmesinde hatırı sayılır bir etkiye sahip.

Bu yıl 23.’sü düzenlenecek olan festival için seçilen mekanlar arasında, Cemil Topuzlu Açık Hava Sahnesi, Salon İKSV, Zorlu PSM, Sakıp Sabancı Müzesi, KüçükÇiftlik Parkı ilk göze çarpanlar. Ayrıca birçok park ve kulüpte yerli ve genç cazcıları izlemekte mümkün. Hala devam etmekte olan festivalin izleyebileceğimiz konukları arasında şu isimler var:

-Antonio Sanchez and Migration
-Scofield, Mehldau, Guiliana
-Ernest Ranglin & Friends / The Budos Band
-Laura Mvuila / Jacob Collier
-Joss Stone / Vintage Trouble / Grup Ses Beats
-Allan Harris, Roy Hargrove, Roberta Gambarini ve TRT Hafif Müzik ve Caz Orkestrası

‘Mutlaka Görün’ Dediklerim

ANTONİO SANCHEZ AND MIGRATION
Çalıştığı sanatçılar arasında, Chick Corea, Pat Metheny, Michael Brecker, Gary Burton, Avishai Cohen, Danilo Perez gibi pek çok isim bulunan Sanchez, 2014 yılında ünlü yönetmen Alejandro González Iñárritu'nun Oscar'lı "Birdman" filminin müziklerini yaparak dünya çapında üne kavuştu.Çok müzikal bir davulcu olmasının yanı sıra, tekniği ve davul üzerindeki akıcılığı da dinleyiciyi etkilemesi muhtemel özelliklerinden. Kaçırmayın derim. (19 Temmuz Zorlu PSM Drama Sahnesi 19:30)

SCOFIELD, MEHLDAU, GUILIANA
Son zamanlarda duyabileceğimiz en taze, orjinal müzikler ve bana göre festivalin en göze çarpan projesi.Yıllar evvel, Scofield ve Mehldau ve birkaç sene evvel Mehldau ve Guiliana'yı beraber dinleme fırsatı bulmuştuk fakat üçünün bir araya gelmesi çok taze. Elektronik'ten akustik müziğe, doğaçlama dolu, o geceye özel yazacakları hikayeyi dinlemek isterseniz, ne yapın ne edin salondaki yerinizi alın. Festivalin kesinlikle kaçırılmaması gereken konserlerinden. (19 Temmuz Zorlu PSM Ana Tiyatro 21:30)

JOSS STONE
15 yılı aşan kariyerine baktığımızda dünya çapında 12 milyonu aşkın satış, birer birer topladığı Grammy ve Brit'ler başta olmak üzere birçok ödül, James Brown, Stevie Wonder, Rod Stewart, Jeff Beck gibi efsane isimlerle paylaştığı sahneler gibi insanı hayrete düşüren bir müzik yolculuğu! Funk, R&B, Reggae, Soul sevenlerin kaçırmaması gereken bir konser. (28 Temmuz Küçük Çiftlik Park 19:00)

Festival öncesinde, size özel hazırladığım listeyle havaya girmeye hazır mısınız? Şu sıralar, müziğin pozitif ve iyileştirici etkisine her zamankinden daha çok ihtiyacımız olduğu kesin!

O zaman buyrun!

Yazı: Selçuk Karaman

Etİketler