OSCAR ADAYI “THE BANSHEES OF INISHERIN” FİLMİ HAKKINDA MERAK EDİLENLER

8 dalda 9 Oscar adaylığı kazanan “The Banshees of Inisherin” filmine bakış...

Buse Saray BUSE SARAY 27 Ocak 2023
OSCAR ADAYI “THE BANSHEES OF INISHERIN” FİLMİ HAKKINDA MERAK EDİLENLER

Eleştirel beğeni toplayan İrlanda filmi The Banshees of Inisherin, 95. Oscar Ödülleri'nde 8 dalda 9 adaylık aldı. Martin McDonagh tarafından yazılan ve en çok adaylık alan filmlerden biri olan yapım, In Bruges başrol oyuncuları Colin Farrell ve Brendan Gleeson ile kült hit filmin senaristi ve yönetmeni Martin McDonagh'ı yeniden bir araya getiriyor. In Bruges’da olduğu gibi, bu film de kapanış aşamasında şiddetli bir dönüş yapan bir kara komedi.Vizyona girdiği Kasım 2022'den bu yana övgü dolu eleştiriler toplayan film, Batı İrlanda kıyılarındaki kurgusal bir adada geçiyor. Altın Küre kazananı The Banshees of Inisherin, çoğumuzun fazlasıyla aşina olduğu acı verici bir deneyimi dramatize ediyor: bir arkadaşlık ayrılığı.

Martin McDonagh, iki arkadaşın hikayesi aracılığıyla, unutulma fikriyle boğuşmak zorunda kalan ve aynı zamanda hayatı didik didik etmeye ve onu yöneten sayısız saçmalıkla boğuşmaya devam eden sıradan insanın hikayesini anlatıyor. İkilinin sürtüşmesi kısa sürede giderek daha fazla kontrolden çıkıyor ve 1923'te İrlanda'daki iç savaşın sonundaki yalnızlık, ego, ölüm ve depresyon gibi temalarla mücadele ediyor.Yönetmen:
Martin McDonagh
Oyuncular: Colin Farrell, Brendan Gleeson, Kerry Condon, Barry Keoghan, Sheila Flitton, Gary Lydon
Süre: 114 dakika
Konusu: Pádraic, arkadaşı Colm'un dostluklarına aniden son vermesiyle yıkılır. Pádraic, kız kardeşinin ve sorunlu genç bir adalının yardımıyla, zarar görmüş ilişkiyi ne pahasına olursa olsun onarmaya koyulur.The Banshees of Inisher filminin Oscar adaylıkları
• 
En İyi Film
• En İyi Yönetmen
• En İyi Orijinal Senaryo
• En İyi Erkek Oyuncu - Colin Farrell
• En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu - Brendan Gleeson
• En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu - Barry Keoghan  
En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu
• En İyi Orijinal Film Müziği - Kerry Condon
• En İyi KurguDikkat: Spoiler içerir!


Banshees of Inisherin olay örgüsünün özeti oldukça basit: Colm (Brendan Gleeson) adlı İrlandalı bir adam, bir gün aniden Pádraic (Colin Farrell) adlı başka bir İrlandalı ile artık arkadaş olmak istemediğine karar verir. Pádraic, Colm'a neyi yanlış yaptığını söylemesi için yalvarır ve Colm, Pádraic'in yanlış bir şey yapmadığını sakince yanıtlar. Yıllarca birlikte günlük bar ziyaretlerinden sonra Colm, Pádraic'ten onu rahat bırakmasını ve onunla bir daha asla konuşmamasını ister.

Pádraic konuyu burada bırakmayı reddeder. 1923'te İrlanda sahilindeki bir adada iki adamın yan sokaklarda yaşadıkları göz önüne alındığında Colm'u bulmak zor değil. Sonunda Pádraic, kız kardeşi Siobhán'ın (Kerry Condon) biraz yardımıyla Colm'un onu sıkıcı bulduğu için onunla arkadaşlığı bırakmaya karar verdiğini öğrenir. Colm, bu dünyada kalan yıllarını barda hiçbir şey hakkında konuşarak harcamak istemediğini belirtir.

Colm keman çalıyor ve harika bir müzisyen olma hırsı vardır. Pádraic'e, iki eski arkadaşı konuşmayı bıraktığından beri, başyapıtı olarak gördüğü bir şarkı üzerinde çok daha fazla çalıştığını söyler.

Pádraic ise Colm ile konuşmaya devam eder. Bu nedenle Colm, eski arkadaşına ya onu rahat bırakacağını ya da Pádraic onu her rahatsız ettiğinde sol parmaklarından birini keseceğini söyler. Yerel polis memurunun genç, sorunlu oğlu Dominic (Barry Keoghan), Pádraic'in yeni içki arkadaşı olur ve parmak tehdidi konusunda Colm'un blöfünü görmesi için onu cesaretlendirir. Ama bu bir blöf değildir…

Colm, köylülerin söylediği gibi, bir düşünürdür; felsefi sorularla meşgul olur ve hayatının geri kalanını (sadece on iki yıl yaşayacağına inandığı için) varoluşunun anlamını incelemeye adar. Dünyada iz bırakmak ister, keman çalar hatta sıklıkla hayatını Mozart'ın hayatı ile karşılaştırır. Pádraic ise, köylülerin söylediği gibi, hayatın iyi adamlarından birisidir ve Mozart'ın kim olduğunu bilmez; inekleri, eşeği ve atının dışkısında keşfettiği şeylerle ilgilenir. Kendi etrafındaki insanlara iyi davranmanın önemli olduğuna inanır ve insanların sadece iyilikleri ile hatırlanacağını iddia eder. Pádraic, kardeşi Siobhán Súilleabháin (Kerry Condon) gibi, evinden gitmek gibi dünyevi zevkler ve hedeflerle ilgilenmez. Siobhán Súilleabháin ise kendi hayallerine sahiptir.

Batman'in yeni Joker'i Barry Keoghan, Pádraic'in neden Colm'un artık arkadaşı olmadığını anlamaya çalışmasına yardım eden yerel bir çocuk olan Dominic'i canlandırırken; Kerry Condon, Pádraic'in çileden çıkmış kız kardeşi Siobhán'ı oynuyor.

The Banshees of Inisherin, zaman zaman kahkahalarla gülünç olsa da, McDonagh'ın diğer çalışması gibi, belirgin bir şekilde hüzünlü. Tamamen küçük bir İrlanda adasında geçen film hafif bir dokunuşa sahip. Aslında, o kadar hafif bir dokunuşa sahip ki, bazen neler olup bittiğini anlamayabilirsiniz.

McDonagh'ın dramı, Colm ve Pádraic'in arkadaşlar arasındaki paylaşılan bağları incelemesiyle, kendinizle savaşa girme eylemine harika bir alegori işlevi görüyor.


The Banshees of Inisherin nerede çekildi?
Film, İrlanda İç Savaşı sırasında küçük Inisherin adasında geçse de, Inisherin'in gerçek bir yer olmadığını belirtmek gerekir. Aksine, film iki ayrı yerde çekildi. İlk olarak Martin McDonagh'ın filmi, İrlanda'nın batı kıyısındaki Aran Adaları takımadalarının en büyük adası olan Inis Mor'da çekildi. Bölge, dini sit alanları, kıyı manzaraları ve anıtlarıyla tanınır ve bu konum genellikle Pádraic ve Colm'un sohbetleri için fon görevi görüyor. İkinci konum Achill, İrlanda; yine batı kıyısının açıklarında, ancak köprü aracılığıyla bir anakaraya bağlıdır. Bu iki mekan, The Banshees of Inisherin'in çekildiği ortamı oluşturuyor.

Filmde Colm'un şarkısı neden duyulmuyor?
Colm, müziği üzerinde çalışabilmek ve bir kemancı olarak mirasını sağlamlaştırabilmek için görünüşte Pádraic'ten uzaklaşmak istemesine rağmen, izleyiciler film boyunca The Banshees of Inisherin müziğinin tamamını asla duymuyorlar. Bu, The Banshees of Inisherin'in öyküsünün, Colm'un soyutlanma, umutsuzluğa meyletmenin; anlamlı sanatın ve kendini ifade etmenin kökü olduğuna dair inancını çürütmesine olanak tanır. Düşmanlıklarının başlarında, Colin Farrell'ın karakteri Colm'a daha az arkadaş canlısı ve daha mesafeli davranmanın daha iyi veya daha etkili müzik yapmak için bir kanal olmadığına işaret ediyor. Inisherin Banshees, Colm'un şarkısını sergilemeyerek Pádraic'i haklı çıkarıyor.

Bunun yerine The Banshees of Inisherin, Colm'un Pádraic onunla her konuşmaya çalıştığında karakterin parmağını kesmesiyle yaptığı korkunç kendini yaralama eylemlerine odaklanıyor. Bu dengesiz hareket, Colm'un komedi-drama filminin sonunda enstrümanını çalamayacak durumda kalması, Pádraic'in ise eski arkadaşı ölene kadar düşmanlıklarını sürdürmeye kararlı olması anlamına geliyor. The Banshees of Inisherin'de Colm'un müziğinin kalıcı bir gücü yoktur, ancak bir arkadaşlığı bitirme kararının dramatik ve sonunda ölümcül bir zincirleme etkisi vardır.

The Banshees of Inisherin hangi zamanda geçiyor?
Hikaye, 1923'te İrlanda'da geçiyor. Özellikle, Pádraic'in takvimini kontrol ettiği ve Colm'un arkadaşlıklarını 1 Nisan 1923'te bitirdiğini fark ettiği sahneden bildiğimiz gibi Nisan 1923'te geçiyor. Filmde atıfta bulunulduğu gibi; bu, İrlanda'nın İngiliz yönetiminden bağımsızlığını ilan etmek için verdiği savaşı izleyen bir çatışma olan İrlanda İç Savaşı ile aynı zamana denk geliyor. İrlanda İç Savaşı çatışması 28 Haziran 1922'den 24 Mayıs 1923'e kadar sürdü.


Bayan McCormack gerçekten bir Banshee (ölüm perisi) mi?
Yaşlı Bayan McCormack, The Banshees of Inisherin açılışında meraklı yaşlı bir kadın olarak tasvir ediliyor. Ancak işler ilerledikçe karakteri daha uğursuz bir anlam kazanıyor. Pádraic'i ay bitmeden adada bir veya iki ölüm olacağı konusunda uyarıyor ve sadist bir şekilde Pádraic veya Siobhán'ın (veya her ikisinin) ölebileceğini ima ediyor. Pádraic ve Siobhán hayatta kalırken, Dominic ve Pádraic'in evcil midillisi Jenny'nin ölmesi, Bayan McCormack'in nihayetinde haklı olduğu anlamına geliyor. Ancak bu, yaşlı kadını ölüm perisi yapmaz.

Bayan McCormack, The Banshees of Inisherin'in kendi kendini gerçekleştiren kehanetleri anlatan öyküsünün bir başka örneğidir. Bu arada, Pádraic'le alay etme şekli onun paranoyasını daha da kötüleştirir ve onu Colm'la olan kan davasının daha derinlerine sürükler, bu da dolaylı olarak Jenny'nin ölümüne yol açan yüzleşmeyle sonuçlanır. Bu nedenle, “The Banshees of Inisherin (Inisherin’in Ölüm Perileri) başlığı ürkütücü bir yardımcı karaktere veya Colm'un şarkısına değil; adanın tecrit edilmiş, dar görüşlü kültürünün güvensizliğe, şiddete ve nihayetinde trajediye yol açma biçimine atıfta bulunur.

Film, gerçek bir hikayeye mi dayanıyor?
Birçok kişi filmin gerçek bir hikayeye dayanıp dayanmadığını merak ediyor. Altın Küre kazananının tam bir kurgu eseri olduğu ortaya çıktı. Ancak Martin McDonagh, ortamını oluşturmak için birçok gerçek hayat tarihinden yararlandı. Banshees of Inisherin, İrlanda iç savaşının arka planında geçiyor, patlamalar genellikle adadan duyulabiliyor ve hatta ara sıra karakterler tarafından yorumlanıyor. 1923 ortamı, çatışmanın o noktada yaklaşık bir yıldır devam ettiğini gösteriyor. Savaşın kendisi, bir zamanlar kardeş kadar yakın olan ve şiddetli düşmanlara dönüşen Pádraic ve Colm arasındaki savaşa zekice yansımıştır.

The Banshees of Inisherin'de Colm neden parmaklarını kesti?
Asıl soru bu, değil mi? Mantıklı değil! En iyi arkadaşından ayrılmasının nedeni harika bir müzisyen olmaya odaklanmaksa, neden kasıtlı olarak parmaklarını kessin ki? Film bunu asla açıklamıyor, ancak bir teoriye göre, depresyon için kodlanmış bir kelime olan "umutsuzluğundan" bahseden Colm, "harika" bir müzisyen olmak için baskı hissediyor. Barda Pádraic'e söylediği gibi, arkasında bir miras bırakmaya takıntılı. Kendi parmaklarını keserek ve Pádraic'in bunu kendisine "yaptırdığını" iddia ederek, büyük bir müzisyen olma baskısını üzerinden atmanın bir yolunu buldu.95. OSCAR ADAYLARI AÇIKLANDI!

SON HABERLER

Dergide Bu Ay

ELLE Temmuz-Ağustos Sayısı

ELLE Temmuz-Ağustos Sayısı

ELLE Temmuz-Ağustos sayısı 80 sayfalık ELLE Style Awards 2024 eki ile birlikte çıktı!

BU SAYIDA NELER VAR?

E-Bülten Aboneliği

E-bültenimize şimdi abone olun,
magazin dünyasındaki tüm gelişmelerden anında haberiniz olsun.