THE GREAT GATSBY ANİMASYON FİLMİ OLUYOR

Filmden sonra animasyonla, esere farklı bir yorum daha geliyor!

Scott Fitzgerald’ın ünlü eseri “The Great Gatsby”yi  95 yıldır koruyan hakların son bulması, ünlü yazarın romanının yasal olarak halka açılmasına neden oldu. Böylelikle, telif ücreti ödemeksizin romanın filme, diziye ya da operaya dönüştürülmesi için yapımcılar hızla harekete geçmeye başladı. Ünlü yazarın klasik haline gelen romanını animasyon filmi olarak beyaz perde de görmeye hazır olun çünkü DNEG Feature Animation bunun için ilk tohumları attı. 

Yapım şirketi yaptığı görüşmeler sonucunda, filmin yönetmen koltuğuna Wiliam Joyce’un oturacağını açıkladı. Şu anda sanal prodüksiyon tekniklerinin kullanıldığı “Mr. Spam Gets a New Hat” üzerine çalışan ünlü yönetmen ve yapım şirketi, çekimlerin tamamlanmasının hemen ardından “The Great Gatsby” için çalışmalara başlayacak. Joyce izleyiciyi, bildiğimiz “The Great Gatsby”den daha farklı bir dünyanın beklediğini belirtirken yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı : “Gatsby’nin gücü Fitzgerald’ın kuvvetli kaleminden geliyor. Bu zamana kadar yapımcılar Gatsby için yaptıkları filmlerle bize canlı bir görsel şov yaşattı fakat bilmedikleri bir şey var. Film ilk defa animasyon olarak vizyona gelecek, bu yenilikle roman bambaşka bir boyut kazanacak.”

2011 yılında yönetmenliğini üstlendiği “The Fantastic Flying Books of Mr.Morris Lessmore” kısa filmiyle Oscar’ı kucaklayan Wiliam Joyce’un, konu bakımından aşina olduğumuz eseri animasyona nasıl yansıtacağını şimdiden merak etmeye başladık. Haliyle ünlü yönetmenin 10 sene sonra, Oscar ödüllerine gözünü dikip “The Great Gatbsy”le ödül sayısını ikiye çıkarıp çıkarmayacağı sorusu akıllarda dönmeye başladı. Animasyon filmi, sadece ünlü bir yönetmene değil yanında bilinen bir senariste de sahip! “The Great Gatsby” animasyonunu, “The Invention of Hugo Cabret” adlı kitabıyla tanıdığımız Brian Selznick kaleme alacak. Hatırlarsanız, kalemi güçlü ismin bu kitabı “Hugo” ismiyle sinemaya uyarlanmıştı. Asa Butterfield, Chloe Grace Moretz ve Ben Kingsley gibi sevilen oyuncuların yer aldığı film, IMBD’den aldığı 7.5/10 ile 2011’in başarılı prodüksiyonları listesine ismini yazdırmakla kalmamış, 2012 Oscar Ödül Töreni ve Altın Küre’de birçok dalda ödüle sahip olmuştu.

Fitzgerald’ın “The Great Gatsby” romanı 1926’dan beri birçok kez sinema perdesi ve televizyon ekranındaydı ve bu özelliğiyle eserin zamansızlığını bize kanıtlar oldu. 1920’lerin eğlencesi “Amerikan Rüyası’nı” olduğu gibi yaşatan, dışarıdan büyüleyen ama içeriden çöken yaşamları anlatan eseri, filmde doğru şekilde ele almak oldukça zor olsa gerek. Ancak, 2016 yılında vizyona giren ve eserle aynı adı taşıyan “The Great Gatsby” filmi bu zorluğun üstesinden başarıyla gelmişti. I.Dünya Savaşı sonrasında Amerika’nın görkemli hayatların ve yoksulluğun içine sıkışmış atmosferini koruyan romanı bize geçirmeyi başaran film, oyuncu kadrosuyla da adından sıkça söz ettirmişti. Kuşkusuz, Leonardo Di Caprio ve Carey Mulligan ikilisi başrolü paylaşarak gösterdikleri oyunculuk performansıyla harikalar yaratıyordu. İkilinin gözle görülen uyumu bizi mest etmeye de yetmişti. Film, gerek mekan seçimleri gerek kostümlerle o dönemi en iyi şekilde yansıtıyordu. Öyle ki, aynı sene en iyi kostüm dalında Oscar ödülüne layık bile görülmüştü. Kostümlerin yanı sıra, müzikler de aynı özenle seçilmişti. 1920’lerin yarattığı büyüyü müziğin içimizde uyandırdığı duyguya kapılıp hissedebiliyorduk. Baz Luhrmann uyarlaması ile vizyona gelen film, bu açıdan sektöre güzel bir örnek olmuştu. 


Fitzgerald’ın “The Great Gatsby” romanı ilk defa animasyon filmi olarak seyirciyle buluşacak. Bu yeniliğin esere nasıl bir boyut kazandıracağını sizin gibi biz de çok merak ediyoruz ancak şimdilik beklemekten başka şansımız yok. Yeni detaylar edininceye kadar beklemede kalın!

Yazı: Zülal Ayyüce