Sevil Dolmacı Gallery, Contemporary İstanbul’da!

Dünya çapında tanınan uluslarası ve türk çağdaş sanatçılar, Sevil Dolmacı Gallery ile 26 Eylül – 1 Ekim tarihleri arasında Contemporary Istanbul’da olacak.

ELLE ONLINE ELLE ONLINE 25 Eylül 2023
Sevil Dolmacı Gallery, Contemporary İstanbul’da!

Sevil Dolmacı Gallery, 26 Eylül – 1 Ekim tarihleri arasında, Tersane İstanbul’da gerçekleşecek Contemporary Istanbul’un 18. Edisyonunda sanatseverlerle buluşuyor. Eserleri dünyanın önemli müzeleri ve galerilerinde yer almış ve önümüzdeki sezon Sevil Dolmacı Gallery’de kişisel sergileri gerçekleşecek olan uluslararası isimler ile Türkiye’de yaşayan çağdaş sanatçıların eserlerini T7-10 numaralı stantta görmek mümkün olacak.Contemporary Istanbul’un bu yılki edisyonunda, Marc-Oliver Wahler küratörlüğünde açık alanda üçüncüsü gerçekleşecek olan “The Yard” isimli kamusal projede, Sevil Dolmacı Gallery temsiliyetinde olan Meksikalı sanatçı Bosco Sodi’nin Türk bayrağından esinlenerek ürettiği çuvallardan oluşan enstalasyonu ile Amerika’da yaşayan Fransız sanatçı Dorian Gaudin’in mekanik bir makara sistemine bağlı bir dizi ahşap, çelik ve elektronik malzemeden oluşturduğu makine heykeli dikkat çekiyor.


Bu yıl Sevil Dolmacı Gallery’de yer alan en sürpriz isim ise Neo-Geo akımının öncülerinden olan ve 2024 yılında Türkiye’de ilk kez sergisi gerçekleşecek olan Peter Halley. 90’lardan itibaren eserleri Türkiye’de pek çok önemli koleksiyona girmiş olan sanatçının, Türkiye’de ilk kez bir Türk galerinin temsiliyetinde olması ayrıca önem taşıyor. Aynı zamanda, uzun zamandır İstanbullu sanatseverlerin yakından takip ettiği Tony Cragg’e ait biri cam diğeri bronz iki yeni eser de Sevil Dolmacı Gallery’de ön plana çıkacak işler arasında yer alıyor.

Türkiye’den ise Ekrem Yalçındağ’ın yurtdışı müze sergilerinden hemen sonra gerçekleştirdiği yeni üretimleri ilk kez Contemporary Istanbul’da sanat tutkunlarına sunuluyor. Fuar ile eş zamanlı olarak Villa İpranosyan’da sergisi gerçekleşecek olan Bosco Sodi’nin yeni üretimleri ile Beverly Fishman, Cody Choi, Dorian Gaudin, Eric Shaw, Michael John Kelly, Peter Kogler, Robert Janitz, Royal Jarmon, Ryaskartstyle ve Theodore Boyer gibi isimlerin üretimleri de sergilenecek eserler arasında. Türkiye’den Ahmet Oran, Bahar Oganer, Gençay Aytekin, Haluk Akakçe, Lanpir, Mustafa Yüce, Nejat Satı, Ozan Oganer, Sinan Saül ve Yasin Uysallar gibi Türk çağdaş sanatçıların yeni eserleri de odak noktasında olacak.

 

 


SON HABERLER

Dergide Bu Ay

ELLE Nisan Sayısı Çıktı!

ELLE Nisan Sayısı Çıktı!

Yeni sayımızın kapağında oyuncu Hazar Güçlü var.

BU SAYIDA NELER VAR?

E-Bülten Aboneliği

E-bültenimize şimdi abone olun,
magazin dünyasındaki tüm gelişmelerden anında haberiniz olsun.