LEYLA ULUHANLI’DAN YENİ BİR KOLEKSİYONER KİTABI: “SYNAGOGUES: MARVELS OF JUDAISM”

Dünyaca ünlü iç mimar Leyla Uluhanlı’nın yeni eseri özel bir davetle tanıtıldı.

ELLE ONLINE ELLE ONLINE 05 Mayıs 2023
LEYLA ULUHANLI’DAN YENİ BİR KOLEKSİYONER KİTABI: “SYNAGOGUES: MARVELS OF JUDAISM”

Mosques: Splendors of Islam kitabının yazarı ve dünyaca ünlü iç mimar Leyla Uluhanlı’nın Synagogues: Marvels of Judaism kitabının lansmanı, özel bir sohbet ile Artkolik kurucusu Nazlı Keçili moderatörlüğünde Artkolik’te gerçekleşti.Sinagoglar, en gizemli ve gösterişli halleri ile dünyaca ünlü iç mimar Leyla Uluhanlı’nın “Synagogues: Marvels of Judaism” kitabında form buldu. Dünyanın en önemli yayınevlerinden biri olarak gösterilen Rizzoli New York tarafından yayınlanan ‘’Synagogues: Marvels of Judaism’’ kitabı ilki “Mosques: Splendors of Islam” olan  kutsal mimarlık serinin devamı niteliğinde olup aynı zamanda insanlara bir hoşgörü mesajı veriyor.


Nazlı Keçili ve Leyla Uluhanlı

Doğu ve İslam çalışmaları üzerine aldığı eğitimin ardından, mimarlık eğitimini tamamlayan, Bakü doğumlu iç mimar Leyla Uluhanlı, tüm İslam dünyasının ihtişamlı simge camilerini okuyucularına sunan özel bir koleksiyoner kitabının ardından Musevi dünyasının ihtişamlı simgesi Sinagogların yer aldığı yeni bir  kitaba daha imza attı. Serinin ilk kitabı “Mosques: Splendors of Islam” ile büyük yankı uyandıran ödüllü iç mimar Leyla Uluhanlı şimdi de ‘’Synagogues: Marvels of Judaism’’ kitabı ile Museviliğin mimari yapılarını okuyucularına sunuyor. Sinagog mimarisi ve tasarımı üzerine bugüne kadarki en önemli cilt; yeni sipariş edilen ve arşivden alınan fotoğraflardan oluşan çarpıcı bir diziyle hayata geçiriliyor.

Ödüllü iç mimar Leyla Uluhanlı, Musevi dini mimarisinin çeşitliliğini yansıtan bu kitabında, Dünya’nın dört bir yanından hem eski hem de modern Musevi kutsal alanlarının örneklerini bir araya getiriyor. Kutsal Topraklardaki en önde gelen arkeolojik alanlarla başlayarak, dünyanın dört bir yanındaki en eski eserlerden en yenilikçi eserlere kadar Avrupa, Kuzey Afrika, Rusya, Kafkasya, İsrail ve Yeni Dünya'daki Musevi kutsal alanlarına uzanan, dünya mimarlık  literatürünün en prestijli yayınları arasına çıkar çıkmaz giren kitap, Pensilvanya'daki Beth Sholom Sinagogu, Paris'teki Büyük Sinagog, New York'taki Emanu-El Tapınağı ve Dresden'deki Neue Sinagogu gibi şaheserlerin muhteşem ayrıntılarını sergiliyor.


Edirne Sinagogu

Kitap, tarihçi ve Rochester Üniversitesi'nde Yahudi araştırmaları profesörü olan Aaron W. Hughes tarafından Yahudi tarihi ve sinagogun gelişimi üzerine bir başlangıçla açılıyor. Hughes, Sinagogların tarihini ve gümüş menoralardan ve dokumalardan oyma ahşap dolaplara ve sonsuz ışık fenerlerine kadar ayinle ilgili mobilyaları vurguluyor. Bunun yanı sıra önde gelen akademisyenler Lidia Chakovskaya, Steven Fine, Max Fineblum, Mohammad Gharipour, Samuel D. Gruber, Sergey R. Kravtsov, Michael Levin ve Edward van Voolen, bir dizi etkileyici makalede sinagogların zengin ve karmaşık yapısını ve genellikle trajik olan tarihini yansıtan çeşitli mimari tarzları keşfediyor.

Fotoğraf sanatının hikaye anlatma becerisi ve büyülü ışık oyunları ile güçlendirilen bu olağanüstü sinagoglar doğada ve daha derinlerde bulunan bir geometriyi  hatırlatıyor. Coğrafi olarak düzenlenen Sinagogların her bölümü, yerel Musevi cemaati ve bölgesel sanat, kültür ve geleneklerin sinagog tasarımı üzerindeki etkisi hakkında bir makale ile açılıyor. Okuyucu, İsrail'den Asya'ya, Avrupa'ya ve Yeni Dünya'ya kadar dünyanın dört bir yanındaki sinagogların çarpıcı fotoğraflarıyla karşılanıyor. Bu görsel olarak çarpıcı özet, dünya çapında 60'tan fazla ikonik sinagogun mimari ve tarihsel gelişimini gösteriyor.

Şu anda çalışmalarını hem iç mimar olarak, hem de kendi mobilya parçalarının yaratıcısı olarak sürdüren Leyla Uluhanlı, kişiye özel tasarım hizmetiyle öne çıkan By Kepi markasına ait 3 farklı konseptli özel koleksiyon tasarladı. Her biri koleksiyonun diğer parçalarıyla uyumlu, ancak kendi başına da benzersiz; Ottoman, Powdery ve Chino Koleksiyonu olmak üzere toplamda 50 parçalık ürün yelpazesi By Kepi işçiliğiyle tanımlanıyor.

 


SON HABERLER

Dergide Bu Ay

ELLE Haziran Sayısı Çıktı!

Kapağımızda ise Oral-B ile yepyeni bir işbirliğine başlayan oyuncu Yağmur Tanrısevsin var.

BU SAYIDA NELER VAR?

E-Bülten Aboneliği

E-bültenimize şimdi abone olun,
magazin dünyasındaki tüm gelişmelerden anında haberiniz olsun.