OSCAR 2023'DE EN ÇOK ÖDÜL ALAN FİLM

"Everything Everywhere All at Once", 95. Oscar Ödülleri'nde yedi kategoride ödül kazandı.

Buse Saray BUSE SARAY 13 Mart 2023
OSCAR 2023'DE EN ÇOK ÖDÜL ALAN FİLM

A24 stüdyosunun fütüristik filmi "Everything Everywhere All at Once", en iyi film, yönetmenlik ve dört oyunculuk kategorisinden üçü dahil olmak üzere yedi ödül kazanarak, bu yılki Oscar Töreni’ne damgasını vurdu.Boyutlar arası bir maceraya sürüklenen parçalanmış bir aile hakkındaki manik çoklu evren fantezisi, 95. Akademi Ödülleri töreninde en iyi kadın oyuncu, en iyi yönetmen, en iyi yardımcı erkek oyuncu, en iyi yardımcı kadın oyuncu, en iyi kurgu ve en iyi orijinal senaryo ödüllerini de gördü. Gecenin en çok aday gösterilen filmi oldu.


Jonathan Wang, Dolby Theatre'da düzenlenen 95. Oscar Ödülleri'nde "Everything Everywhere All at Once" için En İyi Film Ödülü'nü kabul ediyor.


İlk kez aynı yıl birden fazla Asyalı aktör Oscar kazandı.

Ke Huy Quan, filmdeki rolüyle Barry Keoghan ve Judd Hirsch'i geride bırakarak en iyi yardımcı erkek oyuncu seçildi. Oscar kazanan ilk Vietnam doğumlu aktör oldu. "Anne, az önce Oscar kazandım!" dedi ağlayarak. “Böyle hikayeler sadece filmlerde olur derler, bunun benim başıma geldiğine inanamıyorum.”

Jamie Lee Curtis ayrıca A24 filmindeki performansıyla Angela Bassett ve Kerry Condon'ı yenerek en iyi yardımcı kadın oyuncu seçildi. Kıdemli oyuncunun ilk adaylığıydı. Hem filmde hem de hayatında yer alan kişilere duygusal bir saygı duruşunda bulunmadan önce, "Burada tek başıma duruyormuşum gibi göründüğünü biliyorum ama ben yüzlerce insanım" dedi.


Ke Huy Quan

Daniel ikilisi, yazar-yönetmen Daniel Kwan ve Daniel Scheinert, en iyi yönetmen dalında Oscar kazandı. Scheinert, "Bunu annelere adamak istiyoruz" dedi. Ayrıca, son aylarda sürüklenme karşıtı duyarlılıktaki artışa atıfta bulunarak, "kimse için bir tehdit oluşturmayan" bir çocuk olmaktan bahsetti. Kwan ayrıca göçmen ailesine teşekkür etti ve film sevgisinin izini onlara kadar sürdü.

En iyi erkek oyuncu, The Whale'deki başrolü için Austin Butler ve Colin Farrell'ı geride bırakarak Brendan Fraser'a gitti. Yönetmen Darren Aronofsky'ye yıllarca küçük rollerden sonra ona "yaratıcı bir yaşam çizgisi" verdiği için teşekkür etti. Bölücü dram, Fraser'ı 600 libre ağırlığındaymış gibi göstermek için yaratılan takım elbiseye itiraz etmesine rağmen en iyi makyaj ve saç ödülünü de kazandı.

Netflix'in Alman savaş destanı All Quiet on the Western Front dört ödül getirdi: uluslararası uzun metrajlı film, orijinal müzik, prodüksiyon tasarımı ve sinematografi. Almanya, 2006'daki The Lives of Others'tan bu yana ilk kez en iyi uluslararası uzun metrajlı filmi kazandı.

Sarah Polley, kadın başrollü Women Talking için uyarlanmış senaryo dalında Oscar kazandı. Polley, bu kategoriyi kazanan dokuzuncu kadın.

Sunucu Jimmy Kimmel geceyi bir Top Gun: Maverick skeciyle açtı, paraşütle atlıyormuş gibi yaptı ve Ozempic hakkında şakalar yapmadan önce seyirciler arasındaki adayları ve filmlerinin bir tiyatrodaymış gibi izlenmesini sundu. Ayrıca, her ikisi de siyah kadınlar tarafından yapılmış, küçümsenen dramalar Till ve The Woman King'e de izlenmeyi hak eden filmler olarak övgüde bulundu.

Kimmel, Chris Rock'ın sahnede Will Smith tarafından tokatlandığı geçen yılki viral an hakkında şakalar yapmaya başladı. "Eğer bu gösteri sırasında herhangi bir zamanda şiddet eylemi yaparsa, en iyi erkek oyuncu Oscar'ı ile ödüllendirilecek ve 19 dakikalık bir konuşma yapmanıza izin verilecek" dedi. Ayrıca, benzer bir şeyin tekrar yaşanması ihtimaline karşı Akademi'nin toplanan kriz ekibine de laf attı. "Geçen yıl yaptığını yap: hiçbir şey," dedi ve herhangi biri herhangi bir şey deneyecek olursa Michael B Jordan, Yeoh, Pedro Pascal ve Andrew Garfield'ı geçmek zorunda kalacağı tehdidinde bulundu.


Smith geleneksel olarak en iyi kadın oyuncu ödülünü kazananı ilan ederdi ama onun yerini Halle Berry aldı.


"Everything Everywhere All at Once" ile En İyi Başrol Kadın Oyuncu ödülünü kazanan Michelle Yeoh


Diğer önemli kazananlar arasında animasyon filmi için Guillermo del Toro'nun Pinokyo'su ve belgesel için Navalny yer aldı. Tutuklu Rus muhalefet lideri Alexei Navalny'nin ailesi sahneye çıkarıldı ve Alexei'den insanlara "diktatörlere ve otoriterliğe karşı çıkmaktan korkmamalarını" hatırlatan bir mesaj okundu. Eşi Yulia Navalnaya, “Kocam sadece demokrasiyi savunduğu için hapiste. Alexei, senin özgür olacağın ve ülkemizin özgür olacağı günü hayal ediyorum. Güçlü kal" dedi.

Kostüm tasarımı ödülü, iki Oscar kazanan ilk siyah kadın olan Black Panther: Wakanda Forever'dan Ruth E Carter'a verildi. Daha önce de ilk Black Panther filmindeki çalışmasıyla ödülü kazandı. “Siyahi kadın olan süper kahramanı tanıdığınız için Akademi'ye teşekkür ederim” dedi.

James Cameron'ın devam filmi Avatar: The Way of Water görsel efektler dalında, Top Gun: Maverick ise en iyi ses dalında kazandı. RRR'den Naatu Naatu, gecenin erken saatlerinde en iyi orijinal şarkı seçildi. Gece, Rihanna ve Lady Gaga'nın şarkılarıyla ödüllendirildi.

Spielberg'in kişisel draması The Fabelmans yedi aday gösterilmesine rağmen kategorilerinin hiçbirinde kazanamadı. Todd Field'ın altı adaylık alan draması Tár ve sekiz adaylık alan Baz Lurhmann'ın Elvis'i de kazanamadı.


KAZANANLAR: 95. OSCAR ÖDÜL TÖRENİ


OSCAR ADAYI “EVERYTHING EVERYWHERE ALL AT ONCE” FİLMİNE BAKIŞ


SON HABERLER

Dergide Bu Ay

ELLE Nisan Sayısı Çıktı!

ELLE Nisan Sayısı Çıktı!

Yeni sayımızın kapağında oyuncu Hazar Güçlü var.

BU SAYIDA NELER VAR?

E-Bülten Aboneliği

E-bültenimize şimdi abone olun,
magazin dünyasındaki tüm gelişmelerden anında haberiniz olsun.