MAGNUM'DAN DİJİTAL SERGİ: HAZZI HAYAL ET

Magnum, dünya çapında iş birliği yaptığı 13 sanatçı ile, pandemi döneminin ardından tekrar özgürce dışarı çıkacağımız günlerin düşlendiği, “Hazzı Hayal Et” isimli dijital sergisini hayata geçirdi.

Magnum'un Hazzı Hayal Et sergisi, gelecek vaadeden sanatçıların ortak bir çalışmasını vurgulamanın yanı sıra, dünyanın dört bir yanındaki diğer topluluklar gibi küresel salgından etkilenen Batı Afrika'nın Fildişi Sahili'ndeki Magnum’un kakao çiftçileri topluluğuna ek bir destek sağlamayı amaçlıyor. Magnum, serginin ve markanın uzun vadeli kakao etki programının bir parçası olarak, genişletilmiş ağındaki kadın kakao çiftçilerine doğrudan mali destek sağlamak amacıyla 250.000 Avro tutarında koşulsuz bağışta bulunuyor.

Aralarında Türkiye’den Olgun Kaşıkçı’nın da bulunduğu, dünyanın önde gelen ve gelecek vaadeden sanatçıları bu anlamlı sergiyle bir araya geldiği Magnum'un ‘Hazzı Hayal Et’ dijital sergisi, ziyaretçilerine pandemi sonrası haz anlarını hayal ettirirken aynı zamanda ihtiyaç sahibi kadın kakao çiftçileri için sivil toplum kuruluşu ortağı 100WEEKS iş birliğiyle destek fonu yaratmayı hedefliyor. 

Magnum, sergi süresince her gün Instagram aracılığıyla yeni bir sanat eseri yayınlıyor ve destek veren herkes eserleri Magnum’un web sitesinden indirilebiliyor. Sergi sunuculuğunu üstlenen Fransız-Fildişili Aurélia Durand’ın Batı Afrika mirası, onun benzersiz afro-pop sanat eserine ilham verdi. Sergi için özel yaratılan sanat eseri, Magnum'un kakaolarının çoğunu tedarik ettiği ve sanatçının annesinin doğum yeri olan Fildişi Sahili'ne 1991 yılında yapılan bir aile gezisi sırasında babası tarafından Yammasoukro'da çekilen orijinal bir fotoğraftan esinlenerek yaratıldı.  


Dijital sergiyi gezen tüm dünyadan ziyaretçiler, Fildişi Sahili'ndeki kadın kakao çiftçilerini desteklemek için ek bağışlarda bulunabilecek ve katkılarının görsel bir hatırası olarak, indirilmeye hazır orjinal sanat eserleri arasından seçim yapabilecekler. Kampanya kapsamında kadın kakao çiftçilerinin gelir kaynaklarını çeşitlendirmelerine, onların ve ailelerinin yoksulluktan kurtarılmasına yardımcı olmak için 100WEEKS adlı STK ortağıyla iki yıllık bir programın başlangıcını temsil ediyor. Program, onlara doğrudan, haftalık ödemeler sunmanın yanısıra, becerilerini geliştirmek için eğitim ve koçluk da sağlayacak. 

Etİketler