MRS. AMERICA'NIN İLK FRAGMANI YAYINLANDI

Cate Blanchett'in baş rolünü oynadığı Mrs. America, kadın hareketinin tarihini konu ediyor.

Fragman, Cate Blanchett'ın "kadınlara karşı değilim, kadınların ev dışında çalışmasına karşı değilim. Ama kadınların özgürleşme hareketine karşıyım." demesiyle başlıyor. FX kanalında yayınlanacak olan dizide, projenin yapımcılığını da üstlenen Blanchett, dizide 1970’lerde kadın hakları için mücadele eden muhafazakâr aktivist Phyllis Schlafly’ı canlandırıyor.

FX

Arkada Lenny Kravitz'in "American Woman" adlı ikonik şarkısı çalarken, Schlafly anne ve eş olma haklarını korumak için elinden gelen her şeyi yapıyor. Muhafazakar avukatın konuşmaları ve bağış toplama çabaları, "cinsiyet nötr totaliter feminist kabusu yaratmak isteyen liberallerin" yüzüne tokat gibi çarpıyor. Rose Byrne ise ikinci dalga feminist hareketin liderlerinden biri olan Gloria Steinem olarak karşımıza çıkıyor. "Devrimler, karmaşıktır."

FX

Eşit Haklar Yasası'nı (Equal Rights Amendment) yürürlüğe sokmak için 1970'lerin sonunda verilen savaşı ve kadın hareketini konu alan Mrs. America'nın 1. sezonu 15 Nisan'd FX'de yayınlanacak. Blanchett ve Byrne, gerçek hikayeye dayanan bu dizinin yıldızlarla dolu kadrosuna liderlik ediyor.

Dizide John Slattery Phllis'in eşi Fred Schlafly'i; Uzo Aduba, ülkenin ilk siyahi kadın milletvekili Shirley Chisolm'u; Elizabeth Banks, eski Beyaz Saray Kadın Programları başkanı Jill Ruckelshaus'u; Tracey Illman ise, The Feminine Mystique'in yazarı Betty Freidan'ı canlandırıyor. Schlafly'nin etrafında göreceğimiz diğer karakterler ise Sarah Paulson, Melanie Lynskey, Jeanne Tripplehorn ve James Marsden tarafından canlandırılacak. 

FX

FX

Projenin yaratıcısı ve yönetmenliğini yapacak olan Deli Waller, daha önce Mad Men ve Desperate Housewives için de yazarlık yapmıştı. Deadline'ın haberine göre, dokuz bölümlük dizinin ilk üç bölümü 15 Nisan Çarşamba günü yayınlanacak. Schlafly, eşit haklar yasasına karşı kampanya yürütmeyi başardığı için, dizide yaşanan olaylar bugün önemli ölçüde önem taşıyor. Cinsiyete bakılmaksızın eşit yasal haklar vermek üzere tasarlanan yasa hala onaylanmadı...

İşte Mrs. America'nın ilk fragmanı: