Sanat ve Matematik İlişkisine Farklı Bir Bakış: "Evvel"

Ruzy Gallery, yeni karma sergisi "Evvel" ile matematiğin evrensel dili ve sanatın gizemli tarafından doğan ortak dünyayı irdeliyor.

ELLE ONLINE ELLE ONLINE 21 Mayıs 2024
Sanat ve Matematik İlişkisine Farklı Bir Bakış: "Evvel"

Sanatın farklı dönemlerine odaklı sergilemeler ile ideal bir sanat ortamı oluşumunu destekleyen Ruzy Gallery, “Sonsuz Merak” mottosuyla yola çıktığı sanat serüvenine yeni sergisi “Evvel” ile devam ediyor. Sergi, matematiğin evrensel diliyle sanatın gizemli dünyası arasındaki ilişkiyi irdeliyor. “Evvel” ile sanatın dilinden varoluşun kökenini sorguluyor, plastik sanatlarla matematiğin ilişkisini inceliyor ve insanın matematiğine odaklanıyor.

Ruzy Gallery Kurucusu Esra Çevik ev sahipliğinde, küratörlüğünü Begüm Güney'in üstlendiği sergi, Suat Akdemir, Mahmut Aydın, Nazan Azeri, Melis Buyruk, Mahmut Celayir, Leyla Emadi, Tom Fellows, Gülfem Kessler, Başak Özocak ve Jake Michael Singer'ın eserlerini bir araya getiriyor.Kuratör Begüm Güney & Ruzy Gallery Kurucusu Esra Çevik


Sergi, ünlü İngiliz matematikçi G.H. Hardy'nin "Bir Matematikçinin Savunması" adlı kitabındaki "Bir matematikçinin yaptığı şey bir ressamın ya da şairinki kadar güzel olmalıdır. Düşünceler, renkler ve sözcükler gibi uyumlu bir biçimde birbirini tamamlamalıdır. Dünyada çirkin bir matematik için kalıcı bir yer yoktur” sözlerinden ilham alıyor.
Plastik sanatlarla matematiğin ilişkisini konu alan “Evvel”, matematiği keşfeden insanın doğasında ne var? sorusu üzerinden her iki disiplinin de doğadan aldığı referanslar ve estetik değerler üzerine düşündürüyor.


Matematiğin ve sanatın doğadan aldığı ilham ve estetik değerlere odaklanan “Evvel” sergisi 15 Eylül tarihine dek Ruzy Gallery’de ziyaret edilebilecek. 

 

SON HABERLER

Dergide Bu Ay

ELLE Haziran Sayısı Çıktı!

Kapağımızda ise Oral-B ile yepyeni bir işbirliğine başlayan oyuncu Yağmur Tanrısevsin var.

BU SAYIDA NELER VAR?

E-Bülten Aboneliği

E-bültenimize şimdi abone olun,
magazin dünyasındaki tüm gelişmelerden anında haberiniz olsun.